kuratúry SR Marián Gula, člen správnej rady. Generálny prokurátor Milan Hanzel informoval, že na agendu ústavu vyčlenil dvoch prokurátorov GP, ktorí by mali mať deviatich spolupracovníkov na ôsmich krajských prokuratúrach a vojenskej. Hanzel predpokladá, že prokurátori nával nových prípadov zvládnu. Informoval tiež, že od budúceho roku by mal počet prokurátorov, ktorý je nezmenený už desaťročie, vzrásť.
Podľa generálneho prokurátora však práca na prípadoch, ktoré v archívoch ŠtB odhalí Ústav pamäti národa (ÚPN), nebude bez problémov. Premlčacie lehoty sa budú posudzovať individuálne v každom prípade a môžu hroziť aj súdne procesy na ochranu osobnosti. "Ak niekto zo spisov niečo zverejní, môže sa stať, že trafená hus zagága a bude podávať žaloby," povedal Hanzel. GP sa tiež bude zaoberať manipuláciou so spismi na Slovenskej informačnej službe (SIS), kde podľa predsedu správnej rady ÚPN Jána Langoša boli neoprávnene spisy držané. SIS informácie z nich vydávala len súdom, orgány, vyšetrovatelia a prokuratúra k nim nemali prístup. SIS ich však ústavu vydá a ten ich odtajní, informoval Langoš.
Langoš predpokladá, že ústav bude dobre spolupracovať nielen s prokurátormi alebo vyšetrovateľmi, ale aj sudcami. "Na súdy budeme musieť vyvinúť taký verejný tlak, že si sudcovia netrúfnu naťahovať vážne kauzy ako anonymné spory o majetok na východe Slovenska," povedal Langoš a dodal, že časom sa možno aj zvýši počet sudcov.