Slovensko v ohlasoch zahraničných médií

Spisy ŠtB zostanú utajené kvôli česko-slovenskej zmluve o delení majetku

Praha 2. augusta (TASR) - Spisy bývalej tajnej polície a iných bezpečnostných zložiek v ČR zostanú definitívne v trezoroch. Šance na ich otvorenie zmarila česko-slovenská zmluva o delení majetku federácie spred dvoch rokov, ktorá znemožňuje rozdeliť spoločnú dokumentáciu federálnych tajných služieb, píše dnešné vydanie českého denníka Lidové noviny (LN). Zmluva, ktorú podpísali premiéri ČR a SR - Miloš Zeman a Mikuláš Dzurinda, definitívne uzatvorila delenie spoločného majetku. Predstavitelia českých tajných služieb sa zhodujú na tom, že práve touto zmluvou sa skončili práce na delení fondov. Do nerozdelenej dokumentácie nie je možné siahnuť, pretože ide o občanov iného štátu. Funkcionári všetkých štyroch domácich spravodajských služieb o tomto fakte informovali senátorov práve v čase, keď ukončujú prípravy zákona, ktorý by mal zaistiť otvorenie archívov totalitných tajných služieb. Zákon, na základe ktorého majú byť zväzky prístupné všetkým občanom, vrátane cudzincov, navrhuje skupina senátorov za ODS. Podľa spravodajských služieb je však celý zákon zbytočný vďaka dohode, ktorá ukončila delenie fondov, píšu LN. Senátori podľa denníka zostali v šoku, ale nemienia sa vzdať. Jedinou možnosťou, ako archívy otvoriť, je presvedčiť o tom aj Slovensko, alebo získať jeho súhlas so sprístupnením archívov na českej strane. Funkcionári tajných služieb však varujú, že podľa ich skúseností Slovensko nemá na odtajovaní dokumentov ŠtB záujem, s čím súhlasia aj mnohí politici. Senátor Richard Falbr (ČSSD) pripomenul, že v SR bol k týmto veciam od začiatku odlišný prístup a pochybuje, že by Bratislava poskytla súhlas. Od roku 1996 na Slovensku neplatí ani lustračný zákon, ktorý sa však prakticky neuplatňoval od rozdelenia federácie.

 

Der Standard sa venuje problémom okolo Rómov na Slovensku

Viedeň 2. augusta (TASR) - Na Slovensku rastie obava pred ďalším krviprelievaním medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom, píše dnešné vydanie rakúskych novín Der Standard. Po troch násilných incidentoch, ku ktorým došlo minulý týždeň a pri ktorých boli dvaja ľudia životunebezpečne a piati ťažko zranení, hliadkujú v Kľačanoch pri Hlohovci dobrovoľné hliadky, pripomínajú noviny. Skupina asi 15 maskovaných osôb ozbrojených bejzbalovými palicami a nožmi napadla v strede obce štyroch Rómov a ťažko ich zranila, pričom jeden z napadnutých Rómov zápasí stále o život. Podľa svedkov vykrikovali útočníci aj slová 'Cigáni do plynu!' a niektorých vraj svedkovia bitky aj spoznali. Predpokladajú, že išlo o odvetu za predchádzajúci útok Rómov, pri ktorom príslušníci tejto menšiny zbili jedného 'bieleho' obyvateľa. Polícia pritom rasový motív vylúčila a popiera, že by mala nejaké údaje o identite páchateľov. Der Standard informuje ďalej o prípade agronóma z obce Plavé Vozokany v okrese Nové Zámky, ktorého pri krádeži hrušiek prichytení Rómovia tak dobili, že muž od minulého piatku bojuje v nemocnici o život. Krádeže poľnohospodárskych produktov, predovšetkým zemiakov, sú považované za 'typický' rómsky delikt a podpisujú sa na negatívnom obraze tejto menšiny. Podľa autora článku sa o 'dobití lupičských Cigánov na smrť' hovorí nielen v domoch poľnohospodárov. V severoslovenskom Važci dokázala polícia počas víkendu len s veľkou námahou zabrániť zrážke čiastočne ozbrojených Rómov s Nerómami. Príčinou bol predchádzajúci spor, ktorý si vyžiadal dvoch ťažko zranených. Dvaja Rómovia na kraji dediny atakovali a ľahko zranili bielu ženu. Útočníkov potom na odvetu dobili štyria bieli muži. Následne sa pri kultúrnom dome zhromaždilo asi 80 palicami, gumenými hadicami a sekerami ozbrojených Rómov. Ich preniknutiu do budovy, v ktorej sa štyria útočníci nachádzali, zabránila polícia, končí svoj článok Christoph Thanei.

