o súlade nitrianskeho VZN s Ústavou SR sa však nepodarilo. Konanie z dôvodu práceneschopnosti právneho zástupcu mesta Miloša Chvalného museli zrušiť.
Nitra je druhým mestom, ktorého VZN o poplatkoch za parkovanie sa dostalo pred ÚS SR. Prvý nález týkajúci sa tejto problematiky vyniesol ústavný súd v máji minulého roka. Generálny prokurátor v ňom namietol neústavnosť VZN mesta Trnava a ÚS SR v odôvodnení jednoznačne konštatoval, že podľa platnej legislatívy, obec nemôže požadovať platby za činnosti tvoriace súčasť správy a údržby miestnych komunikácií. Povinnosti nemožno ukladať inak, iba zákonom a ak ich obec uloží všeobecne záväzným nariadením bez toho, aby taká povinnosť bola spomenutá v zákone, koná neústavne.
Podobné problémy s ústavnosťou nariadení o spoplatňovaní parkovania má viacero slovenských miest. Na základe nálezu ÚS SR prokuratúra vykonala na celom území SR približne 60 previerok. Ich výsledkom bolo asi 50 prokurátorských protestov proti neústavným nariadeniam obcí. Niektoré obce však protestom nevyhoveli a svoje VZN nezrušili. V takom prípade ich generálna prokuratúra predloží na posúdenie ÚS SR. V súčasnosti okrem Nitry na prerokovanie čaká aj návrh proti VZN Spišskej Novej Vsi.
Pozorovatelia si dnešnú neúčasť Nitry na pojednávaní dávajú do súvislosti s nedávno prijatou poslaneckou novelou zákona o miestnych poplatkoch. Účinnosť nadobudne 1. marca tohto roku a umožní spoplatňovať dočasné parkovanie na verejnom priestranstve. Podľa novely je sadzba za jedno parkovacie miesto na hodinu najviac 20 Sk, v centre mesta, alebo v mestskej časti ju možno zvýšiť až na päťnásobok. Pod návrh novely sa podpísali viacerí starostovia a primátori miest, medzi inými aj nitriansky primátor Jozef Prokeš.