SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Incident zatialľ bez akéhokoľvek vysvetlenia

Záhreb 3. augusta (TASR) - Chorvátske ministerstvo vnútra ani polícia doteraz neinformovali Veľvyslanectvo SR v Záhrebe o nedávnom prepadnutí slovenského turistického autobusu na parkovisku pri motoreste Korenica-Macola.

Na konzulárne oddelenie sa zatiaľ neobrátil so žiadosťou o pomoc ani jeden zo 40 prepadnutých slovenských turistov, ktorí sa večer 31. júla vracali z chorvátskeho mesta Baška Voda späť do vlasti. Okamžite, keď o to požiada jeden z poškodených, alebo sa na veľvyslanectvo obráti ministerstvo zahraničných vecí SR, bude slovenský zastupiteľský úrad v Záhrebe žiadať od chorvátskej strany vysvetlenie k škandálnemu prepadnutiu, pri ktorom boli zranení dvaja slovenskí vodiči.

SkryťVypnúť reklamu

Konzulárne oddelenie je slovenským občanom k dispozícii aj v sobotu a nedeľu, aby okradnutým turistom vydalo náhradné cestovné doklady.

Aj slovenskí vodiči, na rozdiel od českých, boli doteraz zriedkavejšie účastníkmi dopravných nehôd. Výnimkou je udalosť, ktorá sa stala vzápätí po prepade slovenského autobusu - pri turistickom centre Pula v noci na štvrtok prešiel opitý slovenský vodič jazdca na motorke a usmrtil ho.

Taliansky Mercedes zavinil v Rakúsku kolíziu so slovenským kamiónom

Viedeň 3. augusta (TASR) - Kamión so slovenskou poznávacou značkou bol dnes v skorých ranných hodinách na rakúskej diaľnici A2 účastníkom ťažkej dopravnej nehody, ktorú však nezavinil.

Horúčave a únave pripisujú policajné zdroje zníženú pozornosť vodiča talianskeho Mercedesu, ktorý aj v dôsledku prirýchlej jazdy neskoro reagoval na ťažkotonážne vozidlo pred ním a takmer v plnej rýchlosti doň narazil.

SkryťVypnúť reklamu

Dvojčlenná posádka úplne zdemolovaného talianskeho vozidla prišla pri kolízii o život.

Doterajšie vyšetrovanie ukázalo, že šofér slovenského kamiónu síce v čase zrážky mierne prekročil povolenú rýchlosť, keď namiesto 60 km/h jeho tachometer ukazoval 80 km/h. To však - ako vyplýva zo správy agentúry APA - nemalo nijaký podiel na tragickej dopravnej nehode.

Slovenský expremiér Mečiar sa preboxováva opäť do čela

 Berlín 3. augusta (TASR) - Narážky komisára Európskej únie pre rozširovanie Güntera Verheugena hovorili jasnou rečou - s takým mužom, akým je bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar, bude integrácia Slovenska do západných štruktúr zložitá. Mečiar však obratom bruselskému komisárovi odkázal, že jeho Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) štartuje 'letákovú akciu', ktorou lobuje za vstup Slovenska do Severoatlantickej aliancie, píše v dnešnej analýze nemecký ekonomický denník Handelsblatt.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar a jeho strana tým urobili zásadný obrat. Zatiaľ čo počas leteckých náletov aliancie na Juhosláviu bolo HZDS proti NATO, teraz patrí členstvo v aliancii a EÚ k prioritám straníckeho programu. A to aj napriek skutočnosti, že NATO na rozdiel od EÚ naráža na Slovensku na veľkú nedôveru. Práve tento skeptický postoj chce vláda premiéra Mikuláša Dzurindu zmeniť pred pražským summitom NATO v roku 2002 na dôveru.

Bol to práve Mečiar, ktorý Slovákom skomplikoval cestu do NATO a nechal spadnúť krajinu do druhej skupiny kandidátskych krajín rokujúcich o vstupe do EÚ. Dzurindova vláda v rokovaniach zapracovala a teraz stojí pred prijatím do aliancie.

Pre prezidenta Rudolfa Schustera by boli obidve združenia garantom zabránenia návratu Mečiara k moci. Ten však spravil všetkým škrt cez rozpočet a spolu so svojou stranou vedie opäť vo všetkých prieskumoch verejnej mienky. V rebríčku popularity sa Mečiarovi osobne dokonca podarilo predbehnúť doteraz vedúceho mladého populistu Roberta Fica, ktorého politológovia v Bratislave už videli ako 'slovenského Jörga Haidera'.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju minulosť však Mečiar poslednými úspechmi nezakryje. Počas jeho režimu totiž Brusel poukazoval na 'demokratické deficity v Bratislave', čím mal na mysli autokratický systém, siahajúci až k miestnym zastupiteľstvám. Okrem toho sa Mečiar často obracal proti maďarskej menšine.

Z hospodárskopolitického hľadiska bol Západ zároveň odrádzaný, pretože Mečiarov kabinet čachroval so strategickými podnikmi a za mimoriadnych podmienok ich posunul svojim stúpencom. Zahraničný kapitál tak nemal takmer žiadnu šancu.

Hoci je vplyv HZDS v tejto sfére v súčasnosti slabý, ešte stále existujú dôležité osobnosti, akou je napríklad bankár Ján Gabriel, ktoré sú súčasne sponzormi alebo vysokými predstaviteľmi HZDS. Niektorí z nich sú členmi tieňového kabinetu, ktorý HZDS propaguje na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci Mečiarov hlavný cieľ - predčasné voľby - stroskotal, podľa prieskumov verejnej mienky niet pochýb, že jeho HZDS vyjde z nadchádzajúcich volieb ako najsilnejšia strana. A nejaký ten partner pre vytvorenie vlády sa už len nájde.

Prednedávnom totiž Mečiarova strana po prvý raz dokázala poraziť vládnu väčšinu, keď sa jej v parlamente podarilo presadiť svoj návrh reformy verejnej správy a to najmä vďaka vládnucej Strane demokratickej ľavice a niektorým zástupcom Schusterovej Strany občianskeho porozumenia, ktorá je tiež vo vláde.

Dzurindova reformná vláda Mečiara podcenila. Fiaskom sa skončil doteraz každý pokus o odstavenie bývalého premiéra. Vyšetrovania vedené proti Mečiarovi v súvislosti s podozrením zo sprenevery alebo účasti na únose 'sa stratili v piesku'. Bývalý boxer nechá všetky útoky smerovať do prázdna, poskakuje okolo protivníka, dokiaľ ho neunaví a potom prikročí k rozhodujúcemu politickému úderu.

SkryťVypnúť reklamu

Už pri odchode v roku 1998 sa Mečiar postaral o svoj návrat. Sieť podnikateľov, ktorí zbohatli počas jeho funkčného obdobia, zabránila jeho tvrdému pádu. Dokonca aj Mečiarovej rodine sa podarilo zachrániť pred likvidáciou vlastné firmy. Medzi ne patria okrem hotelov predovšetkým Holding MMM a bratislavské filmové štúdiá Koliba. Zubík, podozrivý z vraždy Duckého, bol v špeciálnej cele Ostrava 3. augusta (TASR) - Do špeciálnej cely v ostravskej väznici umiestnili Romana Zubíka, podozrivého z podielu na vražde bývalého ministra priemyslu Jána Duckého. Zubík je vo väzbe kvôli stomiliónovým machináciám.

Majiteľ HC Vsetín Zubík je obvinený z niekoľkých úverových podvodov a krádeže za takmer 900 miliónov korún. Okrem iného vylákal pomocou zmeniek od Union banky úver prevyšujúci 320 miliónov korún. Zmenky údajne neoprávnene podpísal tesne pred svojím zastrelením práve Ducký.

SkryťVypnúť reklamu

Vsetínsky hokejový magnát sa mal podľa informácií vedenia ostravskej väznice pokúsiť o útek z väzby. 'V špeciálnej cele strávil Zubík takmer tri týždne, ale obavy sa nepotvrdili, takže sme opatrenia zrušili,' uviedol dnes Rostislav Bajger z najvyššieho štátneho zastupiteľstva.

Dodal, že väznica bola pripravená na všetky varianty možného úteku, boli nariadené prísne kontroly na všetky predmety, ktoré do väznice prichádzali alebo ju opúšťali. Prísne bezpečnostné opatrenia sa týkali obvineného i jeho spoluväzňov.

Zubík kontroluje prostredníctvom spoločnosti Sezoos Group 67 percent akcií vsetínskeho hokeja, ktoré odkúpila od Harwardskej investičnej spoločnosti, ďalších 22 percent je v jeho osobnom vlastníctve.

V USA sa uskutočnila konferencia Československej spoločnosti pre vedu a umenie

SkryťVypnúť reklamu

Washington 4. augusta (TASR) - V Lincolne v štáte Nebraska sa v piatok skončila trojdňová severoamerická konferencia Československej spoločnosti pre vedu a umenie, ktorá pôsobí v Spojených štátoch od roku 1958 a spĺňala funkciu exilovej akadémie vied.

Účastníci konferencie sa okrem iného sústredili na úlohu etnických organizácií v ochrane českého a slovenského kultúrneho dedičstva v USA, najmä s ohľadom na mladú generáciu. Veľmi bohatá bola diskusia o histórii slovenských a českých emigrantov a imigrantov v Severnej Amerike a na túto tému diskutovali odborníci z univerzít v Texase, Ohiu, New Yorku, Nebrasky, Wisconsin a ďalších. Diskusie prebiehali v 20 paneloch za účasti vyše sto odborných referátov.

Guvernér štátu Nebraska Mike Johanns vyhlásil 1.-3. august za dni Čechov a Slovákov. Guvernér ocenil úsilie zachovať kultúrne dedičstvo Čechov a Slovákov v USA a ich príspevok k pestrej mozaike amerického politického, spoločenského, kultúrneho a vedeckého života. Americké vedecké kruhy ocenili prínos Milana Hodžu (1874-1944), bývalého predsedu vlády Československej republiky a propagátora Dunajskej Konfederacie, Štefana Osuského (1889-1972), poradcu prezidenta Woodrowa Wilsona, kľúčového vyjednávača Trianonskej dohody, Jana Papaneka (1869-1991), spoluautora Charty OSN, Štefana Baniča, vynálezcu padáka, výtvarníka Kolomana Sokola a ďalšie desiatky osobností, ktoré sa natrvalo zapísali do histórie Slovákov v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom tohto roku vlády vo Washingtone a v Bratislave podpísali dohodu o vzájomnej ochrane kultúrneho dedičstva. Víkend účastníci konfrencie strávili vo Wilbergu v malom mestečku neďaleko Lincolna. Mestečko každoročne organizuje slávnosti Čechov a Slovákov, ktoré sú populárne a známe v celom štáte Nebraska. Pravidelne sa na nich zúčastňuje asi 40 tisíc ľudí. Kurier:

Maďarská menšina na Žitnom ostrove je sklamaná z rozhodnutia vlády

Viedeň 4. augusta (TASR) - Maďarská menšina na Slovensku si praje väčšiu autonómiu. V tejto požiadavke sa však cíti byť sklamaná koaličnou vládou, píše v dnešnom vydaní rakúsky denník Kurier.

'Jó napot kivánok, dobrý deň', zaželá mladý čerpadlár na benzínovej stanici ÖMV v juhoslovenskom Šamoríne. Podľa toho, či zákazník odpovie po slovensky či maďarsky, obslúži vo zvolenej reči. Už juhovýchodne od Bratislavy nie je súčasné používanie maďarského a slovenského jazyka výnimočné. Na Žitnom ostrove, najúrodnejšej časti Slovenska, žije prakticky už iba maďarská menšina.

SkryťVypnúť reklamu

V dedine Orechová Potôň (Ospatony), 40 kilometrov od Bratislavy, drží maďarská menšina pospolu. Podľa starostu Lelkesa nechce z dediny ani napriek vysokej nezamestnanosti odísť nikto. Dve tretiny obyvateľov žijú z poľnohospodárstva, väčšina pracuje tak ako predtým na miestnom družstve. Sezónne plody predávajú na trhoch v Bratislave, alebo pozdĺž ciest. 'Predtým dochádzali miestni za prácou do Bratislavy. Odkedy sa ale zvýšilo cestovné to už nie je možné', hovorí Lelkes.

Národnostné napätie medzi Slovákmi a maďarskou menšinou tu podľa miestnych obyvateľov nie je. Väčšina tu žijúcich Slovákov sa však naučila po maďarsky.

Tunajšia maďarská menšina je ale sklamaná z rozhodnutia vlády o reforme verejnej správy. Tá totiž nepodporila snahy o samosprávu na Žitnom ostrove. Už komunisti zriadili jednotlivé hranice regiónov tak, aby v každom boli minimálne dve tretiny Slovákov. 'A za vlády bývalého premiéra Vladimíra Mečiara sa stal Žitný ostrov časťou Trnavského kraja, aby tu žijúci Maďari neboli početne vo výhode', hovorí Lelkes.

SkryťVypnúť reklamu

Po parlamentných voľbách v roku 1998 sa do vládnej koalície dostali aj zástupcovia maďarskej menšiny - Strana maďarskej koalície (SMK). Tá chce teraz z koalície vystúpiť, keďže pri schvaľovaní reformy verejnej správy hlasovali ostatní koaliční partneri proti jej návrhu. O ich odchode z koalície by SMK malo rozhodnúť 25. augusta tohto roku, uzatvára Kurier. Kurier: SMK hrozí, že vystúpi z koalície Viedeň 4. augusta (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda musel v piatok prerušiť dovolenku pri Jadranskom mori a vrátiť sa späť do Bratislavy. Dôvodom je hroziaci rozpad vládnej koalície, píše dnes rakúsky denník Kurier.

Tentoraz sa o rozruch v koalícií postarala Strana maďarskej koalície (SMK). Tá postavila ostatných koaličných partnerov pred alternatívu: buď sa reforma verejnej správy uskutoční podľa ich predstáv, alebo z koalície vystúpia.

SkryťVypnúť reklamu

Na južnom Slovensku žije takmer výlučne iba maďarská menšina. Napriek tomu vyše pol milióna Maďarov v žiadnom z administratívnych územných celkov netvorí väčšinu. Preto chcú presadiť vytvorenie samostatného kraja v okolí Komárna. Tamojší Slováci sa však obávajú diskriminácie, ak by k takejto deľbe krajov podľa národnosti prišlo.

Hrozba SMK povzbudila aj slovenskú sekciu Svetového zväzu Maďarov. Tá chce Európskemu parlamentu zaslať memorandum, v ktorom požaduje na Slovensku založenie maďarskej univerzity, kultúrnu, územnú a osobnú autonómiu a zrušenie Benešových dekrétov. Na základe tých bolo na Slovensku od roku 1945 možné vyvlastniť nielen nemeckú, ale aj maďarskú menšinu.

SMK pred vstupom do vládnej koalície sľúbila, že otázku Benešových dekrétov neotvorí. To, že sa raz téma kolektívnej viny predsa len musela dostať na pretras, uznáva aj umiernená časť maďarskej menšiny, uzatvára Kurier.

SkryťVypnúť reklamu

Jánošíkov dukát

Rožnov pod Radhoštěm 5. augusta (TASR) - Festival národnostných menšín Jánošíkov dukát sa dnes skončil v českom Rožnove pod Radhoštěm. Okrem domácich sa na ňom predstavili aj umelci zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Švajčiarska a Rumunska.

Spoluorganizátormi 3. ročníka boli pražská Obec Slovákov, Folklórne združenie ČR, súbory Púčik a Limbora z ČR a tiež kultúrne inštitúcie pôsobiace na Slovensku.

Spolu s ďalšími 30 podujatiami bol Jánošíkov dukát súčasťou Dní tradičnej kultúry 2001 - najväčšieho projektu svojho druhu v Európe prezentujúceho tradície národov a národností, ktorý vyhlásilo Národné osvetové centrum v Bratislave. Zástupcovia tejto kultúrnej inštitúcie s ďalšími odbornými garantmi podujatia - Združením miest a obcí Slovenska a Folklórnou úniou na Slovensku - vyhlásili na Jánošíkovom dukáte ďalší ročník Dní tradičnej kultúry (2002), nad ktorými sa zároveň zaviazali prevziať odbornú garanciu.

SkryťVypnúť reklamu

Tohtoročný sviatok hudby, tanca, spevu, zábavy a gastronómie ponúkol obdivovateľom a nadšencom tradičnej a ľudovej kultúry programy, ktoré sa uskutočnili na území Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska. Podľa slov generálneho riaditeľa Národného osvetového centra Jána Tazberíka, či bude budúci ročník Dní tradičnej kultúry aspoň tak úspešný ako tohtoročný závisí nielen od finančnej situácie, ale aj od snahy zainteresovaných hľadať a najmä nachádzať spoločnú reč. Ešte stále rekapitulujeme minulosť, no už veľmi intenzívne rokujeme o budúcnosti. Práve preto už dnes vieme, že medzi garantov za slovenskú stranu pribudnú garanti z ČR a oveľa viac budeme spolupracovať s Maďarskom a Poľskom, zdôraznil Tazberík.

V chorvátskej policajnej sieti uviazla aj slovenská prostitútka

SkryťVypnúť reklamu

Záhreb 5. augusta (TASR) - Predstavitelia záhrebskej polície rozbili medzinárodnú sieť prostitúcie, do ktorej boli zapletené aj Rusky, Ukrajinky, Moldavky a jedna Slovenka.

Medzi prostitútkami bola aj 21-ročná Angelika R. z Bratislavy, ktorú záhrebský Priestupkový súd odsúdil na desať dní väzenia a 18-mesačný zákaz vstupu na územie Chorvátska. Podobné tresty dostali i ďalšie cudzinky.

Polícia zároveň informovala, že časť organizátorov siete - vrátane hlavného 'bossa' - je na úteku, a tak na nich bol vydaný medzinárodný zatykač.

Starostovia slovenských miest navštívili USA

Washington 5. augusta (TASR) - Trojtýždňový študijný pobyt v Spojených štátoch amerických skončili návštevou Chicaga starostovia miest zo Spišskej Novej Vsi, Vranova nad Topľou, Námestova, Detvy a Moldavy nad Bodvou ako aj manažér mesta Rimavská Sobota.

Študijný pobyt v hlavnom meste USA Washingtone a niektorých mestách štátov Florida, New York, Montana a Illinois pripravilo pre nich americké Ministerstvo zahraničných vecí. Cieľom študijného pobytu bolo ukázať akú úlohu v ekonomickom rozvoji amerických miest zohrávajú federálna vláda a mimovládne organizácie. Slovenskí hostia sa zaujímali o úlohu a spoluprácu štátu s lokálnymi samosprávami a súkromným sektorom.

Za veľmi užitočné slovenskí starostovia označili diskusie s americkými kolegami z malých a stredne veľkých amerických miest o spôsoboch revitalizácie upadajúcich priemyselných podnikov a rozvoji služieb. Veľmi podrobne sa nechali informovať o práci malých a stredne veľkých podnikov, ktoré v USA zamestnávajú až 90 percent pracovných síl.

Starostovia slovenských miest boli v USA v čase, keď pokračuje na Slovensku búrlivá diskusia o reforme verejnej správy. Takmer všetci účastníci študijného pobytu mali výhrady k novoprijatému zákonu o vyšších územných celkoch, čo v diskusii s americkými partnermi dali aj najavo. Starostovia slovenských miest využili každú vhodnú príležitosť na propagáciu svojich miest v USA, najmä ich historické a kultúrne pamiatky a možnosti spolupráce. Našli mnoho nových úprimných obdivovateľov Slovenska. Delegácia sa stretla aj s niekoľkými americkými zákonodarcami na federálnej a štátnej úrovni, vrátane kongresmana so slovenským pôvodom Johnom Micom z Floridy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu