Slovensko v ohlasoh zahraničných masmédií

Praha 8. augusta (TASR) - Tolerancia českej verejnosti k príslušníkom národnostných menšín sa postupne mierne zlepšuje. Najlepší vzťah majú Česi k Slovákom, ktorých by vo svojom susedstve vedelo veľmi dobre predstaviť 90 percent opýtaných

Tolerancia Čechov k menšinám sa zvyšuje

. Vyplýva to z júnového prieskumu agentúry STEM.

Za jednoznačne bezproblémový možno označiť vzťah Čechov okrem Slovákov aj k Američanom, Britom a Francúzom. Väčšina ľudí si udržuje odstup od Vietnamcov a Rómov, ale v porovnaní s rokom 1994 sa čiastočne zlepšil. Róma si svojho suseda dokáže bez problémov predstaviť len 13 percent respondentov a Vietnamca 27 percent opýtaných.

Podľa prieskumu agentúry STEM sa zlepšil vzťah Čechov k Nemcom, ktorých by vo svojom susedstve bez problémov znášalo 65 percent respondentov.

Výrazný odstup si Česi okrem Rómov a Vietnamcov udržiavajú aj od príslušníkov národností, ktoré sú spájané s terorizmom, vojnou a násilím. Afganca alebo Čečenca by v susedstve chcelo len 22 percent. Mierne sa zlepšil ich vzťah k obyvateľom bývalej Juhoslávie, kde sa percento zvýšilo na 43. Rusa by vo svojom susedstve bez problémov videlo 40 percent Čechov, čo je asi o 15 percent viac ako v roku 1994.

Rzeczpospolita: Etnické problémy v SR (monitor)

Varšava 8. augusta (TASR) - Poľský denník Rzeczpospolita pokračuje v uverejňovaní série článkov na tému rastúceho napätia a množiacich sa incidentov medzi Slovákmi a predstaviteľmi rómskej komunity. Materiál podobného znenia uverejnila v utorok aj Gazeta Wyborcza.

Posledný materiál v denníku Rzeczpospolita s titulkom "Môže dôjsť k etnickým konfliktom" je od dvojice autorov Andrzeja Newiadowského z Bratislavy a Barbary Sierszula z Prahy.

V úvode spravodajca Rzeczipospolitej píše, že ak bude naďalej narastať napätie medzi slovenským obyvateľstvom a Rómami, na jeseň možno očakávať masové protesty a konflikty na etnickej báze, varuje Rada parlamentu Rómov na Slovensku, reprezentujúca 160 organizácií a spolkov, v otvorenom liste vládu Mikuláša Dzurindu.

Podľa rady, pokračuje ďalej materiál v Rzeczipospolitej, dochádza na Slovensku čoraz častejšie k prejavom rasovej netolerancie a polícia používa voči "500-tisícovej menšine metódy plné brutality a sadizmu."

Poľský novinár pripomína nedávnu smrť 57-ročného Róma ubitého v Magnezitovciach a zbitie štyroch Rómov v dedine Važec. V článku sa hovorí aj o iných prípadoch rasovej diskriminácie, ako napríklad pri získavaní zamestnania, či o lokálnych zákazoch vstupu do barov a reštaurácií.

V samostatnej časti citovaného článku Rzeczpospolita informuje o návrhoch Parlamentu Rómov, ktoré minister vnútra Ivan Šimko akceptoval. Predstavitelia rómskej komunity sa majú dostať do oddielov polície najmä v Prešovskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

V priebehu dvoch rokov majú na Slovensku do policajnej služby prijať 60 Rómov. Rómovia, ako sa uvádza v Rzeczipospolitej, majú problémy nielen so slovenskou vládou. V pondelok pred konzulátom Českej republiky v Košiciach protestovali predstavitelia rómskych organizácií na Slovensku.

Podnet na protest dalo rozhodnutie českej vlády, ktorá po dohode s vládnym kabinetom Veľkej Británie súhlasila a dovolila vízové kontroly na medzinárodnom letisku v Prahe. Slovenskí Rómovia odovzdali konzulovi Čiech protestnú nótu.

Poľská Rzeczpospolita končí materiál informáciami o problémoch Rómov aj v Bulharsku, kde obyvatelia Stežerova v centrálnej časti krajiny požiadali po tom, čo dve mladé Rómky zabili 75-ročného dôchodcu, o vysťahovanie všetkých Rómov z dediny.

Vinník prepadu slovenských turistov pôjde pred súd

Korenica/Bratislava 8. augusta (TASR) - Chorvátska polícia začala v utorok vypočúvať majiteľa motorestu Macol pri meste Korenica (podľa údajov z Internetu by malo ísť o Željka Oreakoviča), ktorého zadržala po prepade autobusu so 40 slovenskými turistami 31. júla.

Vlastníka motorestu zatkla ešte v ten istý deň pre podozrenie z toho, že stojí za týmto hrubým útokom.

Veľvyslankyňa Chorvátskej republiky v Bratislave Andrea Gustovičová-Ercegovacová pre TASR uviedla, že polícia podnikla kroky s cieľom objasniť celú udalosť, potvrdila vinu majiteľa motorestu a odovzdala prípad súdu. Dodala, že chorvátska polícia a ministerstvo turizmu robia opatrenia, ktoré by zabránili opakovaniu podobného prípadu.

Maďarský premiér podporuje stanovisko maďarskej menšiny na Slovensku

Budapešť 8. augusta (TASR) - V súvislosti s reformou verejnej správy na Slovensku zdieľa maďarský premiér Viktor Orbán rovnaký názor s maďarskou národnostnou menšinou v SR a rozumie "rozhorčenej" reakcii Strany maďarskej koalície (SMK).

Slovenská vláda nedokázala dosiahnuť pozitívny výsledok v najdôležitejšej veci, ktorou je pre ňu reforma verejnej správy, zdôraznil Orbán v dnešnom pravidelnom rozhovore pre maďarský verejnoprávny rozhlas. Informovala o tom maďarská tlačová agentúra MTI.

Podľa názoru Viktora Orbána parlamentom prijatý variant zákona o reforme verejnej správy je z hľadiska maďarskej menšiny tým najhorším.

Na margo odchodu SMK z vládnej koalície Orbán povedal: "Môžu rátať s tým, že akokoľvek sa rozhodnú, maďarská vláda zostane pri nich a bude ich rozhodnutie podporovať. Maďarská vláda a podľa mojej mienky každý Maďar je solidárny s Maďarmi na Slovensku," konštatoval Orbán.

Predseda maďarskej vlády v rozhovore zdôraznil, že chce uchrániť vládu od straníckeho útoku, za ktorý považuje iniciatívu opozície zvolať mimoriadne zasadanie parlamentu. Podľa neho je to veľmi priehľadná stranícka akcia a on nemieni hodenú rukavicu zodvihnúť.

Orbán nepočul, že medzi navrhovanými témami mimoriadneho zasadania parlamentu je aj obvinenie, že firma premiérovho otca dostala na základe jeho zásahu štátnu objednávku. "Našťastie maďarská politika ešte neklesla tak hlboko, aby sa predpokladalo, že sa predseda vlády zaoberá uzatváraním obchodov," povedal Orbán.

V súvislosti s trestnoprávnou vecou Bélu Szabadiho, bývalého maloroľníckeho politického štátneho tajomníka na ministerstve poľnohospodárstva, Orbán uviedol, že všetko čo sa deje v prostredí vlády spadá - aj keď nie v právnom zmysle - pod zodpovednosť premiéra. Zodpovednosť predsedu vlády je podľa neho podobná ako je zodpovednosť hlavy rodiny - jedna a nedeliteľná. Predseda maďarskej vlády vyhlásil, že postupoval správne, keď inicioval vnútorné vyšetrovanie v rozličných rezortoch a tam, kde sa zistili nedostatky, urobili sa potrebné kroky, v dôsledku ktorých sa začalo aj trestné stíhanie.

V závere rozhovoru sa V. Orbán vyjadril aj k problematike výstavby diaľnic M3 a M7, na budovaní ktorých sa podieľajú len maďarské firmy a podobne to bude aj s ďalšími diaľnicami. Podľa maďarského premiéra je to hospodárskopolitický úspech, ktorý presahuje otázku diaľnic - vláda sa nemôže vyhlásiť za národnú, ak nepodporuje národných podnikateľov. V súvislosti s iniciatívou opozičných socialistov, ktorí iniciovali vyšetrovanie jednej firmy podieľajúcej sa na stavbe diaľnice M3, Orbán uviedol, že ide o odbornú otázku a on sa necíti byť povolaný na to, aby na námietky opozície odpovedal. Podľa neho sa dnes dá zistiť to, že niečo je dobré pre občanov podľa toho, či to napadne niektorá strana opozície.

TA3 chce vysielať i v Českej republike

Praha 8. augusta (TASR) - Nielen na Slovensku, ale i v Českej republike chce vysielať nová spravodajská televízia TA3. V internetovej diskusii na českom portáli Quick to dnes povedal generálny riaditeľ TA3 Martin Lengyel.

Podľa Lengyela vedie TA3 v súčasnosti rokovanie s českými prevádzkovateľmi káblových rozvodov, napríklad so spoločnosťou UPC. "Reálny je január 2002, ale Prahu by sme radi mali od začiatku," priblížil šéf TA3 s tým, že stanica predpokladá pre ČR rovnaký program ako pre Slovensko. Vysielať by mala začať niekedy medzi 16. a 30. septembrom. TA3 v júli uzavrela dohodu s českou televíznou agentúrou TVD o odbere spravodajstva z ČR," spresnil Lengyel. Stanica sa podľa neho bude musieť do konca roka sústrediť iba na spravodajstvo, potom by sa rada pustila aj do publicistiky spravodajského typu.

Lengyel potvrdil aj záujem o dokumentárny film z dovolenkovej cesty prezidenta Rudolfa Schustera do Brazílie. TA3 podľa neho o jeho vysielanie už oficiálne požiadala prezidentskú kanceláriu. "O ten film máme záujem. Radi by sme s prezidentom odvysielali rozhovor a aj zábery z pralesa. Anakondu a podobne...," uzavrel Lengyel.

Ženijná jednotka SR v rámci KFOR pripravuje priestory česko-slovenskej jednotke

Belehrad/Bratislava 8. augusta (TASR) - Prípravy na vznik a činnosť spoločnej československej jednotky v mierových silách KFOR, ktorej nasadenie na územie bývalej Juhoslávie je plánované na začiatok roku 2002, sa začali i v Kosove.

Ženijnokomunikačné družstvo slovenskej ženijnej jednotky v rámci KFOR, ktoré je trvalo dislokované v priestore Suva Reka, ukončilo v uplynulých dňoch transport ženijnej techniky do tábora príslušníkov českého kontingentu v Sakovjaci v Kosove, čím sa začali prípravné práce v teréne.

Po úprave komunikácií, transporte prostriedkov humanitárnej pomoci a výstavbe niekoľkých športových areálov, začali slovenskí vojaci upravovať v priestoroch tábora plochy pre umiestnenie techniky a ubytovacích kontajnerov pre príslušníkov budúcej československej jednotky. Zemné práce vojaci ukončia v priebehu šiestich až ôsmich týždňov.

Po skončení prác sa ženijnokomunikačné družstvo slovenskej ženijnej jednotky vráti do priestoru trvalej dislokácie, kde bude pokračovať v plnení doterajších úloh.

Na vytvorení spoločnej česko-slovenskej jednotky sa 10. mája 2001 dohodli ministri obrany SR a ČR, Jozef Stank a Jaroslav Tvrdík, počas stretnutia na 6. ročníku Veľtrhu obranného priemyslu IDET v Brne. Spoločná jednotka bude vytvorená v sile mechanizovaného práporu a Armáda SR v nej bude zastúpená jednou mechanizovanou rotou.

Nasadenie spoločnej jednotky sa predpokladá v mesiacoch február-marec 2002. Dohoda medzi ministerstvami obrany oboch krajín o vytvorení a pôsobení spoločnej jednotky bude podpísaná v septembri 2001. Vyslanie jednotky však podlieha schváleniu vo vláde SR a Národnej rade SR.

Slovenskí grafici vystavujú v Prahe

Praha 8. augusta (TASR) - Súčasnej slovenskej grafike patria od dnešného dňa do 9. septembra priestory pražskej galérie HOLLAR, kde vystavuje svoje diela 45 najznámejších grafikov zo Slovenska.

Výstavu slávnostne otvoril predseda Združenia českých umelcov grafikov HOLLAR Vladimír Suchánek, ktorý pripomenul, že ide o druhú ponovembrovú výstavu slovenských grafikov v Prahe. Atmosféru oživila slovenská speváčka Adriena Bartošová v sprievode gitaristu Juraja Buriana. Milovníkov "čierneho umenia zamazaných rúk" privítal za vystavujúcich umelcov Dušan Kálay spolu s kolegom Martinom Kellenbergerom. Okrem ich grafických diel sa v Prahe objavili aj diela napríklad Kamily Štanclovej, Dušana Grečnera, Petra Kľučika, Petra Augustoviča a mnohých ďalších.

Ako zdôraznil kurátor výstavy Miroslav Kudrna, slovenská voľná a užitá grafika našla svoju tvár už dávno. "V tom sa napĺňa jej podstata, ktorá sa nielen vzdialene dotýka českého umenia, pre ktoré je to taktiež povzbudzujúcim signálom," dodal.

"Som veľmi šťastný, že slovenskí kolegovia prijali toto pozvanie na výstavu a môžeme pražskú kultúrnu verejnosť zoznámiť so súčasnou podobou slovenskej grafiky," uviedol pre TASR predseda združenia grafikov Vladimír Suchánek.

Združenie HOLLAR, ktoré vzniklo v roku 1917, malo vo svojich radoch členov zo Slovenska . V 70. rokoch bolo združenie zakázané a činnosť obnovilo až po novembri 1989. Ako uviedol pre TASR Suchánek, prvým členom združenia sa stal práve slovenský grafik Albín Brunovský, ktorý so sebou priviedol aj ďalších kolegov, ako napríklad Dušana Kálaya či Kamilu Štanclovú. Tí sa aj po rozdelení stali našimi zahraničnými členmi, zdôraznil. "Je to naozaj taká papierová kategória, pretože v skutočnosti tu medzi nami vlastne nenastalo žiadne rozdelenie. My sa všetci stretávame kolegiálne, aj priateľsky," dodal Vladimír Suchánek.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 001
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 154
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 128
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 12 007
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 075
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 925
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 438
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 184
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 444
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 196

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.

Neprehliadnite tiež

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

V roku 2008 vláda schválila rekonštrukciu objektu. Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

ANALÝZA

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

Sudca Hrubala: Podozrenia na politické objednávky sú vždy, Súdnu radu treba otvoriť

Proreformné združenie sudcov Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank. Jeho podpredseda JÁN HRUBALA hovorí o neochote sudcov robiť zmeny.