SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií od 17.8.-19.8.2001

Budapešť/Bratislava 17. augusta (TASR) - Komárno bude v prvej polovici septembra dejiskom rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Jaroslava Chleba a druhého muža maďarskej diplomacie Zsolta Németha. Na stretnutí pôjde predovšetkým o

Zsolt Németh a Jaroslav Chlebo sa stretnú v septembri v Komárne

otázky súvisiace so Zákonom o Maďaroch v susedných štátoch. Počas štvrtkovej návštevy na Slovensku o tom informoval maďarský predstaviteľ, ktorý sa zúčastnil na Slovensko-maďarskej letnej univerzite Madarász 2001.

Obaja politici budú o realizácii zákona rokovať ako spolupredsedovia príslušnej zmiešanej komisie na jej zasadaní, pričom sa, sústredia na otázky zaujímajúce slovenskú stranu. Zsolt Németh spomenul problematiku zamestnanosti, poistenia a daní ako otázky, o ktorých si treba vyjasniť detaily a začať dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo úvah o odchode Strany maďarskej koalície (SMK) z vládneho kabinetu Zsolt Németh uviedol, že rozhodnutie o tomto kroku je úlohou SMK a že jej úlohu vo vláde SR, respektíve slovensko-maďarské vzťahy nemožno bezpodmienečne spájať.

"Nemyslím si, že by bolo mojou úlohou zvažovať, či rozhodnutie SMK ovplyvní vývoj dvojstranných vzťahov. Je zrejmé, že rovnako sú k dispozícii argumenty za i proti. SMK určite všetky zváži a na základe toho prijme vlastné, múdre rozhodnutie, tak, ako tomu bolo opakovane v uplynulých desaťročiach," povedal Zsolt Németh a dodal: "Nepamätám si ani jedno rozhodnutie SMK, ktoré by vláda Maďarskej republiky nebola mohla podporiť. Verím preto, že aj teraz zainteresovaní prijmú rozhodnutie, ktoré nespôsobí maďarskej vláde ťažkosti v súvislosti s jeho možnou podporou."

SkryťVypnúť reklamu

V Debrecíne skončila akadémia mladých hudobníkov

Debrecín 17. augusta (TASR) - Medzinárodná letná akadémia mladých hudobníkov, ktorú po prvý raz usporiadali v maďarskom Debrecíne, vyvrcholila vo štvrtok záverečným koncertom. Na 10-dňovom podujatí, v rámci ktorého sa uskutočnili inštrumentálne i komorné majstrovské kurzy, sa zúčastnili poslucháči stredných a vysokých hudobných škôl a ich čerství absolventi z Maďarska a Slovenska, ale aj z ČR, Japonska, Juhoslovanskej zväzovej republiky, Nemecka, Rumunska, Švajčiarska a Veľkej Británie.

Maďarská otázka znepokojuje hlavne sever Slovenska

Viedeň 17. augusta (TASR) - Pokiaľ sa Maďari rozhodnú odísť z vlády, mali by odovzdať aj funkcie v štátnej správe, komentujú lapidárne najaktuálnejší letný politický hit na Slovensku predstavitelia Strany demokratickej ľavice. Vzápätí poukazujú na to, že je nevyhnutné vyňať spod maďarského vplyvu práve prebiehajúcu privatizáciu ropného koncernu Transpetrol, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.

SkryťVypnúť reklamu

Ostatné vládnuce strany na Slovensku by odchod Strany maďarskej koalície z vlády aj oželeli a využili by svoju šancu. Rok pred parlamentnými voľbami je totiž nevyhnutné vylepšiť si dramaticky klesajúce preferencie a z tohto dôvodu začínajú mnohí slovenskí koaliční politici hrať aj s maďarskou kartou, ktorú mala doteraz v rukách opozícia.

Vzájomné spolužitie Maďarov a Slovákov na zmiešaných územiach južného Slovenska je pritom prakticky bez problémov, konštatuje Der Standard a dodáva, že aj napriek tomu môžu varovania o snahách maďarských politikov - oddeliť slovenský juh od ostatnej krajiny a pripojiť ho k Veľkomaďarsku - vyvolať nepokoje. Na celej veci je pritom kuriózne, že maďarská otázka znepokojuje hlavne sever Slovenska, kde Maďari síce nežijú, je to však volebná bašta slovenských nacionalistov, uzatvára rakúsky denník.

