Bratislava 18. augusta (TASR) - Pri posudzovaní stavu nášho zdravotníctva sú často vynechávané práva občanov ako pacientov. Odvíjajú sa najmä od článku 40 Ústavy SR a textu i ducha zákona o zdravotnej starostlivosti. Ide pritom o nezanedbateľné právo vedieť všetko o svojom ochorení, diagnostike a liečbe, čo zdravotnícki pracovníci nedostatočne rešpektujú. Preto z podnetu vládneho kabinetu vznikla Charta práva pacientov v SR, ktorá sa onedlho dostane na stôl zákonodarcov na schválenie.
Zdravie je jednou z najdôležitejších ľudských hodnôt, podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie je to stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia. Konštatuje preambula Charty pacientov, pričom obsahuje aj základnú axiómu, že totiž každý je zodpovedný za ochranu a podporu vlastného zdravia, ale zároveň sa očakáva, že spoločnosť zabezpečí primerané podmienky.
V desiatich častiach charty je deklarované, že jednotlivé práva pacientov sa zakladajú na práve človeka na ľudskú dôstojnosť, ochranu zdravia, ale aj zodpovedajúcu pomoc. Pri uplatňovaní takýchto práv musí byť zabezpečený prístup k takému štandardu zdravotnej starostlivosti, ktorý je v súlade s právnymi predpismi SR a so súčasným stavom lekárskej vedy. Ide o právo na využívanie výhod systému a služieb, ktoré sú v štáte dostupné. Charta jednoznačne definuje podmienky pre poskytovanie údajov o liečbe, súhlasoch pacientov s určitými postupmi, zabezpečenia dôvernosti o zdravotnom stave pacienta i starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a umierajúcich. V dokumente sú aj možnosti ako uplatniť sťažnosti a požadovať náhradu škody za porušenie svojich práv.