je preprava pacienta súčasťou zdravotnej starostlivosti, o čom rozhodne ošetrujúci lekár. Takéto opatrenie chce zamedziť využívanie dopravnej zdravotnej služby na prevoz zdravých, avšak imobilných či starších ľudí.
Ako pre TASR ďalej uviedol Igor Slepčan zo Sekcie zdravotnej starostlivosti MZ SR, cieľom usmernenia je vymedziť rozdiel medzi dopravou osoby zo zdravotných a sociálnych dôvodov. "Slovenské zdravotníctvo totiž v tomto smere dlhé roky suplovalo to, čo v západných krajinách spadá pod opatrovateľskú službu. Ošetrujúci praktický lekár nebol pri objednávaní dopravy, ktorú hradí dopravca, ničím obmedzovaný a do istej miery dochádzalo k jej nadužívaniu," povedal. Potvrdzujú to analýzy MZ SR, podľa ktorých porovnateľné okresy vykazovali výrazné rozdiely vo finančných nákladoch vynaložených na prepravu pacienta.
Problémy s uplatnením usmernenia, ktoré nadobudlo účinnosť takmer ihneď po zverejnení v Zbierke zákonov, vidia najmä praktickí lekári. Okrem toho, že pre prílišnú všeobecnosť štvorstránkového usmernenia nemajú istotu, v akých prípadoch môžu bezplatne využiť dopravnú zdravotnú službu, upozorňujú na geografické a dopravné osobitosti slovenských regiónov. Napríklad na Horehroní boli sanitkami na lekárske vyšetrenia do okresného mesta a späť dennodenne zvážaní ľudia s poruchami zdravia - ťažko chodiaci, nevidiaci, dýchaviční a podobne. Podľa nového usmernenia nemajú títo ľudia na bezplatnú zdravotnú dopravu nárok. Postihnutý alebo zdravotné zariadenie, ktoré vyšetrenie objedná, môže na vlastné náklady, ktoré v tomto regióne predstavujú 17 korún za kilometer, objednať prevoz zdravotnou službou príslušnej nemocnice. Akým spôsobom však treba službu uhradiť, autori právnej úpravy v tejto chvíli konkretizovať nevedia. Nárok na bezplatnú prepravu stráca napríklad žena s dieťaťom po normálnom pôrode, nárokovať si ju môžu, naopak, pacienti po ambulantnej chemoterapii či dialýze.
Odborné usmernenie nemôže postihovať všetky odlišnosti, pretože by muselo obsahovať niekoľko desiatok strán, čím by stratilo svoju funkčnosť, uviedol Slepčan na margo požiadaviek lekárov na konkretizáciu diagnóz, ktoré dávajú právo použiť prepravu. "Lekár nemôže dostať podrobný návod o tom, čo je a čo už nie je zdravotným kritériom. Má medicínske vzdelanie a mal by vedieť zdôvodniť nevyhnutnosť prepravy pacienta ako súčasť jeho liečby pred revíznym lekárom," dodal. So žiadosťou o výklad sa lekári môžu obrátiť na MZ SR.