SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Praha 10. augusta (TASR) Slovenský herec Ladislav Chudík si znovu zahrá postavu primára Sovu z televízneho seriálu Nemocnica na okraji mesta. Ako dnes na tlačovej konferencii k jesennej programovej schéme Českej televízie povedal jej dočasný generálny

Primár Sova sa vracia

riaditeľ Jiří Balvín, ČT vedie s Chudíkom rokovania o jeho angažmán v nakrúcaní nového radu tohto seriálu.

"Hotových je sedem scenárov a v druhej verzii už oddramaturgovaných, v súčasnosti sa pracuje na ďalších a do konca roka by mala byť hotová scenáristická príprava," prezradil Balvín. Pôvodne oslovený režisér Karel Smyczek sa však podľa jeho slov projektu vzdal, a tak ČT seriál ponúkla režisérovi Hynkovi Bočanovi. "V súčasnosti čakáme po ústnom súhlase Magdaleny Dietlovej na jej definitívne vyjadrenie, pretože na to má právo," dodal Balvín.

Dietlová je vdovou po režisérovi Jaroslavovi Dietlovi, autorovi pôvodného radu Nemocnice na okraji mesta, ktorý seriál aj režíroval. Dietl začal písať scenár ďalšieho radu tohto populárneho seriálu, ale nedokončil ho. Podľa Balvína by sa mal nový rad "Nemocnice" nakrúcať na prelome februára a marca budúceho roka.

Česká televízia pripravuje v koprodukcii so Slovenskou televíziou seriál Útek do Budína podľa románu Vladislava Vančuru. Seriál bude mať päť častí, na ktoré nadviaže celovečerný film. Okrem ČT a STV sa na ňom podieľa aj firma Ars media. Scenár napísala autorská trojica Marián Puobiš, Martin Porubjak a Miloslav Luther, ktorý bude Útek do Budína aj režírovať. "Hlavnú úlohu slovenského statkára zverili Bolkovi Polívkovi," prezradil riaditeľ Českej televízie Jiří Balvín.

TA3 nebude prvou spravodajskou televíziou

Praha 10. augusta (TASR) - Prvenstvo v začatí vysielania čisto spravodajskej televízie v strednej a východnej Európe odobrala slovenskej stanici TA3 poľská televízia TVN 24.

Podľa poľskej agentúry PAP televízia TVN 24 začala vysielanie prostredníctvom satelitu. Ide o prvý domáci spravodajský kanál v tomto regióne, ktorému vzorom je americká stanica CNN a britská BBC World.

Cieľovou skupinou TVN 24 je mladšia populácia s vyšším vzdelaním a vyššími príjmami, tak ako u slovenskej TA3. Tú zatiaľ považovali za prvú spravodajskú stanicu, ktorá v strednej a východnej Európe začne vysielanie.

"Gratulujeme im. Som rád, že nás zasiahla vlna spravodajských televízií," komentoval pre český internetový denník Svět Namodro štart TVN 24 generálny riaditeľ TA3 Martin Lengyel.

Prevádzkovateľom TVN 24 je spoločnosť ITI Group, ktorej tretinovým vlastníkom je mediálny koncern Scandinavian Broadcasting Systems (SBS). Ten mal pred časom odkúpiť americkú spoločnosť CME a stať sa zahraničným partnerom televízie Nova. Investícia do čisto spravodajského kanálu stála ITI Group do 20 miliónov dolárov. Na jeseň by mal byť kanál TVN 24 dostupný i prostredníctvom káblových rozvodov.

Macbeth z Nitry v podaní M. Labudu potešil festivalové publikum v Poľsku

Gdansk/Gdynia 10. augusta (TASR) - Súbor Divadla Andreja Bagara (DAB) z Nitry sa vo štvrtok predstavil v Muzycznom teatre v Gdyni hrou Macbeth v réžii Vladimíra Morávka v hlavnej úlohe s Mariánom Labudom.

Divadelníci zo Slovenska vystúpili v rámci renomovaného Shakespearovského festivalu v poľskom trojmestí - Gdansk - Sopot -Gdynia. Znalci a verní festivalu nazývajú podujatie Sviatok Shakespeara. Nadácia Theatrum Gedanense, ktorá je spoluorganizátorkou akcie, pozvala v tomto roku len tri poľské súbory, ale zato niekoľko významných tvorcov zo zahraničia.

"Sme veľmi radi, že sa medzi nimi ocitli aj umelci zo Slovenska, konkrétne z DAB a že obecenstvo i odborná kritika mali možnosť porovnať ako klasického Shakespeara vidia a interpretujú u našich južných susedov," povedala v rozhovore pre TASR Anna Gromnicka, ktorá má na starosti public relations festivalu.

Svetozár Sprušanský, umelecký vedúci súboru DAB informoval, že po predstavení sa uskutočnilo neformálne stretnutie s hercami a tvorcami "slovenského Macbetha" a rozhovor s kritikmi a obecenstvom trval dobrú hodinu. "Prekvapili ma predovšetkým znalosti a úroveň poľského publika, ktoré dokonale pozná nielen tvorbu najslávnejšieho svetového dramatika všetkých čias, ale aj herca Mariána Labudu. Zaujímavé bolo pre mňa i porovnanie reakcií divákov, ktoré sa v Gdyni líšili od toho, čo sme zažili napríklad počas vystúpení vo Veľkej Británii, či v Maďarsku," dodal Sprušanský. Ten na severe Poľska ešte zostal, aby si pozrel prácu zahraničných kolegov.

Festival Shakespeara v Gdansku má už 11-ročnú tradíciu. Tentoraz mal trochu inú podobu, lebo Národné divadlo v Gdansku je v rekonštrukcii, a preto súbor DAB vystúpil na doskách Muzyczného teatra. Slovenskí tvorcovia svojou inscenáciou a skvelý M. Labuda zaujali natoľko, že dostali pozvanie na ďalší uznávaný festival do Radomy aj do poľskej metropoly Varšavy.

"Žiaľ, pravdepodobne pozvánku nevyužijeme z finančných dôvodov. Aj sem do Gdyne sme sa vybrali po veľkých ťažkostiach a nebyť pomoci a intervencie veľvyslankyne SR v Poľsku Magdy Vášáryovej pravdepodobne by sme sa na festivale nemohli zúčastniť," povedal Sprušanský a pripojil perličku z iného súdka. Totiž, že pokračuje trend "posadiť" klasické hry Williama Shakespeara do súčasnosti. Macbeth z Nitry zapadol do rámca znamenitých inscenácií, ako napríklad Othello divadla Meno Fortas z Vilniusu v réžii vynikajúceho Eimuntasa Nekrošiusa, či Kupec benátsky v naštudovaní mimoriadne nadaného a váženého gruzínskeho režiséra Roberta Sturua v predvedení moskovského divadla ET CETERA. Festival v trojmestí sa začal 7. a potrvá do 12. augusta.

IAR: Odchod SMK z vlády SR môže znamenať predčasné voľby

Varšava 11. augusta (TASR) - O rozhodnutí Strany maďarskej koalície (SMK) opustiť vládnu zostavu premiéra Mikuláša Dzurindu informovala dnes tlačová agentúra Poľského rozhlasu IAR.

Podľa nej odchod SMK z vlády SR môže znamenať predčasné voľby v krajine a oslabenie politickej pozície Slovenska v zahraničí, najmä v súvislosti so vstupom do Európskej únie a NATO.

V správe sa ďalej uvádza, že kabinet súčasného predsedu slovenskej vlády tým stratí väčšinu v Národnej rade SR. Rozhodnutie zástupcov strán maďarskej menšiny znamená, že na Slovensku s veľkou pravdepodobnosťou vypíšu predčasné parlamentné voľby.

Vládnej koalícii v Bratislave sa nepodarilo dohodnúť sa na administratívnej reforme a novom územnom členení štátu. Rozpad slovenskej vlády podľa IAR bude mať určite negatívny vplyv na obraz SR v zahraničí. Predčasné parlamentné voľby môžu spôsobiť ťažkosti a komplikácie Slovensku v úsilí získať členstvo v Severoatlantickej aliancii a na jeho ceste do EÚ, napísala IAR.

Rakúsko sa obáva vlny nákladných aút z kandidátskych krajín

Viedeň 11. augusta (TASR) - V prípade, ak Slovensko, Poľsko, Česká republika, Maďarsko a Slovinsko v roku 2004 vstúpia do Európskej únie, bude to mať pre nákladnú a osobnú dopravu v Rakúsku doteraz nepoznané následky, píšu dnes rakúske denníky Die Presse, Der Standard a Der Kurier.

Vyplýva to z najnovšej štúdie rakúskeho Inštitútu pre výskum hospodárstva (Wifo). Podľa nej bude na rakúskych cestách v roku 2015 premávať dvakrát viac osobných áut a 3,5-krát viac nákladných automobilov z krajín východnej a strednej Európy. Najzreteľnejšie sa tento nárast prejaví vo Viedni a okolí.

Celkovo zostane podiel nákladnej dopravy smerom z alebo do spomínaných krajín nízky. Oproti roku 1994, keď dosiahol 3,2 percenta, sa má do roku 2015 zvýšiť na necelých sedem percent.

Hoci nebude očakávaný príval automobilov z východnej a strednej Európy hlavným problémom rakúskej dopravy, značne zhorší kapacitné problémy najmä vo Viedni a na západnej rakúskej diaľnici. Rakúska komora zamestnancov preto navrhuje zaviesť čo najrýchlejšie vyberanie mýtneho a uzatvoriť s kandidátskymi krajinami tranzitnú dohodu. Poplatky by pre nákladnú dopravu mali byť stanovené minimálne na štyri rakúske šilingy za kilometer. Inak Rakúsku podľa komory hrozí, že bude "prevalcované" tirákmi z východnej a strednej Európy.

Rakúska ministerka dopravy Monika Forstingerová medzitým na 7. septembra pozvala do Viedne rezortných kolegov z kandidátskych krajín. Predmetom rokovania by mali byť spoločné opatrenia na zamedzenie očakávanej dopravnej vlny z týchto krajín po ich vstupe do EÚ.

Rím 11. augusta (TASR) - Talianska prokuratúra podozrieva zatknutých aktivistov z rakúskej divadelnej skupiny VolxTheaterKarawane (VTK), medzi ktorými sú aj dvaja občania Slovenska, okrem iného aj z toho, že začiatkom júla na stretnutí s členmi radikálnej anarchistickej skupiny Black Block v Slovinsku pripravovali útoky počas janovského summitu skupiny G8. Dnes o tom informuje taliansky denník Corriere della Sera.

Na stretnutí v obci Petišovci sa údajne podrobne hovorilo o tom, ktoré janovské supermarkety, banky a obchody sa majú stať terčom útokov. Prítomní mali byť aj tí členovia VTK, ktorí sú od 22. júla vo väzeniach v mestách Voghera a Alessandria.

Taliansky súd má v pondelok rozhodnúť o tom, či zadržiavaní zostanú vo vyšetrovacej väzbe, alebo či ich prepustia. Štátna prokurátorka Anna Canepová pre rakúsku agentúru APA povedala, že porota sa vyjadrí k skupine ako celku, ale preskúma aj jej konkrétnych členov. Nevylúčila, že niektorých aktivistov prepustia, časť však môže naďalej zostať vo väzbe.

