Staré Hory 19. augusta (TASR) - Rodné hniezda opúšťajú v tomto letnom období aj potomkovia nášho kráľa vtákov - orla skalného (Aquila chrysaetos). Hoci orlie páry sa zasnubujú už vo februári a s hniezdením začínajú v marci, mladé orlíčatka sa odvážia vyskúšať si svoje perute až v týchto dňoch.
Ako pre TASR uviedol pracovník Ústavu ekológie lesa Výskumná stanica Staré Hory Miroslav Saniga, orlica vysedáva znášku obyčajne dvoch vajec až 45 dní. Spoločne s partnerom vychováva mláďa približne 80 dní. Aj keď sa orlom vyliahnu mláďatá z oboch vajíčok, hniezdo na vlastných krídlach opúšťa len jedno orlíča, a to staršie zo súrodeneckej dvojice. U týchto vtákov je známy zvláštny jav, ktorému sa odborne hovorí kainizmus a znamená, že o niekoľko dní skôr vyliahnuté a silnejšie orlíča mladšieho súrodenca uďobe a zabije.
Na Slovensku žije okolo 70 až 80 párov orlov skalných. Hniezdia v pohoriach Vysokých a Nízkych Tatier, Malej a Veľkej Fatry, ako aj Chočských, Starohorských či Kremnických vrchov. Keďže orol skalný dosahuje v rozpätí aj vyše dva metre, pri zháňaní poživne si trúfne aj na dospelú líšku či srnu. Loví aj vtáky - jariabky, sojky, tetrovy, orešnice. Na korisť striehne buď počas charakteristického hliadkovacieho letu, pri ktorom kopíruje v neveľkej výške terén a potenciálnu korisť prekvapí, alebo aj z nejakého vyvýšeného stanovišťa, zo skalného brala či vysokého stromu.
Keďže orol skalný je na vrchole potravného reťazca, ktorý je silne kontaminovaný chemizáciou, stáva sa, že niektoré páry sú už viac rokov neplodné. Orlice síce znesú vajíčka a vysedávajú ich, vyliahnutia potomkov sa však nedočkajú.
Aj keď orol skalný pôsobí ako majestátny vták a aj u ľudí najmä kvôli prísnemu pohľadu a veľkému zakrivenému zobáku vzbudzuje rešpekt, pri vykrádaní hniezd nesvedomitými ziskuchtivcami sa na to len bezradne prizerá. Človek, ako tvor zodpovedný za "chod" prírody, by mal preto aj nad týmto pomyselným kráľom vtáctva držať ochrannú ruku a dôsledne ho chrániť pred vykrádačmi hniezd.