Príčinou nízkej účasti občanov na referende o vstupe krajiny do Európskej únie (EÚ) však podľa neho nebola iba vládna kampaň. Ide o komplexnejšiu tému, ktorá si vyžaduje časový odstup a hlbšie analýzy expertov, zdôraznil premiér.
Kritike však podrobil správanie sa niektorých politikov, ktorí zdanlivo robili kampaň v prospech EÚ, ale v zásade sa snažili ľudí odradiť. "Mnohí to robili pomerne rafinovane: áno, ale, čo podprahovo pôsobí neobyčajne silno," dodal Dzurinda. Svoju úlohu podľa neho zohrala aj prílišná jednotnosť politického spektra, keď mali občania pocit, že je všetko vyhraté.
Súčasne odmietol povedať, či uvažuje o vyvodení osobnej zodpovednosti voči vicepremiérovi Pálovi Csákymu, ktorý bol garantom kampane. "Ak sa niekedy rozhodnem urobiť zmenu vo vláde, tak to určite urobím a vy sa o tom dozviete," odkázal zástupcom médií na dnešnom brífingu.
Slovensko sa bude podľa Dzurindu naďalej dôsledne pripravovať na členstvo v Európskej únii (EÚ) a zjednocovať názor na úlohu, ktorú v nej bude zohrávať. Premiér označil prvé úspešné referendum v histórii SR označil za vážne rozhodnutie, ktoré ovplyvní smerovanie krajiny na dlhú dobu. Súčasne vyslovil presvedčenie, že o niekoľko týždňov budú rovnako úspešné aj plebiscity v Poľsku a Českej republike.