Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Moskva 9. augusta (TASR) - Veľa zábavy, čistý bazén, absolútnu slobodu pohybu a dobré služby našla ruská mládež na Slovensku v letnom tábore v Bojniciach. Ako uvádza ruský denník Moskovskij komsomolec, len dve hodiny letu z Moskvy sú v rozmanitých slov

Letný tábor v Bojniciach pripadal Rusom ako tábor slobody (monitor)

enských pizzeriách, kaviarňach a cukrárňach tie najpríjemnejšie ceny.

"(Ceny sú) proste smiešne," tvrdí autorka a zároveň účastníčka letného tábora, v ktorom sa rekreovali nielen skupiny, ale aj rodiny s deťmi. Mládež zo Slovenska, Česka a Maďarska mala problémy s ruštinou, ale divokú zmes slovenčiny, ruštiny, angličtiny a nemčiny doplnila reč rúk.

"Kde inde môžete získať taký zážitok: chodiť v noci po ubytovni po špičkách priamo pred dverami vychovávateľov? Iba v tábore. Aj u nás doma to je možné, ale s tým rozdielom, že tu je to zábava a v Rusku by za to hrozili veľké nepríjemnosti," poznamenáva záverom autorka v denníku Moskovskij komsomolec.

Utečencov zadržaných na česko-slovenských hraniciach ubudlo

Brno 9. augusta (TASR) - Dovedna 1059 utečencov zadržali juhomoravskí policajti v prvom polroku tohto roku na hraniciach so Slovenskom, čo je o 300 osôb viac než v rovnakom období minulého roku.

Kým tlak na česko-slovenské hranice sa znížil, počet cudzincov zadržaných na hraniciach s Rakúskom bol vyšší, uviedol vedúci odboru cudzineckej a pohraničnej polície juhomoravskej policajnej správy Lubomír Šebela.

Počet cudzincov prechádzajúcich ilegálne moravsko-slovenské hranice sa znižuje vďaka skvalitneniu ochrany. "Tieto výsledky svedčia o dobrej spolupráci juhomoravskej polície so slovenskými kolegami a súvisia aj so zvýšenou ochranou česko-slovenských štátnych hraníc," poznamenal Šebela.

Na ochrane východných hraníc sa od minulého roka podieľajú policajti pátracieho odboru so stanovišťami v Hodoníne, Uherskom Hradišti a v Slavičíne, ktorí majú dobre zmapovaný terén a disponujú i moderným zariadením s termovíziou.

Spôsob nelegálnych prechodov hraníc sa podľa Šebelu mení. Cez zelenú hranicu sa za pomoci prevádzačov dostávajú skupiny približne 20 utečencov, hromadné prechody sú už minulosťou. Cudzinci však veľmi často cestujú jednotlivo vo vlakoch alebo sa ukrývajú v uzavretých a zaistených kamiónoch.

Medzi utečencami prevládajú Afganci a Rumuni, nasledujú občania Indie, Číny, Srí Lanky, Turecka, Ukrajiny a Macedónska. "Problémy sú s obyvateľmi štátov, s ktorými majú na rozdiel od ČR vízovú povinnosť krajiny EÚ. Títo cudzinci pricestujú do ČR ako turisti a potom sa snažia dostať najrôznejšími spôsobmi do Rakúska," povedal Šebela. Rakúšania od januára do júna vrátili na Moravu pre nelegálne prekročenie hraníc 725 cudzincov.

Niektorí cudzinci podľa neho zneužívajú azylovú procedúru. Zlegalizujú si v Česku pobyt a potom sa opakovane pokúšajú prejsť do Rakúska alebo Nemecka. V prvom polroku tohto roku bol odmietnutý vstup do krajiny 4500 cudzincom. Dôvodom bol napríklad malú peňažnu sumu na pobyt, v minulosti uložený zákaz pobytu či neplatný cestovný doklad, informoval Šebela.

Slovák kradol v Rakúsku

Viedeň 9. augusta (TASR) - Rakúska polícia zadržala v stredu 47-ročného Slováka na základe obvinenia z krádeže a ublíženia na zdraví.

Martin R. sa podľa polície dopustil aj so svojim 16-ročným synom krádeže v nákupnom stredisku BauMax vo Schwechate a následne zranil profesionálneho detektíva, ktorý sa pokúsil zlodejov zadržať. Tí sa však dali na útek, pričom Martin R. zlomil detektívovi prst káblovým bubnom.

Slovák sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Korneuburgu, píše tlačová agentúra APA. Syna odovzdala polícia slovenského veľvyslanectvu, odkiaľ si ho vyzdvihla matka.

