Banská Bystrica 3.augusta (TASR) - Zvyšujúci sa počet sťažností kvôli chýbajúcim nočným pohotovostným službám lekární, eviduje okresná farmaceutka v Banskej Bystrici Júlia Belíková. Najväčšími kritikmi sú podľa nej detskí lekári a rodičia malých pacientov. Medzi sťažovateľov však patria aj lekári pracujúci na urgentnom príjme v Rooseveltovej nemocnici.
Regionálna pobočka Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) v Banskej Bystrici rozhodla o zrušení nočných služieb pred približne dva a pol mesiacmi. Ako Belíková zdôraznila, jej súhlas si vymohli len nátlakom. "Zavolali si právnika a povedali, že ak im nebudeme nočné služby preplácať, tak ich zrušia," spresnila dnes pre TASR. Belíková plánuje podniknúť kroky na znovuzavedenie nočných služieb. "Veľmi by mi pomohli samotní lekári. Sťažujú sa totiž len ústne. Na požiadavku písomného stanoviska však nereagujú," dodala.
Predseda regionálnej SleK Miroslav Schranz na okraj týchto informácií uviedol, že lekárnici pohotovosť nezrušili, iba ju skrátili do 22.00 hod. Zdôraznil, že nočné služby boli pre nich nerentabilné a zo strany občanov doslova zneužívané. "Ľudia nás vyhľadali väčšinou vtedy, keď im chýbali kondómy alebo sunar," konštatoval. Podľa štatistiky vydali minulý rok banskobystrické lekárne za jednu noc lieky na dva až tri recepty. "Keby nočné služby financovalo mesto, alebo Okresný úrad, nevidíme problém. Takto je to však pre nás maximálne nevýhodné," uzatvoril Schranz s tým, že podobne to funguje na celom Slovensku okrem Bratislavy.