Bratislava 7. augusta (TASR) - V novom zákone o odpadoch je značná časť venovaná cezhraničnej preprave odpadov, v ktorej sa novým a podstatne podrobnejším spôsobom upravuje ich dovoz, vývoz a tranzit.
Odpady určené na zhodnotenie sa na účely riadenia, kontroly a evidencie dovozu, vývozu a tranzitu zaraďujú do "tzv. farebných zoznamov". Ich zavedenie je jednou z najdôležitejších podmienok vstupu do OECD a prakticky umožňuje štandardné napojenie sa SR na medzinárodný trh s druhotnými surovinami.
Ako sa uvádza v informácii Ministerstva životného prostredia SR, do Zeleného zoznamu sa zaraďujú odpady, ak nevykazujú žiadnu nebezpečnú vlastnosť a sú pre ne na Slovensku vytvorené dostatočné podmienky na zhodnotenie vyhovujúce z hľadiska ochrany životného prostredia.
Do Žltého zoznamu sa zaraďujú odpady, ak vykazujú jednu alebo viac nebezpečných vlastností alebo ak pre ne nie sú v SR vytvorené dostatočné podmienky na ich zhodnotenie.
Do Červeného zoznamu odpady, ktoré bežne vykazujú jednu alebo niekoľko nebezpečných vlastností (napr. odpady s obsahom PCB -polychronované bisenyly a PCT - polychronované tercenyly).
Nový zákon ukladá žiadateľovi o cezhraničnú prepravu odpadov zaradených do Žltého a Červeného zoznamu povinnosť zložiť kauciu. Tá sa použije na úhradu nákladov spojených s navrátením odpadov do štátu pôvodu a s ich zneškodnením pre prípad, ak príjemca odpadov odpady neprevezme. Keďže kaucia je novým nástrojom, ustanovuje sa aj jej výška a miesto ukladania a spôsob disponovania s ňou.
Nová právna úprava o odpadoch nadobudla účinnosť 1. júla tohto roku. Spracovaná bola nadväzne na nariadenie Rady 259/93/EHS o kontrole a riadení pohybu zásielok odpadu vnútri, do a z európskeho spoločenstva, uvádza sa v tlačovej správe ministerstva.