Moravany/Michalovce 11. augusta (TASR) - Prítomnosť obytných objektov z rozhrania 6. až 5. tisícročia pred naším letopočtom potvrdzuje, že nad obcou Moravany v Michalovskom okrese existovala neolitická osada z mladšej doby kamennej.
Podľa Mariána Vizdala z Katedry všeobecných dejín Prešovskej univerzity archeologický výskum, ktorý sa v uvedenej lokalite začal pred troma rokmi, potvrdzuje, že odkryté objekty sa vzájomne neprekrývajú. "Na základe poznatkov možno usudzovať, že išlo o jednofázovú osadu, slúžiacu jednej generácii," konštatoval dnes pre TASR.
Ako poznamenal, osada zároveň slúžila na výrobu štiepaných nástrojov, vyrábaných zo sopečného skla - obsidiánu. Primárnym zdrojom sopečného skla boli Zemplínske vrchy. "Na jeho transport do osady mohla poslúžiť aj rieka Ondava," dodáva Vizdal.
Skúmanú osadu spája Vizdal so starou fázou kultúry, spojenou s východnou lineárnou keramikou. "Najväčším prínosom výskumu, na ktorom sa aj v týchto dňoch zúčastňujú slovenskí aj poľskí vysokoškoláci, je skutočnosť, že žiadna z osád Potisia nebola situovaná na takom exponovanom pahorkatinovom mieste vo výške takmer 180 metrov nad morom," vyhlásil. Povedal, že ostatné osady v Zálužiciach, Slávkovciach či Zbudzi boli položené na nízkych riečnych terasách do výšky 110 metrov nad morom. Čo viedlo ľudí osídliť taký zvláštny terén nad Moravanmi, ukáže ďalší výskum.