
Bratislava 12. augusta (TASR) - Voči poberateľom úplatkov za splnenie si svojich povinností sú občania Slovenska druhí najtolerantnejší z 32 európskych krajín.
Branie úplatku posudzujú benevolentnejšie len Bielorusi, po Slovensku nasledujú Maďari. Najprísnejšie takéto správanie odsudzujú na Malte.
Mimoriadne tolerantní sú obyvatelia SR aj k porušovateľom pravidiel cestnej premávky. Šóferovanie pod vplyvom alkoholu posudzujú na Slovensku najmenej prísne po Luxembursku a Bielorusku. Aj prekračovanie povolenej rýchlosti v uzavretých obciach vnímajú tolerantnejšie len Bielorusi.
Slovensko má však ešte jeden primát - je najtolerantnejšou krajinou voči ľuďom , ktorí na verejnom priestranstve rozhadzujú smeti.
Obyvatelia SR nie sú veľmi hrdí na to, že sú občanmi svojej krajiny. Len 24 percent občanov SR je na svoje občianstvo veľmi hrdých. Európsky priemer je pritom 41,7 percenta. Najviac hrdí na krajinu, ktorej sú občanmi, sú Portugalci (79,1 percenta), Íri (71,8 percenta) a Poliaci (71,6). V Českej republike je na svoju občiansku príslušnosť veľmi hrdých 26,2 percenta obyvateľov, v Maďarsku 50,0 percenta.
Oveľa viac sa však k európskemu priemeru približujú slovenskí obyvatelia v počte tých, ktorí na svoju krajinu nie sú hrdí vôbec. Takýchto občanov je na Slovensku 6,7 percenta, európsky priemer je 4,1 percenta. Podiel občanov, ktorí vôbec nie sú hrdí na svoju krajinu, je najvyšší na Ukrajine (13,5 percenta), v Litve (13,2 percenta) a v Bielorusku (9,6) percenta.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu Výskum európskych hodnôt, ktorý sa uskutočnil na prelome rokov 1999 a 2000. Ide o porovnania názorov obyvateľstva v 32 európskych krajinách. Hlavným koordinátorom projektu bola Tilburgaská univerzita v Holandsku, slovenským riešiteľom bol Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied.