Za paradox NASS označila to, že na Slovensku doteraz platí zákon o rodine z roku 1983, v nových spoločenských podmienkach absolútne nevyhovujúci a v mnohých ustanoveniach odporujúci Dohovoru.
NASS vo vyhlásení, ktoré dnes TASR poskytla výkonná riaditeľka asociácie Daniela Baranová, pripomína, že osobitnú ochranu detí zaručuje aj Ústava SR. Napriek tomu doteraz nebol prijatý zákon, ktorý má podľa Ústavy SR upraviť podrobnosti o právach detí. Zákon o rodine z roku 1983 považuje NASS za nevyhovujúci. Upozorňuje, že zmysluplnú štátnu politiku ochrany detí, chýbajúcu legislatívu a inštitúcie nemôžu nahradiť ani záslužné aktivity mimovládnych organizácií.
NASS vznikla v roku 1999 a sídlo má v Banskej Bystrici. Je kolektívnym členom Medzinárodnej asociácie sudkýň so sídlom v USA, ktorá združuje vyše štyritisíc sudkýň z viac ako 70 krajín. Jej cieľom je zlepšiť postavenie žien - nielen sudkýň - a hlási sa k mimovládnym organizáciám, ktoré sa zasadzujú za ochranu ľudských práv, osobitne práv žien a detí. NASS ako prvá ešte v roku 1999 vystúpila proti korupcii v súdnictve a vyzvala na boj proti korupcii aj sudcovský stav.