Banská Štiavnica 15. augusta (TASR) - Približne 60 tisíc korún na obnovenie všetkého, čo "milovníci" hôr zničili, musí každoročne vynaložiť Správa chránenej krajinnej oblasti (SCHKO) Štiavnické vrchy.
Ani zvýšený počet vreteníc, ani agresívnejšie medvede netrápia v týchto dňoch vedenie správy, ale podľa vyjadrenia jej riaditeľa Antona Marušku, im hlboké vrásky na čele spôsobuje najhorší živočíšny druh - človek. Ľudia totiž miesto toho, aby spoznávali a vychutnávali krásy prírody, ničia všetko, čo im príde do cesty.
" V letnej sezóne je vandalizmus obrovským problémom", zdôraznil dnes pre TASR Maruška. Návštevníci hôr strhávajú informačné tabule, alebo si z nich robia terče na strieľanie. Drevené striešky z náučno-informačných panelov si zas prikladajú do ohňa. "Celý panel jednoducho zvalia, drevenú časť spália a zo zvyšku zostane neporiadok", konštatoval. "A to už nehovorím o odpadkoch, ktoré po sebe zanechávajú".
V súvislosti s informáciami o problémoch s medveďmi a hadmi v niektorých častiach Slovenska uviedol, že v oblasti Štiavnických vrchov takéto ťažkosti nemajú. Medvede sa v nich nachádzajú len ojedinele a čo sa týka vreteníc, ktorých zvýšený počet zaregistrovali tento rok najmä v regióne Horehronia, tie sa v Štiavnických vrchoch nevyskytujú takmer vôbec.
Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy patrí s rozlohou 77 630 hektárov medzi najväčšie na Slovensku. Návštevníci majú k dispozícií šesť náučných chodníkov, jednu náučnú lokalitu a na vrchu Sitno sa nachádza ojedinelé vysokohorské informačné stredisko.