Bratislava 14. augusta (TASR) - Verejný ochranca práv - ombudsman zrejme nebude musieť mať právnické ani iné vysokoškolské vzdelanie a bude môcť predtým vykonávať funkciu v orgánoch verejnej správy.
Takéto stanovisko dnes prijala Legislatívna rada vlády. Podľa jej predsedu, vicepremiéra pre legislatívu Ľubomíra Fogaša, pôvodne deklarované podmienky na právnické vzdelanie a štvorročnú, neskôr ročnú lehotu nepôsobenia vo funkciách v orgánoch verejnej správy sú "na hrane" ústavnosti. Novelizovaná ústava, ktorá dala základ budúcemu pôsobeniu ombudsmana, totiž takéto podmienky nešpecifikuje. Ombudsman teda bude musieť mať vek nad 35 rokov, byť občanom SR a mať trvalý pobyt na jej území, byť bezúhonný a nesmie byť členom žiadnej politickej strany.
Ombudsman sa bude podieľať na ochrane základných práv a slobôd fyzických a právnických osôb v plnom rozsahu, čo je širší rozsah ako pôvodný predpoklad o verejnom ochrancovi základných ľudských práv. Jeho pôsobnosť sa nebude vzťahovať na Národnú radu SR, prezidenta, vládu, Ústavný súd, Najvyšší kontrolný úrad a spravodajské služby. Bude sa však môcť obrátiť na príslušný výbor parlamentu, aby tento inicioval zmeny v zákone, voči ktorému ombudsman má v súvislosti so svojou pôsobnosťou výhrady.
Verejného ochranu práv budú navrhovať poslanci a zvolí Národná rada SR, nie je však vyriešená otázka, akým kvórom. Fogaš predpokladá, že to tento zákon ani nevyrieši. Ombudsman by mal pracovať s približne 20-miliónovým ročným rozpočtom a mať samostatnú rozpočtovú kapitolu. Vicepremiér však pred novinármi poznamenal, že táto norma by mala byť zakotvená do zákona o rozpočtových pravidlách.
Zákon o ombudsmanovi by mal byť schválený najneskôr v novembri, aby od 1. januára budúceho roka mohol vstúpiť do platnosti.