SME

Kukan: Slovensko dosiahne úroveň členských štátov EÚ najskôr o 20 rokov

Bratislava 18. mája (TASR) - Na úroveň členských štátov Európskej únie (EÚ) sa podľa šéfa diplomacie Eduarda Kukana dostane Slovensko najskôr o 20 rokov, ...

Bratislava 18. mája (TASR) - Na úroveň členských štátov Európskej únie (EÚ) sa podľa šéfa diplomacie Eduarda Kukana dostane Slovensko najskôr o 20 rokov, teda v roku 2023.

Odznelo to v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O päť minút dvanásť, v ktorej zástupcovia vládnej koalície i opozície ocenili výsledok referenda o vstupe o Slovenska do Európskej únie (EÚ). Vyše 52-percentnú účasť občanov na plebiscite však zhodne označili za "slabší moment".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kukan pripustil, že Slovensko po vstupe do EÚ stratí isté politické právomoci, ale neprerobí na ňom. "Kompenzácie z EÚ po zaplatení príspevku umožnia SR získať 10 až 12 miliárd eúr," dodal. Upozornil však, že nemožno očakávať nadštandard. Napriek tomu, že po integrácii SR do únie sa zvýšia ceny niektorých druhov potravín, nebude to dramatické. Očakáva, že platy občanov budú rásť.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnaký názor má i hlavný vyjednávač SR pre integráciu a predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, podľa ktorého je otázne iba to, koľko Slovensko získa. Vstup do únie znamená podľa neho prenesenie výkonu časti práv na spoločné orgány EÚ, a nie stratu suverenity. Predpokladá, že prechod na jednotnú menu bude možný najskôr v roku 2008 a sprevádzať ho budú "boľavé sociálne opatrenia".

Predsedníčka Výboru NR SR pre európsku integráciu Monika Beňová si myslí, že začlenením do únie sa Slovensko nevzdáva suverenity, ale kompetencií v istých oblastiach. Podľa nej však nie sme pripravení na to, aby sme získali prostriedky v objeme 10 až 12 miliárd eúr.

Účasť na referende vníma poslankyňa NR SR za HZDS Diana Dubovská ako "zaucho" pre všetkých politikov. Predpokladá, že politické subjekty sa budú rozchádzať v názoroch na budúce postavenie v integrovanej Európe. Pripustila, že zavedenie spoločnej euromeny si vyžiada ďalšie referendum. Plebiscit o zavedení spoločnej euromeny nepovažuje Figeľ za nevyhnutný.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 068
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 096
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 785
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 211
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 550
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu