Bratislava 20. augusta (TASR) - Jediným cieľom vypracovania projektu zavádzania jogových cvičení do škôl bolo zlepšiť zdravotný stav detí. Riaditeľ Spoločnosti Joga v dennom živote, ktorá je autorom projektu R.A.S.T., Štefan Michalko odmietol úvahy predstaviteľov cirkví, podľa ktorých spoločnosť vykazuje znaky náboženského kultu a jej cieľom je manipulácia s ľuďmi.
Joga nemá techniky, ktoré by umožňovali manipuláciu s ľuďmi, alebo ich negatívne ovplyvňovanie, uviedol Michalko pre TASR. Spoločnosť na Slovensku pôsobí od roku 1973 a za ten čas jej kurzami prešlo niekoľko desiatok tisíc ľudí. Táto skutočnosť podľa neho potvrdzuje, že ide o účinný systém, ktorý prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu. Pripomenul, že projekt R.A.S.T bol riadne schválený Ministerstvom školstva (MŠ) SR. Spoločnosť Joga v dennom živote poskytla len lektorov, ktorí školili učiteľov základných a stredných škôl. "Členovia spoločnosti a už vôbec nie guru svámi Mahéšvaránandu sa do kontaktu s deťmi vôbec nedostanú."
Svojho zástupcu spoločnosť nominuje aj do pracovnej skupiny MŠ SR, ktorá má v najbližších dňoch projekt R.A.S.T. opätovne odborne posúdiť.
Predstavitelia cirkví dnes potvrdili svoje negatívne stanovisko k celoplošnému zavádzaniu jogy do škôl. Ako uviedli na stretnutí s novinármi zástupcovia Konferencie biskupov Slovenska (KBS), Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) a Ekumenickej rady cirkví v SR (ERC SR) spoločnosť Joga v dennom živote vykazuje znaky náboženského kultu. Prejavuje sa to napríklad dominantným postavením guru svámi Mahéšvaránandu, ktorého meno figuruje aj v oficiálnych metodických príručkách Ministerstva školstva SR (MŠ SR) a udržiavaním tradície vychádzajúcej z hinduizmu.
Projekt zavedenia jogy do slovenských škôl prostredníctvom projektu R.A.S.T. vyvolal vo verejnosti veľkú diskusiu. Medzi odporcov tohto návrhu ministra školstva SR Milana Ftáčnika sa zaradili najmä predstavitelia katolíckej a evanjelickej cirkvi. Po rokovaniach s nimi napokon minister v júli rozhodol, že joga nebude súčasťou povinnej telesnej výchovy, ale uvažuje sa, že by sa vyučovala ako nepovinný predmet.
*jh rč