
Ružomberok 5. augusta - Dolnoliptovské zvyky ožili počas dnešného národopisného podujatia vo svetoznámej pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v osade Vlkolínec pri Ružomberku. V celodennom programe sa predstavili dedinské folklórne súbory z Lúčok a Likavky. Načreli do bohatej klenotnice ľudových obyčají, viažucich sa na fašiangy, hrabanie sena na lúkach, remeslá.
Súčasťou ľudových slávností, ktoré si pozrelo okolo 800 návštevníkov, boli aj ukážky výroby keramiky a tkania. Nechýbala ani prezentácia tvorby rezbárov, medovnikárov, či hrnčiarov.
Osadu Vlkolínec, ktorá je od 11. decembra 1993 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, navštevuje denne počas tohto leta okolo 200 ľudí. Veľká časť z nich sú turisti z Poľska a Českej republiky. V zozname kultúrnych pamiatok je zapísaných 45 vlkolínskych objektov. K vzácnym stavbám obce patria zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770, zrubová rumpľová studňa z roku 1860 a barokovo-klasicistický Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875. Na tamojšom cintoríne sa nachádzajú kamenné a liatinové kríže.
V súčasnosti obec obýva 34 ľudí v 18 domoch, hoci ich celkový počet je 55, povedala vedúca odboru kultúry Mestského úradu v Ružomberku Dáša Majeríková.