Aktivistov VTK sa zastal člen mestskej rady Benátok Beppe Caccia, ktorý sa na inkriminovanom stretnutí v Slovinsku tiež zúčastnil. V rozhovore pre Corriere poprel tvrdenia, že išlo o tajnú schôdzku anarchistov. "Stretnutie nebolo vôbec tajné, človek sa o ňom mohol dozvedieť z internetu. Bol to seminár solidarity s imigrantmi, seminár proti malým vlastencom na spôsob (korutánskeho hajtmana Jörga) Haidera," povedal Caccia. Prítomní boli aj členovia chorvátskej antiglobalizačnej skupiny ATTAC, príslušníci viacerých skupín z Nemecka a rakúskeho Korutánska.

"Členovia VolxTheaterKarawane sú sympatickí, kreatívni a majú veľký umelecký a komunikatívny talent. Sú to pacifisti, napriek tomu, že sú politicky radikálni. Obviňovať ich z násilností je tak absurdné, ako keby divadelnú skupinu laureáta Nobelovej ceny za literatúru Daria Foa obviňovali z plánovania prevratov a ozbrojeného boja," vyhlásil Caccia.

Freedom House: Slovensko posilnilo demokraciu, reformy treba zintenzívniť

Washington 11. augusta (TASR) - Po politických zmenách v roku 1998 SR potvrdila oddanosť demokracii a vláde zákona. V správe Nations in Transit 2001 to uvádza americká organizácia Freedom House.

Slovensko spustilo dôležité hospodárske reformy a začalo sa viac integrovať do medzinárodného spoločenstva, konštatuje mimovládna organizácia Freedom House v správe, ktorá sa sústredí na vývoj v 27 postkomunistických krajinách.

Za vlády premiéra Mikuláša Dzurindu došlo na Slovensku k pozitívnym politickým a ekonomickým zmenám, ktoré sú okrem iného charakterizované inštitucionálnou stabilitou, legislatívnou reformou a zvýšeným rešpektovaním ľudských a menšinových práv.

Krajina sa opäť zapojila do procesu integrácie - pri procese prijímania do EÚ dostihla svojich susedov, stala sa plnoprávnym členom OECD a presvedčila NATO, že je vážnym kandidátom na členstvo, uvádza sa vo výročnom dokumente, ktorý pokrýva obdobie od 1. júla 1999 do 31. októbra 2000.

Aby pozitívne trendy pokračovali, musí SR zintenzívniť reformné úsilie. Jediný spôsob, ako môžu reformné sily získať dostatočnú podporu verejnosti, je dôsledné napĺňanie politiky, ktorá prinesie konkrétne výsledky.

APA: Slovenská koaličná vláda je v slepej uličke

Viedeň 12. augusta (TASR) - Strana maďarskej koalície (SMK) chce opustiť vládnu koalíciu premiéra Mikuláša Dzurindu. Aj keď konečné rozhodnutie padne až 25. augusta, už dnes je jasné, že SMK sa obrátila vláde chrbtom natoľko, že si uzatvára cestu naspäť. Tento krok SMK preto slovenskú politickú scénu zákonite vyburcuje z nečinnosti, píše dnes vo svojej analýze rakúska tlačová agentúra APA.

To, že sa po odchode SMK stane zvyšok koalície menšinovou vládou, by sa ešte dalo akceptovať. Oveľa väčšie následky bude mať ale hádka o uvoľnené miesta v koaličnej vláde. Ak sa k tomu pripočíta napätie medzi jednotlivými politickými stranami a SMK, ako aj naštrbený imidž Slovenska v súvislosti s úsilím dostať sa do Európskej únie a NATO, je veľmi ťažké zbaviť sa dojmu, že výsledkom tejto hry bude iba prehra.

Ideálnym riešením by boli predčasné parlamentné voľby. O tie však žiadna zo strán nemá záujem. Preferencie koaličných strán klesajú, a ani opozičné strany nie sú zatiaľ s tými svojimi spokojné. Nie je preto žiaden dôvod, vrhnúť sa do predčasných parlamentných volieb, keď tie regulárne budú už o rok, píše APA.

