Bratislava 12. augusta (TASR) - Voľby do vyšších územných celkov by sa mali uskutočniť koncom novembra alebo začiatkom decembra. Občania v nich zvolia 401 poslancov a osem šéfov regionálnych parlamentov.
Podľa znenia zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov (VÚC) najviac poslancov bude mať Prešovský (60) a najmenej Trnavský (40) samosprávny kraj. Voliči v Bratislavskom kraji zvolia 46, Trenčianskom 45, Nitrianskom a Žilinskom po 52, Banskobystrickom 49 a Košickom 57 poslancov.
Slovensko bude rozdelené na 79 volebných obvodov, pričom počet poslancov regionálnych parlamentov je určený podľa počtu obyvateľov v nich. Najviac - po 12 zvolia za jeden obvod v Nitre, Žiline a Prešove a najmenej, jedného, za obvod Banská Štiavnica a Turčianske Teplice.
Do VÚC i na posty ich šéfov môžu kandidovať zástupcovia politických strán a hnutí, koalícií i nezávislí kandidáti. Tí však, ak kandidujú na poslanca, potrebujú aj petíciu s podpismi 400 a na predsedu 1000 občanov. Koalície vo všetkých obvodoch v samosprávnom kraji musia byť rovnaké, teda uzatvárajú sa na úrovni VÚC a sú pre jednotlivé obvody záväzné. Kandidáti na poslanca musia v deň voľby dosiahnuť plnoletosť a šéfa VÚC 25 rokov. Za poslanca bude zvolený ten kandidát, ktorý získa vo volebnom obvode najväčší počet platných hlasov. Predseda VÚC musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, do dvoch týždňov sa uskutoční druhé kolo volieb. Do neho postúpia dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole volieb.
Volebným dňom bude sobota od 07.00 do 22.00 hodiny. Kampaň sa začne sedemnásť dní pred ním a musí sa skončiť 48 hodín pred dňom konania volieb do VÚC.