SME

Svetová banka podporí naše reformy

BRATISLAVA - Reformný proces na Slovensku bude v rokoch 2001 až 2003 prebiehať s finančnou a technickou asistenciou Svetovej banky. Rada jej riaditeľov v utorok schválila stratégiu pomoci pre Slovensko (Country Assistance Strategy - CAS), v rámci ktorej .

BRATISLAVA - Reformný proces na Slovensku bude v rokoch 2001 až 2003 prebiehať s finančnou a technickou asistenciou Svetovej banky. Rada jej riaditeľov v utorok schválila stratégiu pomoci pre Slovensko (Country Assistance Strategy - CAS), v rámci ktorej budeme môcť čerpať výhodné úvery v objeme 20 miliárd korún. Program pomoci je však spojený s dôležitou podmienkou - na Slovensku musia pokračovať reformy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri verzie pomoci

„Predkladaná stratégia asistencie je zameraná na poskytovanie pomoci Slovensku pri dokončovaní reforiem s cieľom dosiahnuť udržateľný rast, urýchliť proces nadobudnutia členstva v EÚ a zlepšiť životné podmienky najmä zraniteľných vrstiev obyvateľstva,“ konštatuje správa Svetovej banky. Peniaze sa sústredia na dokončenie transformácie bankového a podnikového sektora, zefektívnenie verejných inštitúcií a zdokonalenie sociálneho zabezpečenia.

SkryťVypnúť reklamu

Základná verzia CAS počíta s úverovým rámcom 415 miliónov USD (20 miliárd Sk). Svetová banka však dáva Slovensku možnosť uplatniť náročnejšiu verziu CAS a čerpať až 765 miliónov USD. Vyššia a náročnejšia verzia vyžaduje urýchlenie reforiem vo financovaní sociálnych služieb a reštrukturalizácii a privatizácii verejných služieb a infraštruktúry. Na druhej strane, zastavenie reforiem a zhoršenie makroekonomickej bilancie by pre nás znamenalo takzvanú „nízku“ verziu CAS spojenú s radikálnym krátením úverov na 35 miliónov dolárov.

Úroveň pomoci aj výška úverov bude primárne súvisieť s proreformnou vôľou Slovenska. „Bude závisieť od pokroku v štrukturálnych reformách a dodržiavania programu, ktorý pripravujeme s MMF (Staff Monitored Programme),“ doplnil vicepremiér Ivan Mikloš. Jednotlivé úvery nedostaneme automaticky, ale o každom z nich sa bude rokovať. Vo všeobecnosti pôjde o najvýhodnejší spôsob úverovania: splatnosť pôžičiek bude 15 rokov s päťročným odkladom splátok a úrok bude pozostávať z výšky úrokovej sadzby LIBOR a 0,25-percentnej prirážky. Výhody úverovania Svetovou bankou nie sú charakteristické len finančnými parametrami. „Sú potvrdením správnosti reforiem, ktoré sa na Slovensku robia,“ myslí si Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

Rozumné čerpanie pôžičiek

Hoci ambíciou Slovenska je podľa Mikloša splniť podmienky pre najvyššiu verziu CAS, nebude to automaticky znamenať, že prečerpáme najvyšší možný úverový rámec (765 miliónov USD). „Nebolo by rozumné hradiť z pôžičky všetky náklady reforiem,“ upozornil vicepremiér. Hlavným zdrojom peňazí na reformy by mali byť výnosy z privatizácie. Mikloš odhadol výšku nákladov spojených s reformným procesom na 100 miliárd korún. Podstatnú časť z tejto sumy spotrebuje reforma dôchodkového zabezpečenia.

Najväčšia časť (300 miliónov USD) úverov v rámci CAS bude mať formu EFSAL pôžičky. „EFSAL chceme použiť najmä na financovanie reštrukturalizácie bánk,“ vyhlásil Mikloš. EFSAL doplnia peniaze na správu sociálnych dávok, reformu verejnej správy a súdnictva a investície do sociálneho sektora. Využitie peňazí pri správe sociálnych dávok má podľa Mikloša vytvoriť predpoklady na naštartovanie reformy dôchodkového systému a počíta s prechodom na osobné účty poistencov.

SkryťVypnúť reklamu

Politika - najväčšie riziko

Svetová banka pripúšťa, že pokračovanie reforiem na Slovensku nie je definitívne zaručené. „Hlavné riziko celej operácie spočíva v politickej situácii,“ varuje banka. Mikloš považuje za najrizikovejšiu oblasť sociálneho systému, zdravotníctva a školstva. Napriek existencii hrozby Svetová banka ocenila doterajšiu činnosť vlády najmä v stabilizácii makroekonomiky. „V danom štádiu vývoja Slovenska vidí Svetová banka jedinečnú príležitosť k poskytnutiu významnej technickej a finančnej podpory,“ hovorí správa banky. Naplnenie spomínaných rizík by v konečnom dôsledku znamenalo najnižšiu verziu CAS. „To nepripúšťame,“ tvrdí vicepremiér.

JURAJ JAVORSKÝ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 754
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 402
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 000
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 564
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 743
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 376
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 033
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oplatia sa pravidelným cestujúcim.


SITA
Predseda SNS Andrej Danko.

Mal sa obrátiť na Ústavný súd a o výdavkoch na armádu aj diskutovať.


TASR
Bobry robia problémy aj na Spiši.

Treba ju spevniť a osadiť zvodidlá.


SITA
Pamätník na Námestí osloboditeľov v Košiciach.

Usmernenie ešte stále nedostali.


SITA 4

Sportnet

Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Futbalisti FC Spartak Trnava.

S už bývalými zverencami sa prišli rozlúčiť aj Michal Gašparík s asistentom Mariánom Hodulíkom.


TASR
Kapitán Portugalska Cristiano Ronaldo.

Táto kapitola sa skončila. Príbeh? Ten sa stále píše, uviedol v príspevku na sociálnej sieti.


TASR
MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom: ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z finále play-off o postup do druhej ligy: MFK Snina - OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom.


SkryťZatvoriť reklamu