Hlasovacie preukazy si tam podľa riaditeľa ústavu Petra Nováka vybavilo takmer 500 obvinených. K hlasovacej miestnosti ich z ciel v skupinách sprevádzajú príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže. Do skupín sú vyberaní na základe špeciálnych pravidiel. Stretnúť sa napríklad nemôžu spoluobvinení u ktorých hrozí, že by sa mohli v rámci vyšetrovania navzájom ovplyvňovať. Väčšina účastníkov referenda v bratislavskej väznici je oblečená v modrom väzenskom "mundúre". Do hlasovacej miestnosti, ktorá sa ničím nelíši od bežnej referendovej miestnosti "vonku", vstupujú po štyroch. Hlasovacie preukazy zhromaždené v škatuli na stole pred miestnosťou jednotlivým obvineným pripravuje pracovník ústavu. Ďalší postup je klasický. Po hlasovaní strážnici väzňov odvedú späť do ciel.
Priebeh referenda vo väznici pri Justičnom paláci prišiel po 15.00 h skontrolovať sám riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Oto Lobodáš. Možnosť sledovať hlasovanie obvinených v Bratislave využilo aj viacero médií. "Za mrežami" museli dodržiavať striktné pokyny riaditeľa ústavu. Fotografovanie obvinených bolo možné len s ich predchádzajúcim písomným súhlasom a aj to iba od chrbta. Rozhovory s nimi nebolo možné robiť vôbec, pretože by s tým musel súhlasiť príslušný orgán činný v trestnom konaní. Členovia referendovej komisie informácie o priebehu referenda poskytnúť odmietli.
Na referende sa podľa zákona môžu zúčastniť obvinení, nie však odsúdení na výkon trestu. Hlasovací preukaz si v slovenských väzniciach vybavilo približne 74 percent väzňov starších ako 18 rokov, ktorí sú občanmi SR.
UPOZORNENIE: Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotomateriál.