
Bratislava 9. augusta (TASR) - Liek vo svete známy ako Baycol/Lipobay, ktorý v týchto dňoch sťahuje firma Bayer zo všetkých trhov, je na Slovensku dodávaný pod názvom Cholstat.
K tomuto kroku nemecká farmaceutická firma Bayer AG pristúpila potom, ako dostala správu o 31 úmrtiach v USA, ktoré vyvolal svalový kolaps, súvisiaci práve s užívaním lieku a jeho kombinovaním s inými farmakami.
Liekmi - statínmi, určenými na znižovanie úrovne cholesterolu, je na Slovensku liečených približne 50 000 ľudí, z ktorých 5000 užíva Cholstat.
Predseda predstavenstva Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Miroslav Lednár dnes pre TASR povedal, že podľa jeho informácií, 31 pacientov, ktorí užívali uvedený liek síce zomrelo, ale len 12 z nich tento liek nebezpečne kombinovalo s gemfibrozilom. Pri kombinovaní všetkých druhov statínov s niektorými druhmi iných liekov existuje riziko nežiaducich účinkov. Dodal, že u najnovšieho z triedy statínov - cerivastatínu je výskyt nežiaducich účinkov výraznejší ako u ostatných.
Lednár vyslovil obavy, aby u pacientov nevznikla panika, keďže firma Bayer vyzvala lekárov na zmenu liečby. Konštatoval, že na Slovensko sa dovážajú aj ďalšie statínové lieky - Lescol, Lipostat, Sortis a Zocor. Pacienti sa ich nemusia báť, lebo napríklad jeden z nich je na trhu 13 rokov, užívalo ho vo svete 35 miliónov pacientov, pričom výskyt nežiaduceho účinku - tzv. rhabdomyolysis bol 1 : 600 000 pacientov, pričom úmrtie sa nevyskytlo vôbec.
Rhabdomyolysis je stav vyplývajúci z kolapsu svalových buniek a uvoľnenia ich obsahu do krvného obehu, čo spôsobuje bolesť svalov, slabosť, precitlivenosť, horúčku, tmavý moč, žalúdočnú nevoľnosť a zvracanie.
ŠUKL nariadil stiahnuť Cholstat zo slovenskej distribučnej siete

Bratislava 9. augusta (TASR) - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) nariadil stiahnuť Cholstat, liek na zníženie hladiny cholesterolu v organizme, zo slovenskej distribučnej siete. ŠUKL vydáva úradný oznam štátnym okresným farmaceutom a lekárom, ktorí majú informovať všetky lekárne v svojom spádovom území.
Súčasne sa má liečba liekom Cholstat dočasne pozastaviť u každého pacienta v akútnom alebo vážnom stave s predispozíciou k renálnemu zlyhaniu sekundárne v dôsledku rabdomyolýzy.
ŠUKL tým reagoval na nemeckého výrobcu lieku firmu Bayer, ktorá vydala oznam o dobrovoľnom stiahnutí lieku, vo svete známeho ako Baycol/Lipobay, pre vážnejšie vedľajšie účinky rabdomyolýzy (rozklad svalových vlákien) pri kombinovaní s látkou gemfibrozil = v SR liek Innogen alebo Gevilon. Bayer k tomuto kroku pristúpil po správe o 31 úmrtiach v USA, z ktorých 12 bolo práve pri spoluužití účinných látok cerivastatínu a gemfibromzilu.
V správe ŠUKL sa konštatuje, že vedľajšie účinky lieku sú popísané v súhrne charakteristických vlastností lieku. Obsahujú známe nežiaduce účinky, medzi ktorými boli vo veľmi zriedkavých prípadoch zaznamenané aj rabdomyolýzy, niektoré s akútnym zlyhaním obličiek. Podľa držiteľa rozhodnutia o registrácii vedľajšie účinky tohto lieku, keď ho pacient už prestal užívať, sa neskoršie nemôžu prejaviť.
Na Slovensku užíva liek asi 5000 pacientov a registrovaný bol v roku 1998. Uvedený liek možno nahradiť viacerými inými liekmi registrovanými v SR.