 

Rozsudok nad Martinkovou nadobudol platnosť

Viedeň 2. augusta (TASR) - Rozsudok viedenského Prísažného súdu, na základe ktorého zostáva Blažena Martinková umiestnená na dobu neurčitú v príslušnej psychiatrickej klinike, nadobudol v týchto dňoch platnosť. Viedenský právny zástupca sa síce voči verdiktu súdu z 25. júna okamžite odvolal, vzápätí však z neznámych dôvodov odvolanie stiahol a Martinková teda zostane na klinike minimálne jeden rok. Keďže jej obhajca sa 18. júla vzdal odvolania, Martinková zostane umiestnená na klinike a presne až po roku na žiadosť advokáta môže súdny znalec z odboru psychiatrie preskúmať jej aktuálny stav. Krajinský súd musí potom znovu posúdiť, či by Martinková mohla v budúcnosti spáchať podobný trestný čin ako koncom októbra minulého roku, keď sa neúspešne pokúšala zavraždiť svojho maloletého syna Filipa, a či je stále nebezpečná pre svoje okolie. Pre TASR to dnes uviedol krajinský sudca Fridrich Forsthuber. Dôvody prečo sa Martinkovej obhajca neodvolal, sudca odmietol komentovať.

Viedenský Prísažný súd pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej, ďalších dvoch sudcov a osemčlennej poroty rozhodol, že Blažena Martinková bude umiestnená na dobu neurčitú v príslušnej psychiatrickej klinike. Osemčlenná porota sa po takmer dvojhodinovej porade jednohlasne zhodla, že v čase spáchania pokusu o vraždu svojho maloletého syna Filipa bola Martinková nepríčetná a bolo by veľkým rizikom, keby bola prepustená do domáceho ošetrenia. Martinková okamžite na verdikt uviedla, 'že má veľký strach byť zavretá a je z toho veľmi nervózna.' V obhajovacej reči rakúsky právny zástupca Martinkovej zdôraznil, že jeho klientka 27. októbra minulého roku v deň tragédie nevedela, čo robí, a stratila úplný zmysel pre realitu. Ako jej advokát, tak aj rakúska štátna prokurátorka sa zhodli na tom, že tento deň bol veľkou rodinnou tragédiou. V záverečnej reči jej obhajca uviedol, že bolo by veľmi tragické, keby Martinková naďalej zostala v psychiatrickej liečebni a nebola by umiestnená do domáceho ošetrenia. Štátna prokurátorka vo svojej záverečnej reči uviedla, že Martinková v čase spáchania činu nevedela, čo robí, nedá sa teda súdiť a nemôže byť odsúdená. Potvrdila, že na základe jej marcovej lekárskej správy príslušného súdneho znalca z odboru psychiatrie nebola svojprávna.

 

Dvojica antiglobalistov zo SR ostáva i naďalej vo vyšetrovacej väzbe v Taliansku

Janov 2. augusta (TASR) - Dvojica slovenských antiglobalistov zostáva naďalej vo vyšetrovacích väzbách v severotalianských mestách Pavia a Voghera a dátum súdneho pojednávania, na ktorom sa rozhodne o ich prípadnom prepustení na slobodu, zatiaľ nie je presne stanovený. Dvojica slovenských antiglobalistov - mladík P.B. a mladá dievčina K.C. -je obvinená z drancovania a plienenia a v prípade dokázania viny im hrozí trest väzenia vo výške od ôsmich do 15 rokov. Dvojicu členov divadelnej skupiny VolxTheaterGruppe zadržala talianska polícia spolu so skupinou 17 Rakúšanov, troch Američanov, Austrálčana, Nemca a Švédky 22. júla na záver summitu skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska (G8) v talianskom Janove, pričom u nich našli palice a plynové masky. Janovský právny zástupca Andrea Sandra, ktorý zastupuje všetkých zadržiavaných, v dnešnom rozhovore pre TASR uviedol, že pojednávanie sa podľa jeho predpokladov začne približne okolo 13. augusta. Advokát zároveň potvrdil, že zadržaní zostanú vo vyšetrovacej väzbe až do termínu súdneho pojednávania. Na prvom pojednávaní by mal sudca rozhodnúť o tom, či aj naďalej pretrváva stav, vyžadujúci si ich zadržiavanie vo vyšetrovacej väzbe. Ak však sudca rozhodne, že takýto stav už pominul a že sa členovia skupiny nedopustia ďalších trestných činov, prepustí ich na slobodu. Sandra v tejto súvislosti uviedol, že má v rukách všetky podklady na to, aby dokázal, že jeho klienti na území talianska nespáchajú trestné činy. Na ďalších pojednávaniach by sa malo rozhodnúť o tom, či sa zadržaní obvinení z drancovania a plienenia takýchto trestných činov skutočne dopustili. V prípade, že by ich talianska justícia usvedčila, hrozí im podľa talianskeho trestného zákonníka trest odňatia slobody vo výške osem až 15 rokov. Sandra, ktorý svojich klientov navštívil na záver uplynulého víkendu, okrem iného povedal, že zadržiavaní sú v dobrej nálade. Jediným problémom je podľa jeho vyjadrenia skutočnosť, že obaja Slováci nerozprávajú žiadnym cudzím jazykom. Slovenské veľvyslanectvo v Taliansku mu tiež v tejto súvislosti potvrdilo informáciu, že oboch Slovákov navštívia v najbližšom čase ich rodičia. Zadržaní muži sú v súčasnosti vo väzbe v Pavii a ženy vo väzbe v meste Voghera. Talianska polícia počas janovského summitu zatkla 280 antiglobalistov, z toho viacerých zo zahraničia. Mnohí z nich sa v súčasnosti ešte stále nachádzajú v policajnej väzbe. Počas summitu bolo zranených 231 ľudí. Vrcholnú schôdzku sprevádzali mohutné demonštrácie, násilné akcie a výtržnosti antiglobalistov, ktoré zatienili rokovania 'najmocnejších tohto sveta'. Otvárací deň G8 vážne narušil incident, pri ktorom príslušník polovojenských oddielov talianskej polície zastrelil 23-ročného demonštranta. Ten sa zároveň stal jedinou obeťou demonštrácií v Taliansku za uplynulých 25 rokov.

 

Slovenský folkór zaznie v Rožnove pod Radhoštěm

 Rožnov pod Radhoštěm 2. augusta (TASR) - Slovenskému folklóru je venovaný medzinárodný festival Jánošíkov dukát, ktorý sa uskutoční od 3. do 5. augusta v Rožnove pod Radhoštěm. Vystúpia na ňom súbory z ČR, Slovenska, Poľska, Maďarska, Švajčiarska a Rumunska. Na festivale, ktorý sa bude konať vo Valašskom múzeu v prírode v Drevenom mestečku, sa zúčastní osem slovenských súborov pôsobiacich v Česku a päť zahraničných, ktoré sa zaoberajú slovenským ľudovým umením. Zo Slovenska prídu štyri súbory, ktoré majú v názve Jánošík - zo Zvolena, Partizánskeho, Fiľakova a Terchovej. 'Časť programu sme vyhradili štyrom súborom národnostných menšín žijúcich v ČR,' povedal riaditeľ festivalu Vladimír Fabišík. Cieľom festivalu je podľa neho pomôcť Slovákom žijúcim v zahraničí rozvíjať pozitívny vzťah k tradičnej ľudovej kultúre svojho národa a vytvárať priestor pre rozvoj spolupráce a výmenu skúseností medzi súbormi. Piatkový program bude patriť tancom, druhý deň festivalu otvorí krojovaný sprievod mestom. Okrem prehliadky súborov sa uskutočnia Prvé medzinárodné majstrovstvá valašského kráľovstva v mútení masla. V rôznych disciplínach budú súťažiť aj päťčlenné družstvá z ČR a Slovenska zložené z mužov s priezviskom Jánošík. Valašské múzeum v Rožnove pod Radhoštěm každý rok navštívi pol milióna turistov. Je najrozsiahlejším a najstarším múzeom svojho druhu v strednej Európe. Prvé drevené stavby do múzea previezli z rožnovského námestia v roku 1924. V súčasnosti má múzeum Drevené mestečko, Valašskú dedinu a Mlynskú dolinu so 120 stavbami a objektmi.

 

Treťou najrýchlejšou stenografistkou sveta je Slovenka Mária Bahnová

Hannover 2. augusta (TASR) - Treťou najrýchlejšou stenografistkou sveta sa stala na Medzinárodných majstrovstvách sveta v stenografii a v písaní na stroji v nemeckom Hannoveri Slovenka Mária Bahnová. Prvenstvo na tejto súťaži - v poradí už 43. ročníku Intersteno-kongress - získala 34-ročná Maďarka Eva Lestarová, zamestnankyňa budapeštianskeho parlamentu, informovala dnes tlačová agentúra DPA. Lestarová dokázala napísať za minútu až 409 znakov. Druhé miesto obsadila stenografistka nemeckého Spolkového snemu, 43-ročná Angelika Galonska. Na podujatí v dolnosaskej metropole súťažilo približne 600 účastníkov o 18 titulov v rozličných kategóriách.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 693
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 693
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 242
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 836
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 834
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 796
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 767
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 981
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 967
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 678

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

Neprehliadnite tiež

Domov

Toaletný papier je v nemocniciach stále nedostatkový tovar

Nemocnice nesúhlasia s Druckerom, že ak žiadajú od pacienta, aby si priniesol WC papier, je to ich zlyhanie. Nevieme ho ustrážiť, tvrdia.

Domov

Ministerstvo životného prostredia rieši firmu s pneumatikami v Dunajskej Strede

Miestni sa dlhodobo sťažujú na prenikavý zápach a čierny prach.

Domov

Ochranu osobných údajov by mal upravovať nový zákon

Zásadnou zmenou prešli práva dotknutých osôb.

Domov

Ministerka Lubyová zrušila spornú výzvu na podporu výskumu

Ministerstvo chce nastaviť nové podmienky.