Jednotlivé strany však zvažujú aj "reálnejšie" alternatívy. Prvou by bola "malá opozičná zmluva" s SMK. SMK by síce v tomto prípade musela odvolať svojich ministrov, štátnych tajomníkov a parlamentných funkcionárov, ale s koalíciou by ďalej "spolupracovala" v záujme zotrvania jej ľudí v okresných orgánoch a štátnych podnikoch.

Proti tejto možnosti sa už jednoznačne vyslovil predseda Strany občianskeho porozumenia (SOP) Pavol Hamžík. Omieta ju aj Strana demokratickej ľavice (SDĽ). "Ak chce SMK do opozície, tak prosím, ale so všetkými dôsledkami", vyhlásil podpredseda SDĽ Ľubomír Andrassy.

Ďalšou alternatívou sa Bratislava inšpirovala v Prahe. Východiskom z krízy by sa tak mohla stať "veľká opozičná zmluva" s úhlavným nepriateľom, Vladimírom Mečiarom a jeho Hnutím za demokratické Slovensko (HZDS). Túto alternatívu uprednostňujú najmä SOP a SDĽ - ukázalo to už hlasovanie o reforme verejnej správy, ktorá sa pre vládny kabinet stala kameňom úrazu.

Takéto uvažovanie SOP a SDĽ je pre pravicové strany - od Dzurindovej Strany demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) až po Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) - neprijateľné. Pravičiari sú si totiž vedomí toho, že zmluva s Mečiarovým HZDS by pre nich nebola nanajvýš trápnou záležitosťou, a aj cena za ňu by bola príliš vysoká - úplné kompromitovanie sa pravice. HZDS by navyše určite žiadalo pozastavenie privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu.

Líder mimoparlamentného Smeru Robert Fico, ktorého preferencie sa vyšplhali až na 20 percent, je jediným, ktorý by mal skutočný záujem na predčasných parlamentných voľbách. Hlavný problém súčasnej politickej scény na Slovensku nie je podľa Fica v tom, kto bude do volieb v roku 2002 vládnuť, ale v tom, či sa na Slovensku dovtedy vôbec vládnuť bude.

Schusterov lodný incident je uzavretou záležitosťou

Brazília 12. augusta (TASR) - Sobotňajší lodný incident Rudolfa Schustera je uzavretou záležitosťou a prezident SR bez ujmy a podľa pôvodného programu pokračuje v plavbe po amazonských riekach.

Veľvyslanec SR v Brazílii Jozef Adamec dnes v telefonickom rozhovore pre TASR udalosť charakterizoval ako "nepredvídateľnú menšiu nehodu".

Podľa informácií prezidentovho syna Petra Schustera k požiaru motora prenajatej výletnej lode Discovery došlo na rieke Rio Negro v štáte Amazonas v sobotu okolo 17.45 h miestneho času, asi 20 minút pred plánovaným dosiahnutím prístavu Manaus. Prezident, jeho rodina a osobný lekár poškodené plavidlo opustili na privolanom člne.

Zranenia utrpel len lodník, ktorý pri hasení ohňa utrpel popáleniny nohy. Lodníkovi sa podarilo poruchu odstrániť a loď dopraviť do prístavu, odkiaľ ho previezli do nemocnice. Jeho život nie je ohrozený.

Podľa veľvyslanca plavidlo s kapacitou asi 80 osôb nebolo plné a okrem posádky sa na palube nachádzal len prezident a jeho sprievod.

Népszabadság: Z brazílskeho pralesa na vrchol Gerlachu

Budapešť 12. augusta (TASR) - O to, aby slovenské médiá počas tohtoročného leta netrpeli nedostatkom tém, sa nepostarala len dohadujúca sa a ku konečnej roztržke sa uberajúca vládna koalícia, ale aj slovenský prezident Rudolf Schuster, ktorý sa ocitá pod čoraz silnejšou kritikou tlače. Týmito slovami začína svoj materiál o prezidentovi SR v sobotňajšom čísle Népszabadságu autor József Szilvássy.

