BRATISLAVA – Vládni politici sa zhodujú, že ďalšie „bratríčkovanie“ s lídrom HZDS Vladimírom Mečiarom po referende nebude. Premiér Mikuláš Dzurinda už upozornil, aby si nikto nerobil ilúzie.
Mečiar prednedávnom zmenil svoje vystupovanie. Imidž nedostupného a zachmúreného politika vymenil za nový – otvorený. Pred referendom sa s ním koaliční politici stretávali, čo nezabudol verejnosti pripomínať.
Poslanec KDH František Mikloško si myslí, že Mečiar je donútený okolnosťami byť ústretovejší. „Nemyslím si, že človek sa po šesťdesiatke nejako veľmi mení.“
Pred euroreferendom odmietol Mečiar snahy o odvolanie vicepremiéra Pála Csákyho, verejnosť ho zazrela, ako si podáva ruku s premiérom Dzurindom, alebo ako sa počas eurokampane prechádza s politickými elitami po Bratislave. Sedel s nimi pri káve, dokonca v spoločnosti bývalého prezidenta Michala Kováča, kedysi svojho úhlavného politického nepriateľa.
Politici však tvrdia, že k takémuto obrazu Mečiarovi pomáhajú aj médiá. „Niekedy urobili službu navyše,“ myslí si šéf SMK Béla Bugár, ktorý však pre médiá otvorene pripustil, že Mečiar by sa mohol stať prijateľným politikom, ak sa bude slušne správať.
Exprezident Michal Kováč hovorí, že v médiách sa objavujú zábery bez poznania súvislostí. „Nepovažujem preto ani schôdzku lídrov pred referendom za nejaké vyjadrenie zmierovania, bratríčkovanie a zabudnutie na to, čo treba dotiahnuť do konca,“ povedal včera. Pokiaľ HZDS a Mečiar neurobia sebakritiku, Kováč nevidí dôvod na zmierenie.
Mečiar však prechádzku lídrov pochopil ako akciu, ktorá znamená „určitý druh zmierenia a pohody medzi predstaviteľmi politických strán“. Vstup do únie mal byť podľa neho tým, čo po dvanástich rokoch bojov politikov spája.
Bugár je presvedčený, že pred referendom bola spolupráca s Mečiarom nevyhnutná, pretože išlo o otázky dôležité pre štát. Zdôraznil, že nezabúda, ako boli za vlády HZDS znefunkčnené niektoré orgány štátu, ako sa zneužívala SIS a porušovali mnohé zákony. „Vieme, že je to veľmi dlhá cesta, na ktorú Mečiar nastúpil. Ak bude v nej HZDS pokračovať a dávať konkrétne dôkazy o tom, že si ctí základné demokratické hodnoty a záujem štátu, samozrejme, že na konci tej cesty sa môže stať, že naši nástupcovia sa budú v budúcnosti pozerať na HZDS ako na hnutie, ktoré sa reformovalo,“ povedal.
Mikloško o spolupráci s Mečiarom povedal, že bolo „povinnosťou“ politikov, aby k urnám prišla väčšina voličov. Na otázku, či teraz vzťahy s Mečiarom opäť ochladnú, poznamenal: „Je tu jeden problém. Ak by sa vládna koalícia dostala do krízy, bude otázkou premiéra, ako ju bude chcieť riešiť. Či ráta s tým, že by mohli pomôcť ľudia z HZDS alebo z bývalého HZDS.“
Politológ Ľuboš Kubín vníma správanie Mečiara ako snahu o politickú rehabilitáciu s cieľom hľadať možných politických partnerov. „Referendum bolo dobrým prostriedkom zmazať tieň minulosti. Vládne strany by mali trvať na doriešení otvorených otázok jeho vlády z polovice deväťdesiatych rokov a neuľahčovať mu to.“

Beata
Balogová
