Bratislava 21. augusta (TASR) - Opatrenie na "dovŕšenie transformácie systému zabezpečenia vzťahov SR k zahraničným Slovákom" navrhuje materiál, ktorý v stredu do vlády predloží minister kultúry SR Milan Kňažko. Ráta s odvolaním splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov Clauda Baláža a zrušením tejto funkcie.
Základnou myšlienkou predkladanej koncepcie transformácie je podľa MK SR "prenechanie čiastkových úloh súvisiacich s komplexným problémom vzťahu k zahraničným Slovákom jednotlivým rezortom ústredným orgánom štátnej správy v ktorých sú tieto úlohy na základe platnej legislatívy lokalizované a ktoré musia niesť za výkon štátnej správy v danej oblasti plnú zodpovednosť". MK SR navrhuje delimitáciu dvoch systemizovaných miest sekretariátu splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov na MZV SR. Tieto dve miesta pritom získalo MK SR práve delimitáciou z MZV SR v roku 2000.
MK SR ďalej v materiáli navrhuje zmeniť gesciu zákona o zahraničných Slovákoch z MK na MZV SR. Minister zahraničných vecí SR má podľa neho predložiť vláde návrh novely zákona č. 70/1997 do 30. septembra tohto roku. Vláda SR pritom už koncom roku 1999 poverila ministra kultúry predložiť návrh tejto novely s termínom do 31. marca 2000, čo však doteraz neurobil. Šéf diplomacie má taktiež podľa MK SR vypracovať a predložiť do vlády návrh zákona o vzťahu SR k zahraničným Slovákom.
Pôvodný projekt budovania koordinačného Úradu pre zahraničných Slovákov vníma MK SR v materiáli negatívne a "nepokladá za vhodné pokračovať v takýchto konštrukciách, ktoré relativizujú kompetencie jednotlivých ústredných orgánov štátnej správy". Rezort kultúry plánuje zriadiť Centrum pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktoré bude zodpovedné za plánovanie a realizáciu aktivít z oblasti kultúry, umenia a médií vrátane ich financovania. Ako ďalej uvádza, gestorom na úrovni orgánov štátnej správy zahraničnopolitickej koordinácie v krajanskej oblasti je MZV SR.
MK SR pri príprave materiálu neakceptovalo pripomienky rezortov diplomacie a spravodlivosti, ako aj splnomocnenca vlády pre zahraničných Slovákov. Materiál sa preto predkladá na rokovanie vlády s rozporom.
Vláda SR v decembri 1999 schválila proces formovania centrálneho orgánu štátu na koordináciu vzťahov so zahraničnými Slovákmi, ktorý vyplynul z potreby odstrániť roztrieštenosť kompetencií vo vzťahu ku krajanom medzi viacerými rezortmi. Centrálny úrad mal v počiatočnej fáze vznikať na báze Domu zahraničných Slovákov (DZS). Ten plánuje MK SR v blízkom čase zrušiť.
*hol rč