Púchov 2. augusta (TASR) - V Púchovskom okrese sa šíri nebezpečná rastlina boľševník obrovský. Pracovníci okresného úradu a dobrovoľní strážcovia prírody ho od jari do jesene zosekávajú mačetami a zalievajú chemikáliami. Do boja proti rastline, ktorá ohrozuje aj ľudské zdravie, chcú zapojiť starostov obcí.
Podľa slov Martiny Knížatovej z úseku ochrany prírody Okresného úradu v Púchove by starostovia mali zabezpečiť, aby vidiečania sami likvidovali rastliny na svojich pozemkoch. "Niektorí ľudia sa tomu bránia a neuvedomujú si dosah," povedala M. Knížatová. Veľmi medonosné boľševníky, ktoré dorastajú až do dvojmetrovej výšky, si domáci chránia a tvrdia, že rastliny spevňujú svahy koreňmi, siahajúcimi až do trojmetrovej hĺbky. Pritom vlani v Dolných Kočkovciach pri Púchove šťava z rastliny spôsobila popáleniny hrajúcim sa deťom.
V Lazoch pod Makytou v miestnej časti Potok dnes pracovníci okresného úradu so súhlasom majiteľky zoťali mohutnú rastlinu, ktorú si vysadila pri bránke domu. Sadenicu dostala od susedky, ktorá jedovatý boľševník pestovala na záhradke. "Mala toho plný dvor a mne sa to páčilo," vysvetlila starousadlíčka, ktorá nechcela príliš veriť rečiam, že by rastlina s takými peknými listami mohla byť nebezpečná.
V púchovskom ale aj považskobystrickom okrese bojujú proti boľševníku už niekoľko rokov, ale objavujú sa stále nové lokality jeho výskytu. Agresívnej rastline, ktorá vytláča pôvodné druhy flóry, sa darí aj v chránených územiach. Samotná má pritom veľkú regeneračnú schopnosť a po zotnutí mačetou v nasledujúcich dňoch vytvorí pri zemi náhradný kvet.
Financie na boj proti boľševníku okresný úrad nemá. Niečo sa podarilo ušetriť na zakúpenie chemikálií, ale postrekovače a ďalšie pomôcky si dobrovoľníci nosia z domu. "Budú sa na to musieť nejaké peniaze vyčleniť," myslí si Knížatová. Podľa nej sa totiž pred niekoľkými rokmi boľševník nevyskytoval v takom rozsahu ako dnes.
Do Európy sa boľševník obrovský dostal koncom 19. storočia ako okrasná rastlina zo západného Kaukazu v Ázii. Vyskytuje sa na severozápadnom, severnom a strednom Slovensku. Šťava rastliny vyvoláva silnú citlivosť kože na svetlo. Jej účinok sa prirovnáva k yperitu. Spôsobiť môže ťažké popáleniny 1. až 3. stupňa, pritom citlivým ľuďom stačí okolo rastliny iba prejsť. Popáleniny sa veľmi ťažko hoja a poškodenie kože si môže vyžadovať aj transplantáciu.