Súhlasí aj s kritickými pripomienkami Združenia miest a obcí Slovenska k tzv. kompetenčnému zákonu. Ako ďalej na tlačovej besede uviedol podpredseda SOP, štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Ivan Budiak, o rozsahu a charaktere kompetencií, ktorá prejde na vyšší územný celok či obce, rozhoduje dotknutý rezort.
SOP nemá možnosť ovplyvniť prostredníctvom svojich ministrov presun kompetencií z rezortov, zdôraznil Budiak. Odovzdaniu čo najväčšieho balíka kompetencií nižším stupňom samosprávnych orgánov sa podľa Budiaka najviac bráni rezort zdravotníctva.
Pri presune kompetencií treba podľa SOP zvažovať funkčnosť a efektívnosť výkonu a časovú reálnosť príslušnej právomoci. Popri tzv. kompetenčnom zákone, niektoré veľmi dôležité záležitosti, ktoré majú veľký dopad na samosprávne orgány, riešia iné právne úpravy: zákon o regionálnom rozvoji, zákon o cestovnom ruchu a zákon o vodách.
Pripomienky ZMOS ku kompetenčnému zákonu majú rezorty dopracovať do 24. augusta tak, aby ho koncom mesiaca mohla znova prerokovať rada vlády pre verejnú správu. SOP podľa Budiakových slov, bude pôsobiť na to, aby kompetenčný zákon bol zmysluplný avšak nezakotvoval násilný prenos niektorej právomoci.
Predseda SOP Pavol Hamžík deklaroval dnes na tlačovej besede nesúhlas strany s návrhom Ministerstva financií SR na ďalšie znižovanie štátnej prémie v stavebnom sporení. Stavebné sporenie totiž chápe SOP ako podporu mladým rodinám, stavebníctvu a pestovaniu pozitívneho návyku občanov sporiť. Naopak SOP podporuje zvýšenie tejto štátnej prémie zo súčasných 4500 na 5000 Sk s tým, že prémia bude činiť 20 percent z ročného základu 25 000 Sk. Strana taktiež nepodporí uvažovaný návrh na zvýšenie ceny energií.