Podľa dnešného vyjadrenia službukonajúceho lekára je ich stav stabilizovaný, pri otravách muchotrávkou však býva kritický tretí alebo štvrtý deň. Nie je vylúčené, že oboch pacientov v nasledujúcich dňoch čaká boj o život.
Lekári nasadili manželom kompletnú liečbu zameranú na otravu muchotrávkou zelenou. "S liekmi bol problém, museli sme ich zháňať po celom Slovensku," povedal lekár. Výsledky mykologického vyšetrenia, ktoré by potvrdilo požitie nebezpečnej huby, lekári zatiaľ k dispozícii nemajú, pretože laboratórium v Bratislave počas víkendu nepracuje. Pri stanovení diagnózy vychádzali z klinického priebehu otravy.
Hospitalizovaní manželia boli presvedčení, že zbierajú plávky. Podľa vlastných slov sa hubárčeniu venujú dlhé roky.
Ako pre TASR uviedol primár interného oddelenia Marián Kaščák, v trenčianskom regióne bývajú veľmi časté a vážne otravy hubami. Pred dvoma rokmi hospitalizovali desať ľudí s ťažkou intoxikáciou muchotrávkou zelenou. Liečba jedného pacienta stojí asi stotisíc korún.
Za posledných 16 rokov sa ani jedna otrava hubami v trenčianskej nemocnici neskončila smrťou pacienta. Lekári však napriek tomu varujú ľudí, aby zbierali a konzumovali iba huby, ktoré dobre poznajú.
*rt pa
NNNN