o už druhý prípad v banskobystrickom regióne, pričom muž, o ktorom médiá informovali vlani koncom novembra, v decembri chorobe podľahol.
Vedúca epidemiologického odboru Štátneho zdravotného ústavu v Banskej Bystrici Mária Avdičová vylúčila, že by sa postihnutá žena nakazila novým variantom CJCH, teda takzvanou chorobou šialených kráv (BSE). Zdôraznila, že ide o klasický variant choroby, pri ktorom "hrá hlavnú úlohu genetická zložka ochorenia".
M. Avdičová v tejto súvislosti dodala, že dedične zvýšená náchylnosť na nákazu je unikátnou a špecifickou črtou našej krajiny. Túto formu CJCH zaznamenali na Slovensku až u 60 percent postihnutých, pričom v celosvetovom meradle trpí dedičnou náchylnosťou len 10 percent pacientov. Výskyt dedičnej nákazy evidujú najmä v oblastiach, kde sa v dávnejšej minulosti uzatvárali manželstvá v úzkom spoločenstve, alebo príbuzenské manželstvá. Dvoma najvýznamnejšími slovenskými lokalitami sú takzvaný južný okruh, kde odborníci zaradili južnú až strednú oblasť Banskobystrického kraja, a severný okruh, do ktorého patrí oravský a liptovský región.
Na Slovensku po prvýkrát definitívne potvrdili diagnózu CJCH v roku 1975. Postihnutý pochádzal z Rimavskej Soboty. Odvtedy sa chorobou nakazilo 71 pacientov, pričom vlani do evidencie pribudlo päť ľudí. V priemere u nás, podobne ako aj vo svete, ročne ochorie na Creutzfeldt-Jakobovu chorobu jeden pacient z milióna obyvateľov.