Bratislava 16. augusta (TASR) - Osobnosti slovenského spoločenského a kultúrneho života apelujú na predstaviteľov vládnej koalície, aby v dnešnej zložitej vnútropolitickej situácii konali zodpovedne a v záujme občanov Slovenska.
Presne 36 signatárov, napríklad politológ Miroslav Kusý či herečka Emília Vášáryová považuje za neprípustné, aby sa opäť do popredia dostali egoistické skupinové záujmy na úkor záujmov občanov a osudu krajiny a aby sa hazardovalo s jej integračnými ambíciami. Avizovaný odchod SMK z vládnej koalícii by podľa nich znamenal stratu väčšinovej podpory pre vládu v parlamente. "Po takmer troch rokoch pôsobenia vládnej koalície sa tak vývoj v krajine dostáva pred historickú križovatku: buď bude pokračovať proces pozitívnych zmien a reformných krokov, vláda dokončí uskutočnenie svojho programu a splní svoje záväzky voči občanom, alebo všetky významné pozitívne výsledky trojročného vývoja sa znehodnotia destabilizáciou politických pomerov, zabrzdením reforiem a nejasnými vyhliadkami pre integráciu do NATO a EÚ," uvádza sa vo výzve.
Signatári sa vyslovili za nájdenie možností zotrvania SMK vo vláde. Bolo by to podľa nich v životnom záujme občanov Slovenska bez ohľadu na národnosť, ako i v záujme štátu. Koaliční partneri SMK však nedokázali prekonať svoj úzkoprsý a egoistický prístup, predovšetkým k reforme verejnej správy, často nebrali ohľad na legitímne záujmy SMK. "Predsa len apelujeme na vedenie SMK, aby ešte raz dôkladne zvážilo všetky možné následky jej prípadného odchodu z vlády pre budúcnosť demokratického Slovenska, pre všetkých občanov SR Slovákov, Maďarov, Rómov a predstaviteľov iných národností," konštatuje sa vo výzve.
Upozorňujú, že ak sa nasledujúci vnútropolitický vývoj v SR vymkne z doterajšieho demokratizačného, reformného a integračného rámca, zodpovednosť za to ponesú predovšetkým tí, ktorí odmietli pokračovať v spolupráci všetkých demokratických síl a dali prednosť vlastným egoistickým záujmom. Zodpovednosť však ponesú aj tí koaliční politici, ktorí mohli tomuto zhubnému vývoju zabrániť, ale neurobili pre to všetko, čo bolo v ich silách.
Signatári preto vyzývajú všetkých zodpovedných politikov, aby urobili maximum pre to, aby Slovensko mohlo pokračovať na nastúpenej ceste demokratizácie a integrácie. Rovnako vyzývajú aj občanov Slovenska, aby túto výzvu podporili.
Svoj podpis k výzve pripojili Peter Beňuška, Daniel Brezina, Prof. Lev Bukovský, Milan Čorba, Stano Dančiak, Alexander Duleba, Emil Ginter, Anastázia Ginterová, Rudolf Chmel, Tomáš Janovic, Ivan Kamenec, Miroslav Kollár, Prof. Ladislav Kováč, Eva Kováčová, Prof. Ivan Kraus, Prof. Miroslav Kusý, Marián Labuda, Milan Lasica, Ľubomír Lipták, Pavol Lukáč, Anton Marcinčin, Grigorij Mesežnikov, Rasťo Piško, Šarlota Pufflerová, Milan Resutík, Július Satinský, Rudolf Sikora, Štefan Skrúcaný, Prof. Juraj Stern, Prof. Soňa Szomolányi, Prof. Pavel Traubner, Prof. Miroslav Urban, Michal Vašečka, Emília Vášáryová, Pavel Vilikovský a Katarína Zavacká.