SME

Skončil sa oravský sviatok folklóru pod Roháčmi

Zuberec 5. augusta (TASR) - Vystúpenie folklórneho súboru Marína zo Zvolena, ktorý oslavuje tohto roku 35 rokov existencie, patrilo k vrcholným programom ...

Zuberec 5. augusta (TASR) - Vystúpenie folklórneho súboru Marína zo Zvolena, ktorý oslavuje tohto roku 35 rokov existencie, patrilo k vrcholným programom 26. ročníka Podroháčskych folklórnych slávností (PFS) v oravskej obci Zuberec. Okrem neho sa v dnešnom galaprograme predstavili súbory Oravan z Nižnej, Zespol piesni i tanca ziemi hrubieszowskiej z Poľska a Horňácka cimbálová muzika Petra Galečky z Velkej nad Veličkou (Česká republika). Počas trojdňového sviatku ľudovej kultúry pod západotatranským štítom Roháčov vystúpilo okolo 700 účinkujúcich, pochádzajúcich z Českej republiky, Poľska a Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Priestor na prezentáciu dostali aj detské folklórne kolektívy. V pásme Hoja, moji, ku mne Vás volám, bolo ukážkou detskej hravosti a rôznorodosti zabávania najmenších napríklad pri pasení dobytka. Predstavili sa v ňom detské folklórne súbory zo Zuberca, Habovky, Oravského Veselého, Rabčíc, Liesku, detská ľudová hudba z Oravskej Polhory a hostia - detské súbory Jánošíček z Brna a Javorníček z Hvozdnice.

K obľúbeným programom PFS už tradične patrí predstavenie dedinských folklórnych kolektívov z regiónu Oravy. Tento rok v ňom účinkovalo 16 folklórnych a speváckych skupín z oravských obcí, napríklad z Rabčíc, Malatinej, Zákamenného, Oravskej Poruby, Sihelného, Novoti.

K sprievodným podujatiam 26. podroháčskych folklórnych slávností a oživeniu festivalového diania patril IX. oravský jarmok ľudových remesiel v zubereckom skanzene.

SkryťVypnúť reklamu

PFS, ktoré sa uskutočnili pod záštitou predsedu NR SR Jozefa Migaša, usporiadali Obecný úrad v Zuberci, Okresný úrad v Tvrdošíne, Oravské osvetové stredisko v Dolnom Kubíne a Obecné úrady v Habovke a Oravskom Bielom Potoku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 704
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 372
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 977
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 673
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 469
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 386
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 029
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 021
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sven Andrighetto oslavuje gól do siete Nemecka na MS v hokeji 2025.

Švajčiarsko dnes zdolalo Nemecko v skupine B na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Mikko Lehtonen (druhý zľava) sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle  v zápase Fínsko - Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Fínsko dnes zdolalo Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Denis Godla v bránke HC Slovan Bratislava.

Tridsaťročný brankár pôsobil uplynulé dve sezóny v Slovane Bratislava.


TASR
Cyklista Alpecin-Deceuninck Kaden Groves.

Z triumfu po špurte sa tešil Kaden Groves z tímu Alpecin.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu