Žilina 9. augusta (TASR) - Pracovníčka odboru sociálnych vecí Okresného úradu (OÚ) v Čadci, ktorú pred tromi týždňami napadla 43-ročná žena z Krásna nad Kysucou, je stále práceneschopná. Podľa hovorcu Okresného riaditeľstva (OR) PZ v Čadci Adama Janešíka sa vyšetrovateľ rozhodne, ako bude prípad kvalifikovať po ukončení jej práceneschopnosti.
Zástupkyňa vedúceho odboru sociálnych vecí OÚ v Čadci Elena Šimeková pre TASR uviedla, ide o prvý prípad fyzického napadnutia ich pracovníka. Dodala, že 43-ročná žena prišla bez predvolania a opýtala sa, prečo jej boli znížené sociálne dávky. Na odpoveď však nepočkala a hneď na pracovníčku zaútočila. Na pomoc jej museli prísť kolegyne.
Situáciu na odbore sociálnych vecí v Čadci momentálne monitoruje v rámci hliadkovej činnosti počas stránkových dní mestská polícia. Podľa jej náčelníka Františka Lineta sa útoky na pracovníkov sociálneho odboru vystupňovali až v tomto období. "V databáze o priestupkoch sme doteraz neevidovali záznamy o ich napadnutí," dodal Linet.
Na odbore sociálnych vecí OÚ v Martine zaznamenali posledný útok v apríli minulého roku, keď po slovnom napadnutí prebehol za pult klient, ktorý sotil pracovníčku do kresla a vulgárne jej nadával. Ako uviedla pracovníčka, ktorá nechcela byť menovaná, zaznamenali však aj prípad, keď sa vulgárne nadávajúci klient prišiel ospravedlniť.
Napätie na sociálnych odboroch pripisuje vedúca odboru sociálnych vecí OÚ v Žiline Mária Gašicová zvyšujúcej sa agresivite v spoločnosti. Fyzický útok na svojho pracovníka zaznamenali v Žiline naposledy pred dvoma rokmi. Podľa Gašicovej ich odvtedy napádajú klienti iba verbálne.
S každodennými verbálnymi útokmi a zvyšujúcou sa agresivitou sa stretávajú aj na odbore sociálnych vecí v Liptovskom Mikuláši. Podľa vedúceho Františka Jaroša museli naposledy požiadať o pomoc políciu minulý rok v lete. Po zmene kritérií na poberanie sociálnych dávok sa pred budovou zhromaždili nespokojní ľudia, preto ju policajti strážili aj so psom. "Pracovníci sociálnych odborov sú naozaj preťažení, každá novela zákona znamená prehodnotenie všetkých spisov a pribúdajú ďalšie úlohy. Pri rovnakom počte pracovníkov sme pritom pred tromi rokmi mali 4 tisíc klientov, dnes je to 7 tisíc," dodal Jaroš.