Koalícia na Slovensku sa drobí

Mníchov 9. augusta (TASR) Najnovšími udalosťami na slovenskej vnútropolitickej scéne, súvisiacimi s avizovaným odchodom Strany maďarskej koalície (SMK) z vlády kvôli reforme verejnej správy, sa v dnešnom vydaní zaoberá nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SDZ).

Ako noviny okrem iného píšu, premiér Mikuláš Dzurinda napriek všetkému dúfa aspoň v tichú podporu svojho koaličného kabinetu stranou maďarskej menšiny. SMK si má ponechať svojich ľudí vo funkciách v štátnom hospodárstve a v štátnej a regionálnej správe, ktoré by sa inak po je vystúpení z vlády mali nanovo obsadiť, pokračuje SDZ.

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) a Strana občianskeho porozumenia (SOP) však tomu chcú zabrániť. Analytici sa domnievajú, že k tichej podpore vlády chcú namiesto Maďarov primäť opozičné Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS).

Dzurinda chce jednako vydržať s terajšou vládou do budúcoročných volieb. Verí v úspech, ak jeho koalícia prežije. HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara by malo mať v budúcej národnej rade isté vedúce miesto, konštatuje SDZ.

Počet českých žiadateľov o výživné zo Slovenska sa znižuje

Brno 9. augusta (TASR) - Napriek vysokému počtu žiadostí o výživné smerujúcich z Českej republiky k slovenským otcom a naopak, je úspešnosť vymáhania výživného na rozdiel od iných krajín pomerne vysoká a pohybuje sa okolo 60 percent.

Najviac prípadov vymáhania výživného eviduje Úrad pre medzinárodnoprávnu ochranu detí ČR so sídlom v Brne medzi Českom a Slovenskom. Z 3469 registrovaných "živých" žiadostí o výživné od otcov z celého sveta a naopak, bolo ku koncu roka 2000 1370 žiadateľov z ČR a SR.

"V poslednom čase počet týchto prípadov ubúda, najviac sme riešili prvé roky po rozdelení federácie," uviedol pre TASR riaditeľ úradu Rostislav Záleský. Za prvých sedem mesiacov tohto roku sa jeho úrad zaoberal 61 prípadmi vo vzťahu k Slovensku a naopak, kým za celý minulý rok registroval 141 žiadostí.

Český úrad úzko spolupracuje s Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže v Bratislave. Ak prebieha procedúra bez komplikácií, záležitosť môže byť vybavená do šiestich mesiacov. "Keď však ide o nezamestnaných alebo osoby vo výkone trestu, je vymáhanie väčšinou bezvýsledné," konštatoval Záleský.

Nádej na získanie výživného pre deti, ktorých otec žije na Slovensku alebo v ČR, v porovnaní s inými krajinami je pomerne vysoká a rýchla vďaka existencii dohody o právnej pomoci. Veľmi zlá je spolupráca so štátmi, s ktorými nie sú dohody ratifikované. Týka sa to všetkých ázijských štátov, arabských a latinsko-amerických krajín, rovnako ako Afriky aj Kanady, ale aj niektorých postkomunistických krajín.

Napríklad s Bulharskom, Rumunskom, Kubou i bývalými krajinami Sovietskeho zväzu alebo Juhoslávie akákoľvek spolupráca neexistuje a získať výživné pre deti otcov z týchto teritórií je prakticky nemožné. "Odvolávajú sa na neexistujúce dohody a nedostatok devízových prostriedkov. S touto skutočnosťou sa naopak dobre vyrovnalo Poľsko a Maďarsko," poznamenal Záleský.

Úrad pre medzinárodnoprávnu ochranu detí ČR vymohol v roku 2000 od otcov v cudzine výživné v sume 10.210.000 Kč a naopak od povinných v Česku 4.352.000 Kč. Z celkového počtu žiadostí je na druhom mieste po Slovensku s 773 prípadmi Nemecko, ďalej Rakúsko s 246, Poľsko s 223 a USA s 189

Obvineným hrozí za krádež slovenského kamiónu až 15 rokov väzenia

Brno 9. augusta (TASR) - Za krádež slovenského kamiónu, ktorý prevážal z Liptovského Mikuláša do Česka jahňacie kože v hodnote štyroch miliónov korún, hrozí každému z trojice obvinených mužov 15 rokov väzenia.

Prípadom sa dnes začal zaoberať brniansky súd. Podľa obžaloby trojica obvinených prepadla kamión s nákladom v auguste minulého roku pri Starom Hrozenkove v okrese Uherské Hradiště. Jeden z mužov z auta sledoval od česko-slovenských hraníc pohyb kamiónu a potom, čo sa vodič priblížil k motorestu Rasová u Starého Hrozenkova, ho predišiel a dal signál svojim komplicom. Ďalší muž v policajnej uniforme kamión zastavil, nastriekal vodičovi do očí slzotvorný plyn, sadol si za volant a s kamiónom ušiel. Vodičovi sa podarilo z miesta činu ujsť. Trojicu páchateľov za necelú hodinu i s lupom zadržala policajná hliadka.

