Bratislava 9. augusta (TASR) - Avizovaný odchod SMK z vlády a aktivizácia síl SDĽ a SOP by mali byť podľa Demokratickej strany výzvou na spoluprácu pravicových strán na Slovensku pred nasledujúcimi voľbami.
Kresťanskodemokratické hnutie, Slovenská demokratická a kresťanská únia, DS a SMK by mali prekonať osobné rozpory a dohodnúť sa na prioritách, ktoré budú presadzovať do volieb v roku 2002. Pred novinármi to dnes vyhlásil predseda DS Ľudovít Kaník s tým, že ešte existuje priestor na to, aby vláda pokročila v realizácii niektorých reforiem. DS ide predovšetkým o daňové zákony, dôchodkovú reformu, zníženie odvodov a reformu sociálneho systému. "Ak sa pravica nespojí, z vlády sa stane len údržbárska inštitúcia," dodal líder občianskych demokratov.
"Odchod SMK, ktorá podporovala reformné úsilie vlády, sťaží fungovanie vládnej koalície, resp. toho, čo z nej ostane, a posilní vplyv ďnovosformovanej koalícieď (pozn. TASR: SOP, SDĽ a HZDS), ktorá prvý raz preukázala svoju silu pri hlasovaní o reforme," tvrdí Kaník. Podľa Kaníka treba urobiť všetko preto, aby sa zabránilo trendu "vlády socialistov, vlády SDĽ". SDĽ sústavne určovala rozhodovanie tejto koalície, čo "vo väčšine prípadov znamenalo zabrzdenie alebo absolútnu deformáciu reformných krokov, ktoré boli súčasťou vládneho programu", tvrdí.
DS preto víta návrh predsedu SDK na rokovanie o poslaneckých návrhoch zákonov o daniach, odvodoch a trhu práce.