Pre všetky tri je charakteristická veľká nezamestnanosť a pomerne vysoké zastúpenie rómskeho obyvateľstva. Krajský úrad v Košiciach dnes preto zvolal poradu zástupcov štátnej správy a polície venovanú tejto problematike. Zástupca riaditeľa KR PZ v Košiciach Milan Dvorožňák po porade uviedol, že polícia v súčasnosti monitoruje situáciu a prijala už opatrenia v najproblematickejších regiónoch, napr. posilnili výkon služby pracovníkmi KR PZ počas víkendov. Zároveň potvrdil, že v prípade potreby zasiahne pohotovostný policajný útvar, tzv. kukláči.
Prítomní riaditelia regionálnych odborov ministerstva pôdohospodárstva (MP) v súvislosti s ochranou úrody kritizovali tzv. farmársky zákon, ktorého realizácia v praxi je podľa nich veľmi problematická. Napr. aby mohli byť polia chránene v zmysle zákona, musí byť na každej parcela vyznačené, kto je jej majiteľom a čo tam pestuje, čo možno len ťažko realizovať vzhľadom na veľkú rozdrobenosť parciel. Ďalej sa zhodli na tom, že jedným z riešení ako obmedziť rozkrádanie plodín, je opätovne zriadiť pomocníkov policajného zboru, ďalšie možné riešenie vidia v sankcionovaní zlodejov prostredníctvom sociálnych dávok.
Ako vyplynulo z vyjadrení riaditeľov regionálnych odborov MP, ochrana úrody je obrovským problémom a poľnohospodári často stoja pred dilemou, či vôbec plodiny pestovať. Napr. v okrese Spišská Nová Ves, ktorý patrí k najväčším pestovateľom zemiakov, sa v priebehu posledných piatich rokov znížila výmera zemiakových polí z 1300 na 600 hektárov. V okresoch Michalovce a Trebišov kvôli krádežiam úplne prestali pestovať vo veľkom zeleninu, napriek tomu, že je pre poľnohospodárov veľmi lukratívna. V okrese Michalovce sa napr. ešte pred pár rokmi pestovala na 850 hektároch. Pred zlodejmi však nie sú uchránené ani záhumienky. Podľa slov poľnohospodárov zlodeji majú záujem doslova o všetko. V okrese Trebišov napr. v posledných dvoch - troch rokoch ukradli aj 17 500 vysadených viničových štepov a 3,5 tisíc ovocných stromčekov.
*nos rč