SkryťVypnúť reklamu

Štáb česko-poľsko-slovenskej jednotky bude sídliť na Slovensku

Praha 17. augusta (TASR) - Spoločná česko-poľsko-slovenská jednotka v sile brigády bude dislokovaná na Slovensku. Po dnešnom rokovaní predstaviteľov ministerstiev obrany ČR, SR a Poľska v Prahe, na ktorom parafovali text dohody o vytvorení tejto jednotky, to oznámil štátny podtajomník poľského ministerstva národnej obrany Tadeusz Diem.

Štáb spoločnej jednotky bude vytvorený do konca júna budúceho roka, čo podľa Diema vysiela jasný signál o podpore Slovenska v úsilí stať sa plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie. "Skutočnosť, že štáb tejto brigády bude vytvorený pred pražským summitom (summit NATO sa v roku 2002 uskutoční v Prahe - pozn. TASR), vysiela veľmi dôležitý signál ostatným štátom," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Medzivládna dohoda medzi vládami ČR, SR a Poľska o vytvorení jednotky, ktorá bude určená na plnenie operácií pod vedením NATO alebo Európskej únie, by mala byť podpísaná v prvej polovici septembra.

Podľa štátneho tajomníka slovenského ministerstva obrany Rastislava Káčera táto dohoda však nebude obsahovať presnú špecifikáciu pôsobenia jednotky, pretože by to mohlo v budúcnosti okliešťovať jej flexibilitu. K redefiníciám použitia česko-poľsko-slovenskej brigády môže dôjsť napríklad aj po summite NATO v Prahe, na ktorom môže SR dostať pozvánku do aliancie.

V Toronte zomrel Dr. Jozef Kirschbaum

Washington 17. augusta (TASR) - V kanadskom Toronte zomrel vo štvrtok po dlhej chorobe vo veku 89 rokov kontroverzný politik vojnového slovenského štátu Jozef Kirschbaum. Po emigrácii do Kanady bol univerzitným pedagógom a slavistom, ale aj organizátorom tzv. nacionalistickej vetvy slovenského exilu, uviedla dnes rozhlasová stanica Hlas Ameriky.

SkryťVypnúť reklamu

Dr. J. Kirschbaum vstúpil do slovenskej politiky v období vojnového slovenského štátu. Okrem iného viedol tzv. študentskú Hlinkovú gardu a bol aj generálnym tajomníkom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. V roku 1942 odišiel do diplomatickej služby.

Politickí kritici poukazovali na Kirschbaumove spojenectvo s vojnovým ministrom Slovenskej republiky Ferdinandom Ďurčanským a pro-nacistickým antisemitským novinárom, Dr. Jozefom Paučom, ktorý neskôr emigroval do Spojených štátov. Ďurčanského po vojne vyhlásili za vojnového zločinca.

Podľa oficiálneho nekrológu a politických stúpencov Dr. Kirschbaum však nesúhlasil s ideami nacizmu, a preto musel v roku 1942 odísť z Bratislavy do diplomatickej služby v zahraničí. Do poslednej chvíle obhajoval existenciu vojnovej Slovenskej republiky pod prezidentom Jozefom Tisom.

SkryťVypnúť reklamu

Po emigrácii do Kanady sa J. Kirschbaum spojil s kanadským uránovým magnátom, multimilionárom slovenského pôvodu Štefanom Romanom a začiatkom 70. rokov s ním stál pri založení Svetového kongresu Slovákov, strešnej organizácie viacerých slovenských spolkov a organizácií. Jeho politickými odporcami boli politici Demokratickej strany z rokov 1945-1948, likvidovanej po februári 1948 komunistami, skupina, sústredená okolo Dr. Jozefa Lettricha.

Osoba J. Kirschbauma je jeho kritikmi naďalej označovaná za jedného z prvých pilierov vojnového antisemitizmu na Slovensku v počiatočných rokoch druhej svetovej vojny a stúpencov hitlerovského Nemecka. Jeho priaznivci a stúpenci v Kanade aj na Slovensku ho označujú za bojovníka za slovenskú národnú identitu a samostatnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Dr. J. Kirschbaum je autorom viacerých politologických a historických kníh a mnohých odborných článkov z oblasti histórie a slavistiky. Pôsobil aj ako pedagóg na francúzskej univerzite v Montreale a lektor na ďalších kanadských univerzitách.

Únos dieťaťa z Hlavnej stanice v Bratislave

Bratislava 18. augusta (TASR) - Príslušníci Železničnej polície (ŽP) v piatok zaistili dvoch mužov, ktorí sú podozriví z únosu päťmesačného dievčatka z Hlavnej stanice v Bratislave.

Únos oznámila v piatok o 01.30 hod na tamojšie oddelenie ŽP 23-ročná matka dieťaťa. Uviedla, že prišla na Hlavnú stanicu s úmyslom odcestovať k rodičom. V piatok ráno o 08.30 hod. našli príslušníci ŽP obidvoch mužov v jednom z bytov na Elektrárenskej ulici v mestskej časti Bratislava - Nové Mesto, kde aj s dieťaťom prespali. Ako motív únosu uviedli pomstu za nezhody s matkou dieťaťa v minulosti. Dievčatko prežilo túto udalosť podľa lekárov z Nemocnice s poliklinikou na Kramároch bez zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa B.Bugára hovoria argumenty v prospech vystúpenia SMK z koalície

Budapešť 18. augusta (TASR) - Po prijatí zákona o reforme verejnej správy, ktorý úplne odmieta požiadavky maďarskej menšiny, Strana maďarskej koalície (SMK) už nemá iný čestný výber ako ten, že SMK vystúpi z vládnej koalície, uviedol predseda SMK Béla Bugár v rozhovore pre dnešné vydanie maďarských novín Népszabadság.

Predseda SMK však ešte vždy vidí slabú možnosť na to, že vedenie strany maďarskej menšiny na Slovensku s týmto krokom ešte počká. Podľa Bugára nebolo rozhodnutie vedenia SMK spred mesiaca o tom, že ak bude prijatý variant 8 vyšších územných celkov (VÚC)a ešte k tomu s podporou opozície, strana opustí vládnu koalíciu. A v slovenskom parlamente sa 4. júla stalo presne toto. Vládne strany SDĽ, SOP a dokonca aj SDK hlasovali spolu s Mečiarovým HZDS proti pôvodnému modelu 12 (VÚC) a vlastne sa priklonili k variantu presadzovanému HZDS. Vladimír Mečiar počas svojej vlády v predchádzajúcom legislatívnom období takéto riešenie nevedel vnútiť ani svojim vtedajším koaličným partnerom SNS a robotníckemu ZRS. Po toto kroku SMK zostala už len jedna čestná voľba: vystúpenie. A to tým skôr, že predseda NR SR Jozef Migaš vyhlásil v piatok už aj termín volieb do regionálnych parlamentov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Bugára je variant 8 VÚC protimaďarský, lebo na jeho základe vzniknú také volebné obvody, v ktorých z 25 Maďarmi obývaných južných oblastí takmer v polovici budú mať predstavitelia SMK len malú nádej, aby sa čo len jeden z nich do regionálneho parlamentu dostal. Navyše bola schválená aj protiústavná zásada dvojkolovej voľby najvyššieho predstaviteľa krajskej samosprávy. V Trnavskom a Nitrianskom kraji by SMK mala veľkú nádej na to, že v prvom kole volieb by zvíťazil jej kandidát. Túto možnosť Dzurindovci a slovenskí kresťanskí demokrati, teda najbližší partneri SMK, torpédovali, povedal Bugár.

Nie je náhodné, že Brusel o reforme slovenskej verejnej správy mlčí. Tamojší činitelia potrebu reformy na Slovensku sústavne pripomínali, ale teraz sa k nej nevyjadrili. Informovali sme ich totiž o skutočnom stave vecí a je pravdepodobné, že sa aj do najbližšej správy o Slovensku dostane pasáž o tom, že viaceré ustanovenia slovenského zákona o reforme verejnej správy sú v rozpore s európskym hodnotovým systémom.

SkryťVypnúť reklamu

Viacerí predstavitelia západných krajín, s ktorými B. Bugár v minulých dňoch rokoval, ho vyzývali na dobré zváženie vystúpenia SMK z koalície. Podľa Bugára však nie SMK otvorila Pandorinu skrinku a táto strana bola až doteraz najpevnejšou a dôveryhodnou súčasťou a celé mesiace je už aj najsilnejšiu stranou vládnej koalície.

