Bratislava 15. augusta (TASR) - Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) podporuje návrhy zaviesť poplatok za recept alebo za každé balenie lieku predpísané na recepte.
V súčasnej napätej finančnej situácii v zdravotníctve tento nástroj liekovej politiky môže výrazne pomôcť znížiť náklady na lieky hradené zo zdravotného poistenia beztoho, aby sa znížila úroveň liečby. Poplatok vo výške 20 Sk za jedno balenie lieku by spĺňal aj výchovnú a motivačnú funkciu finančnej spoluúčasti na liečbe, čo by malo viesť k zníženiu predpisovania liekov, ktoré nie sú naozaj potrebné a hromadeniu zásob nespotrebovaných liekov u pacientov.
SAFS navrhovala zavedenie poplatku za balenie lieku predpísaného na recepte už v roku 1998, keď súčasná vláda pripravovala zásady liekovej politiky. Sociálne slabé osoby dôchodcovia, invalidné osoby, deti by mohli byť od tohto poplatku oslobodené, prípadne si na jeho preplatenie nárokovať zo sociálnych fondov. SAFS dokonca prezentoval zástupcom Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) model pripravený jednou z členských spoločností SAFS, ktorý vyhodnocoval možné úspory zavedenia poplatku v rozličnej výške s rozličnými parametrami oslobodenia od poplatku. V roku 1998 model ukázal, že pri vylúčení sociálne slabých osôb a dôchodcov by zavedenie štandardného poplatku za každé balenie lieku na recept vo výške 20 Sk ušetrilo 17 percent nákladov na lieky. V tom čase však MZ SR návrh neakceptovalo.
Podobný systém spoluúčasti pacienta funguje aj v susednom Rakúsku, kde pacient platí plošný poplatok vo výške 42 ATS za každú predpísanú položku na recepte. Pacienti platia poplatok za každú návštevu lekára vo výške 50 ATS. Ak je poplatok vyšší ako cena lieku, lekárnik je povinný pri vydávaní lieku pacienta na to upozorniť. V tom prípade si ho pacient môže zakúpiť beztoho, aby ho hradila zdravotná poisťovňa.