Kritici mu vyčítajú, že úplne stratil cit pre realitu a necháva sa strhnúť k čoraz znepokojujúcejším úlohám len preto, aby sa nevytratil z hlavných správ a materiálov na prvých stránkach novín. Pred tromi rokmi sa však snažil získať verejnú mienku ako skromná hlava štátu. Po uvedení do funkcie zdôrazňoval v takmer každom verejnom vystúpení, že v chudobnej krajine by ani prezident nemal byť vyzývavým a preto sa uspokojí s dvojizbovým bytom v podkroví bratislavského Grassalkovichovho paláca, kde mu bude stačiť aj dvojplatnička, na ktorej mu obľúbené jedlá uvarí jeho manželka Irena.

Podľa autora jeho zdanlivá skromnosť ho stála takmer život, v prezidentskom paláci totiž dodnes nie je klimatizácia. Kvôli tomu je v letných horúčavách predovšetkým v podkroví neznesiteľné teplo, ktoré hrozilo vlani Schusterovi dehydratáciou. Komplikácie, ku ktorým došlo práve pred rokom, a splašená bratislavská lekárska starostlivosť viedli k tomu, že mu už dali aj posledné pomazanie a potom ho v bezvedomí previezli do Innsbrucku, kde sa podrobil život zachraňujúcej operácii a v skutočnosti ho priviedli späť z hrobu. Odvtedy považuje Schuster tirolskú metropolu nie náhodou za svoje druhé rodisko.

Jeho chorľavenie sprevádzali aj podivné okolnosti, prezident totiž pri viacerých príležitostiach dosť jednoznačne narážal na to, že určité slovenské politické kruhy - medzi inými aj premiér Mikuláš Dzurinda - ho chceli odstrániť, aby sa zmocnili všetkých právomocí. Toto tvrdenie hlavy štátu označila za nezmysel aj slovenská opozícia a médiá ju jednoznačne označili za vyvolávanie podráždenosti.

Podobne kvalifikovali aj Schusterove vystúpenia zo začiatku roku, v ktorých týždeň čo týždeň bičoval slovenskú verejnoprávnu televíziu (STV) za to, že vo svojich spravodajských reláciách nevenuje potrebný priestor jeho verejnému pôsobeniu. Zrejme aj to prispelo k tomu, že STV sa na konci júna rozhodla v priamom prenose vysielať Schusterov prejav v Národnej rade SR o stave Slovenska. Prezidentovu správu väčšina politikov označila za do seba zameraný a sebaľútostivý prejav, veď prezident venoval značnú časť svojho vystúpenia tomu, že predseda vlády nedostatočne hodnotí tie prezidentove návrhy, ktoré vypracoval na zlepšenie vážnej hospodárskej a sociálnej situácie krajiny.

Aleš Krátký v komentári v Novom Čase verejne položil otázku, či je Schuster schopný splniť očakávania, ktoré sa kladú v morálnej a duchovnej oblasti na hlavu štátu a o niekoľko riadkov nižšie ho nazval šašom vybaveným ústavnými právomocami, ktorý doslova túži po verejnej funkcii a najradšej by ju vykonával formou rozkazov.

Prezident potom podľa zákona zakazujúceho urážku republiky a verejne činných ľudí, ktorý tu zostal z minulého režimu a vtedy sa uplatňoval hlavne proti inak zmýšľajúcim osobám, publicistu zažaloval. Keď domáci a zahraniční novinári i občianske organizácie proti tomu protestovali s tým, že ide o krok ohrozujúci slobodu prejavu, hlava štátu vyhlásila, že nemôže urobiť nič, lebo zákonný postih iniciovala prezidentská kancelária, on môže dať Krátkému nanajvýš milosť po jeho odsúdení.

Pobúrenie v rámci celej krajiny vyvolalo aj Schusterovo rozhodnutie, že odteraz nebude využívať čestnú jednotku, ktorá patrí do zväzku armády, ale nanajvýš si pod vlastným velením vytvorí do jeho právomoci patriacu prezidentskú čestnú stráž. To by pri najskromnejších odhadoch neodôvodnene ochudobnilo prebytkami neoplývajúcu štátnu pokladnicu každoročne o viac miliónov korún. Schuster nepovolil a jeho "domáca" stráž predsa len od septembra vznikne.

Slovenský prezident nepočúval ani kritiku verejnosti ani znepokojivé slová lekárov a vybral sa s rodinou na päťtýždňovú dovolenku do brazílskych pralesov, aby tak realizoval svoj dávny sen. Chcel nasledovať stopy svojho otca, ktorý exotické kraje navštívil medzi dvoma vojnami a zbierka jeho predmetov, fotografií a filmových kotúčov patrí k najcennejším exponátom rodinného múzea Schusterovcov v Medzeve.

V blízkosti bolívijských hraníc, asi tisíc kilometrov od brazílskeho hlavného mesta, sa však pokazila loď, na ktorej sa Schusterovci plavili, a prezident musel dlhé hodiny stráviť na brehu, kde dostal úpal a so žalúdočnými ťažkosťami ho museli previezť do nemocnice v mestečku Cuiabá. V ceste pokračoval po prepustení z nemocnice na vlastnú žiadosť.

Verejnú mienku na Slovensku - a obzvlášť mienku tu žijúcej maďarskej menšiny - však Schuster najviac pobúril tým, že niekde v Brazílii ihneď podpísal zákon o reforme verejnej správy, ktorý uskutočňuje zámery Mečiarovcov. Strana maďarskej koalície (SMK) ho žiadala, aby zákon vrátil na nové prerokovanie do parlamentu. Schuster sa však už vtedy zaoberal novou na zviditeľnenie zameranou, ale z ľudského hľadiska veľmi riskantnou, záležitosťou. Oprášiac svoj vlaňajší plán pozval na polovicu septembra na tatranské stretnutie viacero súčasných a bývalých európskych štátnikov. Osobitným bodom stretnutia je aj výstup na Gerlachovský štít.

Na Slovensku majú spoločné výstupy na vrcholky hôr veľkú tradíciu. V minulom režime sa politici štverali každý rok na Rysy, na pamiatku toho, že na tento štít kedysi vystúpil aj vodca ruského a svetového proletariátu V. I. Lenin. Teraz kráčali v jeho stopách predstavitelia Strany demokratickej ľavice, ktorí na Rysy vystúpili pred týždňom a popri občerstvovaní sa pivom tam zaspievali aj Internacionálu.

Slovenskí kresťanskí demokrati zase podnikajú výstupy na Kriváň. Tohtoročný výstup sa za prítomnosti Jána Čarnogurského tiež uskutočnil pred niekoľkými dňami. Prezident pravdepodobne nechcel zostať bokom od týchto spektakulárnych výstupov a preto si vybral najvyšší slovenský štít, na ktorý by sa rád so svojimi partnermi dostal. Thomas Klestil (Rakúsko) a Václav Havel (ČR) oficiálne svoju účasť odriekli. Pozvanie zatiaľ prijalo desať významných osobností zo zahraničia - medzi nimi aj Ferenc Mádl (súčasný maďarský prezident), Árpád Göncz (bývalý maďarský prezident), Vojislav Koštunica (JZR), Ion Iliescu (Rumunsko), Adolf Ogi (Švajčiarsko). Na vyčerpávajúcu túru si však asi trúfne len Milan Kučan (Slovinsko) a Petar Stojanov (Bulharsko).

