Sihla 18. augusta (TASR) - Víťazom prvého ročníka pretekov volských záprahov nazvaných Jarmo 2000 sa dnes v Sihle, v okrese Brezno, v gazdovskej súťaží stali pohonič Jozef Bitala a závozník Maroš Janoštiak zo Sihly. Za nimi so záprahom skončili František Brišiak zo Sedmáka a Miroslav Valovčan z Vrchslatiny. Tretí najúspešnejší záprah mal domáci Vojtech Ilčík so synom Vojtechom.
Počas súťaže mali pohonič so závozníkom nielen zapriahnuť voly do jarma, ale aj na gazdovský voz naložiť kopu sena. S nákladom potom záprah prešiel pomedzi bránky asi 80 metrov dlhej slalomovej trate a voly mali zastaviť tak, aby zadné koleso bolo vo vyznačenom pol metra širokom koridore. Tam náklad z voza vyložili. Víťazí to zvládli za 6,26 minúty. Výhodu mali tí, ktorých voly pri nakladaní i vykladaní sena stáli beztoho, aby ich držal pohonič. Vtedy seno mohli nakladať i vykladať tak pohonič, ako aj závozník. V opačnom prípade to robil len závozník a pohonič dozeral na to, aby sa voly nepohli.
Druhou disciplínou bola furmanská súťaž, ťahanie asi 1,5 tony ťažkého kmeňa. V nej najviac síl mali voly zo záprahu Michala a Miroslava Badinku z Vrchslatiny, ktoré bez zastavenia potiahli kmeň do vzdialenosti 52 metrov. Druhý najmocnejší záprah mali Michal a Miroslav Badinka z Brezna. Ich záprah síce rovnaký kmeň potiahol ešte ďalej, ale po vyše 21 metroch sa zastavil a potom znova pohol.
V Sihle dnes súťažilo desať volských záprahov z Drábska, Lomu nad Rimavicou, Hriňovej, Brezna, Vrchslatiny, Sedmáka a Sihly. Súčasťou podujatia bol aj jarmok ľudových remesiel, na ktorom sa predstavili šindliari, pernikári, drotári, výrobcovia fujár a píšťal, zvoncov a ďalší majstri ľudových remesiel.
Chov volov v tejto oblasti má vyše dvestoročnú tradíciu. Volskými záprahmi dopravovali kremeň do Poltára a ďalších sklární a používali ich pri zvážaní dreva. V Sihle, Drábsku a v Lome nad Rimavicou, ktoré patria medzi u nás najvyššie položené obce, ich súkromníci chovajú aj teraz a často ich od nich prenajímajú lesníci. Voly sú síce na kratšie vzdialenosti pomalšie ako kone, ale sú vytrvalejšie a vhodné na väčšie vzdialenosti. Okrem toho sú pokojnejšie a ľahšie ovládateľné než kone.