Bratislava 18. mája (TASR) - Nepriamym návodom na neúčasť v hlasovaní o vstupe Slovenska do Európskej únii (EÚ) mohli byť aj výroky niektorých opozičných politikov, že v prípade neúspešného referenda by mala vláda uvažovať o demisii, domnieva sa politológ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Pre časť občanov bolo podľa neho neúčasť v referende možnosťou kriticky sa vyjadriť k tejto vláde. "Tento predpoklad naznačuje aj nižšia volebná účasť v takzvaných baštách opozičných strán," povedal Mesežnikov.
Demotivovať občanov k účasti na hlasovaní mohla podľa neho aj skutočnosť, že prístupový proces do EÚ už Slovensko takpovediac uzatvorilo a prístupovú zmluvu ratifikuje parlament. "Mnohí vnímali toto referendum ako niečo, čo situáciu zásadne nezmení," konštatoval Mesežnikov.
Mobilizáciu občanov mohlo ovplyvniť aj to, že na Slovensku nepôsobí euroskeptická strana. Predreferendová kampaň tým nemala súťaživý charakter, uviedol politológ.
Vzhľadom na obavy, že referendum bude neplatné, považuje Mesežnikov vyše 52 percentnú účasť za "celkom dobrý výsledok". Napriek tomu sa však podľa neho očakávalo, že k urnám príde o pár percent viac voličov. Výsledok hlasovania hovorí, že na Slovensku je dnes najzastúpenejšia skupina, ktorá podporuje vstup do EÚ, menej je "ľahostajných", ktorí sa nevyjadrili a veľmi malý počet tých, čo boli proti, zhodnotil.
Vzhľadom na doterajšie skúsenosti Slovenska s referendom by prípadné zníženie 50-percentného kvóra potrebného k platnosti hlasovania mohlo nútiť rôznych "politických podnikateľov" k organizovaniu referendových akcií, uviedol Mesežnikov. "Boli by sme svedkami rôznych takýchto neúspešných referendových káuz". mab rč