Bratislava 19. mája (TASR) - Novozriadený Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes začal s Generálnou prokuratúrou (GP) SR rokovania o spolupráci pri odhaľovaní zločinov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Predseda správnej rady ústavu Ján Langoš pred novinármi uviedol, že v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní budú jeho pracovníci vyhodnocovať dokumenty o nepotrestaných trestných činoch. Langoš predpokladá, že ak to bude možné, orgány činné v trestnom konaní budú vznášať nové obvinenia a žaloby. "Tam kde sú skutky premlčané alebo páchatelia už nežijú, budeme zverejňovať dokumenty o spáchaných trestných činoch," povedal.
Generálny prokurátor Milan Hanzel musí vyčleniť na spoluprácu s ústavom skupinu prokurátorov. Momentálne sa uvedenou problematikou zaoberajú dvaja prokurátori GP SR. Kontakt s príslušnými vyšetrovateľmi by malo zabezpečovať osem vybraných mladých prokurátorov z jednotlivých krajských prokuratúr a jeden vojenský prokurátor. Člen správnej rady ÚPN Marián Gula predbežne odhaduje, že špeciálna vyšetrovacia skupina by mala mať asi päť vyšetrovateľov.
Otázku premlčania budú v kauzách spojených s činnosťou bývalého komunistického režimu a ŠtB orgány činné v trestnom konaní podľa Hanzela posudzovať individuálne. Keďže SIS dokumenty ŠtB držala takmer desať rokov protiprávne, Hanzel predpokladá, že príslušné orgány sa budú zaoberať aj otázkou možného zneužívania zväzkov v minulom období. Teraz musí SIS archívy ŠtB odovzdať do správy ústavu, ktorý podľa Langoša prehodnotí stupeň ich utajenia.
Občania sa na ÚPN obracajú od 1. mája so žiadosťami o sprístupnenie dokumentov, ktoré ŠtB viedla buď proti nim alebo ich rodinným príslušníkom, ktorí už nežijú. Zatiaľ ústav eviduje viac ako 450 takýchto žiadostí.