Novelu ústavy považuje za dôležitý predpoklad splnenia cieľov zakotvených v asociačnej dohode rámcujúcej proces približovania vstupu SR do Európskej únie (EÚ). Svoj prejav, na ktorý reagovalo vyše tridsať prevažne opozičných poslancov, predniesol za prítomnosti takmer celého vládneho kabinetu.
Vyjadril ľútosť nad tým, že politická opozícia nevyužila jedinečnú príležitosť vstúpiť do prípravy návrhu novely. "Kto chcel, mohol byť od začiatku pri tom. Kto a priori nechcel, bude sa vyhovárať alebo strašiť a vyvolávať národnostné nepokoje. Preto chcem všetkých poslancov úprimne vyzvať k prejavu zodpovednosti a prekročeniu úrovne hry na prestíž. Urobte tak s pokojným srdcom. Budete hlasovať za budúcnosť Slovenska", povedal v prejave Dzurinda.
Návrh, ktorý by v ústave zakotvil zákaz umelého prerušenia tehotenstva a eutanázie, pripravilo na rokovanie parlamentu Kresťanskodemokratické hnutie. Pod návrh sa podpísalo tridsať poslancov z koalície i opozície. Poslanci SOP vyhlásili, že ak by tento návrh prešiel, stiahnu svoju podporu novele.
Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ladislav Orosz ako jeden z predkladateľov novely odmietol zahrnúť zákaz umelého prerušenia tehotenstva do schvaľovaného znenia a je odhodlaný nedať o ňom hlasovať, pretože prekračuje rámec predkladaných zmien.
Poslanec HZDS Ivan Gašparovič vo svojom príspevku navrhol, aby sa opätovne otvorila diskusia o zmenách základného zákona štátu a tento návrh bol pripravený na schválenie až budúcemu parlamentu v novom funkčnom období. Podľa predsedníčky Slovenskej národnej strany Anny Malíkovej sú v novele zapracované útoky voči zvrchovanosti štátu a uznáva sa nadradenosť medzinárodného práva nad právom vnútroštátnym.
Ako jediné pozitívum novely Malíková označila predĺženie lehoty na zadržanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov na 48 hodín. Rastislav Šepták z rovnakého klubu odmietol akékoľvek náznaky, že jeho politická strana rozoštváva spoločnosť strašením z narušenia územnej celistvosti. Poukázal pritom na utajované dohovory medzi predsedom SMK Bélom Bugárom a premiérom pred zabezpečením dostatočného počtu hlasov na schválenie novely. Vo svojom vystúpení deklaroval, že novelu ústavy nepodporí, ak nebude dobrou správou pre Slovensko. Viacerí opoziční poslanci dnes vyhlasovali, že sú odhodlaní po najbližších parlamentných voľbách zlú ústavu zmeniť.
V rozprave o novele ústavy bude parlament pokračovať dnes od 9.00 hodiny.