Mnohí majú strach, ako vydrží namáhavý výstup Schuster. Čitatelia v listoch redakciám a v internetových diskusiách dávajú za pravdu kritike médií a vyzývajú prezidenta, aby konečne upustil od takejto z ľudskej i morálnej stránky čoraz viac odpudzujúcej sebareklamy a staral sa konečne o veci a záležitosti krajiny.

Takéto názory potvrdzujú aj najnovšie výsledky výskumov verejnej mienky. Schusterova popularita v porovnaní s dobou pred rokom, keď dosahovala 25-30 percent, klesla dnes na šesť percent a prezident sa ocitol takmer na dne zoznamu. V súčasnosti mnohí nad činmi hlavy štátu len mávajú rukou, niektorí však dúfajú, že preňho nelichotivé výsledky prieskumu verejnej mienky ho privedú k lepšiemu pochopeniu, končí svoj článok J. Szilvássy.

Zasadanie PCR SZM v Štúrove o zbieraní podpisov pod memorandum

Budapešť/Štúrovo 12. augusta (TASR) - V Štúrove sa dnes uskutočnilo zasadanie Predsedníctva Celoštátnej rady Svetového zväzu Maďarov (PCR SZM) v SR, z ktorého vydali na kolovanie za účelom zbierania podpisov memorandum, v ktorom pred mesiacom sformulovali "požiadavky na skončenie diskriminácie maďarskej menšiny na Slovensku".

Predseda PCR SZM László Soóky Gál pre maďarskú agentúru MTI uviedol, že na zasadaní sa zúčastňujú z poverenia niekoľkých poslancov Európskeho parlamentu aj traja pozorovatelia, ktorí už niekoľko dní skúmajú situáciu na Slovensku a zoznamujú sa s okolnosťami týkajúcimi sa sťažností zhrnutých v memorande.

PCR SZM v memorande poukázalo na údajne diskriminačnú Ústavu SR, ktorú treba novelizovať. Okrem iného požaduje, aby sa Benešove dekréty, na základe ktorých boli Maďari po druhej svetovej vojne zbavení práv a odsunutí z územia vtedajšieho Československa, vyhlásili za neplatné.

PCR SZM dáva memorandum na podpis z toho dôvodu, že Strana maďarskej koalície (SMK), ktorá je súčasťou vládnej koalície, - ale pravdepodobne z nej podľa očakávania vystúpi - starosti "Maďarov na Slovensku zametá pod koberec". Soóky predtým vytkol vicepremiérovi Pálovi Csákymu, že "v súvislosti s existenčnými otázkami maďarskej menšiny na Slovensku, dáva falošné informácie" spravodajcovi Európskeho parlamentu pre Slovensko Janovi Marinusovi Wiersmovi.

Podpredseda vlády SR Csáky svojho času takéto obvinenia odmietol. Sóoky však bezprostredne po tom povedal svoj názor aj pred poslancami EP, na základe čoho parlament vyslal na Slovensko troch zástupcov. Títo sa na dnešnom zasadaní PCR SZM nestretli s pozvanými poslancami SMK z toho dôvodu, lebo zástupcovia SMK na zasadanie PCR SZM neprišli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 155
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 747
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 838
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 810
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 549
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Jana Bittó Cigániková.

Poslanci poukázali aj na hrozbu poplatkov.


TASR
Prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka sa prihovorila pri príležitosti Dňa učiteľov.


TASR
Ilustračné foto.

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský by bol už ako 20-ročný najväčšou hviezdou reprezentácie.


Petra Vlhová dostala ďalšieho soba za triumf v slalome vo fínskom Levi.

Dokážete odpovedať správne na všetkých 10 otázok?


Tréner HKM Zvolen Norbert Javorčík.

Po výmene trénera nastal určitý zmätok, s hráčmi to zamávalo, priznal Zuzin.


TASR
Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Renáta Jamrichová postúpila v Egypte do štvrťfinále turnaja ITF.


SkryťZatvoriť reklamu