V sobotu večer sa na Hlavnom námestí v Bratislave stretlo niekoľko politikov. Chceli sa s ľuďmi podeliť o radosť z výsledkov referenda. Podpredseda vlády pre integráciu PÁL CSÁKY prišiel na námestie neskoro večer. S politikmi, ktorí sedeli v kaviarni URolanda, si stihol len pripiť.
Čo hovoríte na referendum? Spokojný?
„Viac-menej. To ‚áno‘ je presvedčivo vysoké, 92 percent občanov hlasovalo za, účasť - percento je prijateľné. Situácia, že sa po štyroch neúspešných referendách zvládlo prvé, je úspechom pre každého občana.“
Účasť vás nesklamala?
„Osobne som očakával nad 60 percent. Zdá sa, že obavy, o ktorých sme stále hovorili, sa potvrdili. Niektorí občania to využili na protestné hlasovanie proti vláde. Som pobúrený, že v niektorých regiónoch dostali ľudia krátko pred referendom zvýšené účty za plyn. Nie je vhodné asi očakávať v takej situácii od občanov entuziazmus. Niekedy bol silným súperom aj nezáujem a ľahostajnosť. Je mi jasné, že po bitke bude každý generálom, každý bude múdry.“
Nepadá nízka účasť práve na vašu hlavu pre zlú kampaň?
„Prvé úspešné referendum? Nech ho hádžu na moju hlavu! Keď si pozriete teritoriálnu analýzu, tak južné okresy zabrali oveľa viac ako severné. Po voľbách v roku 1998 a 2002 už tretíkrát výrazne pomohli občania maďarskej národnosti.“
Nepomohli v poslednej fáze najmä médiá?
„Robili to, čo v takýchto situáciách majú robiť.“
Čiže v kampani nebola žiadna chyba?
„To netvrdím. Vecný politický konflikt v kampani nebol. Boli rôzne názory. Dopočul som sa, že kolegovia zo strany Smer povedali, že sme ju prepálili a záver bol intenzívny. Dva mesiace predtým hovorili, že kampaň je nedostatočná. Nemôžeme sa riadiť podľa každého.“
Kde ste boli, keď premiér oznámil, že referendum prešlo? Boli tu len samí ministri za SDKÚ.
„Nerozumiem otázke. Pozrite sa na toto námestie. Myslím, že by tu malo byť viac ľudí. Myslím, že je dôvod na radosť.“
Neuvažujete o tom, že odstúpite z funkcie?
„Máme za sebou prvé úspešné referendum na Slovensku.“ (mož)