V kostole svätého Cyrila a Metoda sa zúčastnil na svätej omši za nositeľov ľudových tradícií a pred obecným úradom na začiatku programu A veru pošibaj koníčka ve voze, konského vozového sprievodu.
Previezť sa na voze nemal chuť, pretože do Terchovej sa prišiel zhovárať s ľuďmi, povedal pre TASR. "Ľudia potrebujú cítiť, že tí, ktorí sú vo verejnom živote nezabudli, že tam sú kvôli ľuďom a nie naopak. Preto som nesadal na koče, ale radšej chodím po chodníkoch," povedal Dzurinda.
Okrem rozhovorov s ľuďmi prilákal premiéra do Terchovej aj záujem o slovenský folklór. Tento rok už navštívil festival vo Východnej, Spišské slávnosti a Trh európskych remesiel v Kežmarku. Práve letné mesiace ponúkajú podľa premiéra možnosť ísť na miesta, kde sú ľudia. "A ja chodím na tieto miesta z dvoch dôvodov - pretože sú tam ľudia a pretože mám veľmi rád slovenskú kultúru. A Slovensko je veľmi bohaté etnograficky, kultúrne, na festivaly a na tradície. Preto som aj dnes v Terchovej," dodal Dzurinda.
Podľa riaditeľa festivalu Rudolfa Patrnčiaka sa dramaturgia a koncepcia Jánošíkových dní po roku 1991 v podstate nemení. V nedeľu predpoludním ponúkajú organizátori návštevníkom konský vozový sprievod, ktorý tohto roku tvorilo pätnásť vozov s muzikami a traja jazdci na koňoch. Trojdňový festival, na ktorom sa predstavilo zhruba 500 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Srbska a Litvy, tradične vrcholí záverečným galaprogramom v amfiteátri Nad bôrami.