Podľa Bugára nemožno zabudnúť ani na to, že v tomto volebnom období sa v takmer pred tromi rokmi uzavretej koaličnej zmluve SMK vzdala v záujme vnútropolitickej stability a úspechu demokratických reforiem utvorenia maďarskej univerzity na Slovensku a namiesto toho sa do vládneho programu dostalo založenie maďarskej fakulty na nitrianskej univerzite. Táto fakulta však nezačne účinkovať ani po otvorení blížiaceho sa nového školského roku. SMK nedostala ani rezort poľnohospodárstva a pôda neidentifikovateľných vlastníkov sa nepreviedla na samosprávu obcí, hoci s tým partneri SMK súhlasili. V skutočnosti doslova realizáciu dohody odsabotovali, posťažoval si Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Dočasne sme sa vzdali aj toho, aby sme otvorili otázku vytvorenia územnej autonómie, hoci podľa našich predstáv pri dobrej reforme verejnej správy by Maďari, občania južného Slovenska, mohli v početných prípadoch vziať utváranie vlastných osudov a budúcnosť rodnej zeme do vlastných rúk, povedal Bugár. Bola však prijatá taká norma, ktorá sa vysmieva zásadám samosprávy a tým sa pohár horkosti naplnil, povedal predseda SMK.

Keby sme zostali vo vláde, niesli by sme zodpovednosť za každé rozhodnutie vlády a parlamentu. Nemôžeme však svoje meno a česť prepožičať takémuto zlému zákonu o verejnej správe, neprestajným privatizačným škandálom, hádkam medzi stranami a vnútri strán, ktoré znechucujú obyvateľstvo a poškodzujú predsa len pomaly sa zlepšujúci obraz Slovenska. V rezortoch vnútra a spravodlivosti sme nemali žiadne zastúpenie a preto sa nemôžeme podieľať na zodpovednosti za to, že sa nepodarilo súdnym rozsudkom uzavrieť ani jednu takú protizákonnosť, ktorá bola spáchaná počas Mečiarovej vlády, hoci tam sme tiež dali svojim voličom prísľub. Ako konštruktívna opozícia budeme podporovať každý taký zákon, ktorý bude napomáhať európsku integráciu Slovenska a posilňovať pocit identity i blaho maďarskej menšiny, Ale už nechceme prižmurovať oči nad škandálne zlými rozhodnutiami, zdôraznil v rozhovore B. Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

Mečiarova strana na budúci rok môže voľby vyhrať. Veľkou otázkou je však, či sa Mečiarovi tentokrát podarí utvoriť takú vládu, ktorá bude prijateľná aj pre Západ aj pre susedov Slovenska. A závisí predovšetkým od koaličných strán, či sa mu jeho cieľ podarí dosiahnuť. Naši partneri a od jesene prípadná menšinová vláda bude mať dve možnosti. Alebo prijmú našu podporu a ak bude úspešná naša spolupráca, môžu sa súčasné rozpory zmierniť, alebo môžu aj celkom prestať, a integračné nádeje Slovenska sa nezmenšia. Druhou alternatívou je, že si budú podávať kľučky u Mečiara, ale v takomto prípade zodpovednosť za to ponesú sami, varoval Bugár.

Na okraj pripravovaného nového politického subjektu, Maďarskej federalistickej strany, ktorá chce radikálnejšie obhajovať záujmy maďarskej menšiny než SMK, Bugár vyhlásil, že sa neobáva štiepenia SMK a poklesu stúpencov strany. Ten, kto zakladá novú maďarskú politickú stranu, páše samovraždu. Podľa Bugára zakladateľ federalistickej strany József Mihajlovics nehovorí pravdu, pretože ani SMK sa nevzdáva úsilia o vyhlásenie Benešových dekrétov za neplatné a nevzdáva sa snáh o utvorenie maďarskej univerzity na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Bugár nakoniec vyjadril súhlas s názorom maďarského premiéra Viktora Orbána, že ak sa vo svojom rodisku, vlasti, príslušníci maďarskej menšiny necítia dobre a majú vážne starosti, tak takáto skutočnosť nepriaznivo ovplyvňuje maďarsko-slovenské medzištátne vzťahy. SMK upokojuje stanovisko Budapešti, že nech je rozhodnutie SMK na budúci víkend akékoľvek, maďarská vláda ho bude v každom prípade podporovať, uzavrel svoj rozhovor B. Bugár.

SMK možno odloží rozhodnutie o vystúpení z vládnej koalície (analýza MTI)

Budapešť 18. augusta (TASR) - Podľa nepotvrdených správ je možné, že Strana maďarskej koalície (SMK) odloží svoje rozhodnutie o vystúpení z vládnej koalície, píše vo svojej analýze maďarská tlačová agentúra MTI.

Vicepremiér Pál Csáky sa už dlhší čas usiluje "o pragmatické riešenie" a spomedzi veľmi obmedzeného počtu "dobrých riešení" podporuje takú možnosť, podľa ktorej by vedenie SMK 25. augusta svoje rozhodnutie o vystúpení z koalície odložila na november.

SkryťVypnúť reklamu

Csáky nepovažuje za správne, že vo vládnej koalícii každý vyčkáva. Podľa neho sú to predovšetkým zahraniční diplomati, ktorí sú si vedomí súčasnej nešťastnej situácie a jej prípadných zlých následkov.

"Myslím si, že by to znamenalo vyvrcholenie politickej krátkozrakosti slovenskej politickej elity, keby pred vstupom do NATO a EÚ ponechala bez povšimnutia zahraničné upozornenia. Ak namiesto slovenských predstaviteľov si iní musia všimnúť, aká veľmi nebezpečná situácia sa môže vytvoriť na Slovensku o tri mesiace, je to kritika najvyššej slovenskej politiky" povedal Csáky pre MTI.

Ani predseda SMK Béla Bugár nepovažuje nič za vylúčené v súvislosti s rozhodovaním o vystúpení SMK z vládnej koalície. Podľa neho si možno predstaviť aj také rozhodnutie, podľa ktorého SMK vystúpi z koalície, ale termínom takého kroku nebude 1. september.

"Nato je však potrebné príslušné zdôvodnenie," upozornil Bugár, podľa ktorého tí, ktorí sa prihovárajú za odloženie rozhodnutia, neuviedli pre takýto postoj ani jediný argument.

Na otázku, či budúcotýždňové rozhodovanie SMK nemôže ovplyvniť štvrtková výzva takmer 40 významných osobností slovenského verejného života na zotrvanie SMK v koalícii a na zváženie jej postojov, Bugár uviedol, že chápe obavy slovenských osobností, ale sám sa domnieva, že sa mali ozvať skôr - vtedy, keď ešte bola príležitosť, že koaliční partneri prijmú argumenty SMK a nebudú vládny program plniť len nerozhodne.

Podľa Bugára vedenie SMK bude na budúci týždeň o prípadnom vystúpení z koalície v každom prípade rozhodovať po podrobnom zvážení všetkých pre a proti, uzatvára MTI.

V Rakúsku zadržali cez víkend 150 ilegálnych imigrantov

Viedeň 19. augusta (TASR) - Viac ako 150 osôb zadržali cez víkend po nelegálnom prekročení rakúskych hraníc s ČR a SR vojenské a policajné sily v Dolnom Rakúsku. Medzi zadržanými je skupina 76 Afgancov, 15 Iračanov, 18 Bangladéšanov, siedmich Indov, troch obyvateľov Sierra Leone a jedného Pakistanca, ktorých dnes v skorých ranných hodinách zaistili asistenčné jednotky rakúskej armády v Jedenspeigene.

Ilegálnych imigrantov odovzdali rakúskej polícii v Dürnkrute, kam o dve a pol hodiny neskôr priviedli ďalšiu skupinu desiatich Afgancov. O ďalšiu hodinu v Jedenspeigene zadržali dvoch Bangladéšanov. Niekoľko hodín predtým zaistila polície v Gmünde štyroch Arménov, ktorí nelegálne prekročili česko-rakúske hranice.

Už v noci na sobotu zadržala polícia v Hainburgu dvoch Etiópčanov a jedného Afganca, ktorí následne v Rakúsku požiadali o azyl. Všetci traja nakoniec skončili v spolkovom azylovom centre v Traiskirchene. Tam sa dostali aj piati Afganci, ktorých v sobotu ráno zaistili vojaci v Grube.

V sobotu popoludní zadržala polícia na železničnej trati medzi Marcheggom a Oberweidenom troch Rumunov, ktorí na územie Rakúska nelegálne vstúpili zo Slovenska. Všetkým trom zakázali vstup do Rakúska a ešte v ten istý deň ich vrátili späť na Slovensko.

Vo neskorých večerných hodinách objavili vojaci v obci Zwerndorf päť Alžírčanov a jedného Palestínčana, ktorí sa do Rakúska dostali cez rieku Moravu na nafukovacom člne. V spolupráci s policajnými úradmi ich predbežne zadržali. Všetci šiesti požiadali o azyl a v súčasnosti sa nachádzajú v azylovom centre v Traiskirchene

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 868
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 337
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 284
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 416
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu