Bratislava 6. februára (TASR) - Najvyšší ústavodarný a zákonodarný zbor začal dnes prerokúvať poslanecký návrh zmien základného zákona štátu - Ústavy SR. Ide o niekoľko základných oblastí, z nich prioritu majú ustanovenia o sudcovskej moci. Predkladatelia pripravili taktiež zmeny v časti o vstupe do medzinárodných spoločenstiev, o poslaneckej imunite, o zadržaní podozrivých z trestných činov, právomociach NKÚ a NBS, postavení samospráv a zakotvenie nového inštitútu ombudsmana v slovenskom právnom poriadku.
Predseda NR SR Jozef Migaš dnes vyhlásil, že poslanci Strany demokratickej ľavice podporia návrh novely ústavy tak, ako je predložená v parlamente. Zdôraznil, že dodnes "živá ústava" má svoje dobové ohraničenie a nastala potreba zmeniť predovšetkým tie časti, ktoré súvisia s plnením podmienok na vstup do európskych a transatlantických štruktúr.
Význam navrhovaných zmien v základnom dokumente štátu vysvetlí na pôde parlamentu premiér Mikuláš Dzurinda v stredu. Hodlá sa venovať predovšetkým konkrétnemu prínosu novely Ústavy SR pre občanov Slovenska a vytvorením vhodného ústavného rámca v uskutočňovanom negociačnom procese s krajinami Európskej únie.
Poslanci za Hnutie za demokratické Slovensko podľa Petra Brňáka nepodporia pri záverečnom hlasovaní predložený text novely Ústavy SR, pretože ho považujú za priveľmi široký a v zásade nepotrebný. Súčasné zmeny platného textu o suverenite SR považujú poslanci HZDS za kapitulantské, pretože pripúšťajú delegovanie časti zvrchovaných práv na medzinárodnú organizáciu. Návrh novely ústavy je podľa Brňáka výsledkom politickej korupcie a vydierania.
Za spor dvoch svetov nazval dnes v parlamente poslanec Ivan Šimko súboj politických myšlienok medzi koalíciou a opozíciou o Ústavu SR. "Jeden je izolacionalistický a druhý otvorený voči svetu." Miklós Fehér v mene koaličných klubov ako prvý z rečníkov predložil niekoľko pozmeňovacích návrhov. Ide napríklad o upravenie postavenia Národnej banky Slovenska, ochrany voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, ktoré sú v súčasnosti ohrozené, ako aj veci súvisiace s integráciou SR do medzinárodných štruktúr. Nové návrhy sa týkajú aj spresnenia nakladania s majetkom štátu samosprávami, spôsobu volieb do nich a ochrany ľudských práv prostredníctvom ombudsmana.
Rozprava o návrhu novely ústavy veľakrát vyúsťovala v sieni Národnej rady SR do vzájomného obviňovania sa koaličných a opozičných poslancov z toho, že ktorý z nich viac vytvára vo verejnosti negatívny obraz o parlamente. V útokoch na filozofiu zmien ústavy, ako aj ich tvorcov, dominoval člen Ústavnoprávneho výboru NR SR za HZDS Ján Cuper, keďže aj mimo času určeného na faktické poznámky polemizoval s predstaviteľmi koalície. Žiadal vedenie zákonodarného zboru, aby urobil poriadok s novinármi, pričom menovite spomenul redaktorov TASR a TV Markíza. Vehementne protestoval, že mu podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský neodôvodnene dal vypnúť mikrofón, čím mu znemožňoval obhajovať svoje názory.
"Ty radšej čuš!" - aj týmto výkrikom reagoval Cuper na jedného z predkladateľov návrhu novely Ústavy SR Ladislava Orosza, pretože označil vystúpenie zástupcu klubu HZDS Petra Brňáka ako falošné. Vo faktickej poznámke reagoval na spoluautora novely Petra Kresáka (SOP) predseda poslaneckého klubu HZDS Tibor Cabaj rečníckou otázkou, koho vlastne zastupuje, keď preferencie jeho strany sú na hodnote 0,0 percenta, čo Cabaj označil za "absolútne Volfovo číslo". Perly z parlamentnej rozpravy doplnil Peter Osuský (nezávislý), podľa ktorého kritiku novely poslancom za HZDS odobrilo "najjasnejšie slnko z Elektry".
Na základe žiadosti HZDS sa zišlo poslanecké grémium, ktoré nakoniec podľa verdiktu podpredsedu parlamentu Igora Presperína dospelo k záveru, že pre zachovanie dôstojnosti bude lepšie dnešné zasadanie skončiť. Rokovanie 45. schôdze NR SR pokračuje v stredu od 9. hodiny.