prevencia problémov rizikového správania sa súvisiaceho s užívaním drog metódou rovesníckych skupín, nevedie z perspektívneho pohľadu k zlepšeniu, no práve naopak, zvyšuje pravdepodobnosť užívania.
V minulom roku sa v bratislavskom Centre pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) liečilo 1614 pacientov. Podľa jeho riaditeľa Ľubomíra Okruhlicu je to najnižší počet za posledných šesť rokov a z nich bolo až 75 percent žien a 25 percent mužov. Priemerný vek sa pohybuje okolo 24. Najviac mladých ľudí pochádzalo z Bratislavského kraja - 38 percent a Trnavského - 12 %. Naopak, najmenej pacientov prišlo zo Žilinského - šesť a z Prešovského tri percentá. Pozitívom je, že až 71 percent pacientov žilo spolu s rodičmi, čo znamená, že po ukončení liečby sa majú kam vrátiť - a to je v budúcnosti rozhodujúcim faktorom. Pacienti najčastejšie požívali heroín až v 54 percentách, za ním nasleduje marihuana a na ďalšom mieste sú stimulanciá ako napríklad pervitín. Drogy si liečení najčastejšie vpichovali a to až v 53 percentách, 19 percent liečených fajčilo či inhalovalo a 14 percent šnupalo.
Pozitívnou správou je, že sa neobjavili nové prípady HIV pozitívnych, klesol aj počet prípadov hepatitídy B a iba v 22 percentách medzi po prvýkrát liečenými pre drogy zaznamenali hepatitídu typu C, čo je v porovnaní s ostatnými krajinami pomerne nízke číslo. Liečba práve týchto pacientov je pomerne nákladná a nie v každom prípade úspešná. V centre však mapujú aj osudy svojich pacientov po roku od začiatku ich liečby, ten posledný sledoval osudy 192 pacientov z Bratislavského kraja. Z nich 60 percent zostalo abstinovať, 25 percent naďalej užívalo drogy a traja zomreli. Na Slovensku je relatívne nízka úroveň kriminality súvisiacej s drogami, dokonca jedna z najnižších v porovnaní so susednými štátmi.