Bratislava 7. augusta (TASR) - Celoslovenskú kampaň proti používaniu telesných trestov na deťoch Biť ľudí je zlé - deti sú tiež ľudia! odštartoval na začiatku augusta Detský fond Slovenskej republiky (DF SR).
Slovensko patrí medzi krajiny, ktorých legislatíva telesné tresty pre deti nezakazuje. Prevláda tu všeobecný názor, že rodič si môže robiť s dieťaťom to, čo uzná za vhodné, tvrdí Alena Synková z DF SR. Preto chce detský fond prostredníctvom bilboardov, rozhlasových spotov, printovej reklamy a sprievodných PR-aktivít upozorniť na tento problém, zmapovať postoje verejnosti, vyvolať diskusiu a hovoriť o alternatívnych možnostiach výchovy.
"Chceme, aby sa rodičia, skôr než udrú, zamysleli, či je bitka jediný vhodný výchovný prostriedok a nie iba ich vlastné zlyhanie," uvádza sa v informácii o kampani. Ako príklad uvádzajú aktivisti detského fondu viaceré európske štáty, v ktorých platí zákaz telesne trestať deti: ide o Švédsko, Fínsko, Nórsko, Rakúsko, Cyprus, Dánsko, Litva, Chorvátsko, Nemecko.
DF SR vyzýva rodičov, ale aj učiteľov a iných ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu s deťmi, aby sa zamysleli nad tým, či je bitka vhodným "výchovným prostriedkom". Za telesný trest sa považuje akékoľvek potrestanie, pri ktorom je použitá fyzická sila s úmyslom spôsobiť bolesť alebo nepohodlie: je to bitie rukou, trstenicou, palicou, remeňom alebo iným prostriedkom. Medzi telesné tresty patrí ďalej kopanie, trasenie, sácanie, škrabanie, štípanie, ťahanie za vlasy, atď.
Kampaň vychádza z odporúčaní Výboru pre práva dieťaťa pri OSN v Ženeve, ktorý sa zvlášť zaujíma aj o problematiku telesných trestov a zdôrazňuje, že pretrvávajúca akceptácia telesných trestov akejkoľvek úrovne nie je v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa. Vyvrcholením akcie bude celoslovenská interdisciplinárna konferencia Dieťa v ohrození X: "Biť ľudí je zlé deti sú tiež ľudia!" , ktorá sa bude konať v Bratislave 4. - 5. októbra.