Súdne pojednávanie na krajskom súde v Brne dnes sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia za asistencie ozbrojenej justičnej stráže a policajného psa. Prípad musel sudca odročiť kvôli neúčasti jedného zo svedkov na začiatok septembra.

Pramaďarská legenda v podpilíšskom Slovenskom dome

Budapešť 9. augusta (TASR) - V Slovenskom dome jednej z najslovenskejších osád Maďarska, Mlynkov (Pilisszentkereszt), je počas celého augusta inštalovaná výstava maďarskej maliarky Rozálie Hemmelovej, ktorá pochádza zo Žitného ostrova. Jej séria obrazov stvárňuje pramaďarskú legendu nesúcu znaky univerzálnosti.

Mytologické motívy Čarokrásnej Víly Heleny sú známe vo viacerých východných kultúrach rovnako ako pojem čakra, ktorý znamená akúsi energetickú čiaru zlomu našej planéty. Čo spoločného má čakra a spomínaná mytológia s lokalitou pod vrchom Pilíš (asi 30 km severozápadne od Budapešti), dlhé stáročia obývanou Slovákmi? Podľa viacerých bádateľov a znalcov problematiky veľmi veľa, keďže vraj v chotári obce, presnejšie na Chotárnej skale (Dobogók‹) - administratívne patriacej k Mlynkom - sa nachádza spomínaná, pre starodávne, tajuplné východné kultúrne kruhy tak dôležitá čakra.

Spomínané súvislosti uviedol ako hlavný dôvod usporiadania výstavy na jej vernisáži starosta hostiteľskej obce Jozef Havelka, ktorý vyjadril potešenie vedenia a obyvateľov obce z nekaždodennej kultúrnej akcie. Výstavu slávnostne otvoril štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti MR Csaba Hende, do kompetencie ktorého patrí i starostlivosť o národnostné menšiny.

Hende zdôraznil, že bez spoznávania a pochopenia našej minulosti nemôžeme byť "pánmi" súčasnosti a bez tvorivého formovania prítomnosti niet budúcnosti. Nenahraditeľnú pomoc nám poskytujú diela umelcov, akou je i R. Hemmelová, ktorá na vysokej umeleckej úrovni sprostredkuje nezachytiteľné stránky sveta. Jej maľovaný mýtický svet poukazuje na nevyčerpateľné bohatstvo nielen maďarského, ale aj všeľudského kultúrneho dedičstva. Ťažiskom pramaďarskej legendy R. Hemmelovej vystavenej v Mlynkoch je osem malieb väčšieho rozmeru.

Tohoročná Letná univerzita v Madaráse bude bez Orbánovej účasti

Budapešť 9. augusta (TASR) - Tohtoročná Letná univerzita v Madaráse pri Malom Dunaji, ktorá sa začne 15. augusta, sa uskutoční bez účasti maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarskú tlačovú agentúru MTI o tom informoval organizátor univerzity, predseda Spoločenstva maďarskej mládeže na Slovensku (SMM) Peter Šry.

Maďarský premiér odôvodnil svoju neúčasť na podujatí inými povinnosťami. Podľa organizátora akcie sa na prednáškach zúčastní približne 200-300 poslucháčov, medzi nimi aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Zsolt Németh a Tamás Deutsch, maďarský minister mládeže a športu, ako aj jeho slovenský rezortný partner Milan Ftáčnik. Ministri školstva podpíšu bilaterálnu dohodu o výmene mladých odborníkov a programov a budú sa zaoberať aj budúcou spoluprácou na úseku športu.

Na záver podujatia by medzi účastníkov letnej univerzity mali zavítať maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi a jeho slovenský rezortný kolega Eduard Kukan, hoci ani jeden z nich svoju účasť ešte definitívne nepotvrdil.

Zs. Németh vystúpi v Madaráse s úvodnou prednáškou na tému novej výzvy pred krajinami višegrádskej skupiny stojacimi na prahu integrácie. V diskusii sa k téme vyslovia slovenskí, maďarskí, poľskí a českí sociológovia, politológovia a historici. Na druhý deň letnej univerzity stanovili organizátori prednášky na tému Višegrádska spolupráca - spoločný európsky priestor a na tretí deň sa bude diskutovať o regionálnej spolupráci.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 1. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Rastie nám pokrivená generácia?
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 8. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 658
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 820
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 302
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 3 086
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 019
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 363
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 303
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 114
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 065
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 636

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.

KOMENTÁRE

Až teraz si Merkelová začína budovať svoj odkaz

Bude to ona, kto bude ovládať nemeckú aj európsku politiku.

Neprehliadnite tiež

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.