asti verejnosti, ktorá vstup do EÚ odmietala. Na základe výsledkov monitoringu referendovej kampane vo vybraných televíznych a rozhlasových staniciach to v utorok skonštatovala Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR).
Ako na tlačovej besede povedala predsedníčka rady Valéria Agócsová, referendová kampaň bola aj nedostatočne transparentná a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že diváci resp. poslucháči často nevedeli, kto ich oslovuje - vláda, politická strana alebo samotné televízie či rádio. Druhým dôvodom je, že verejnosť mohla byť často zmätená aj tým, že grafické alebo zvukové stránky kampane sprevádzali tak samotnú mediálnu kampaň, ako aj iné obsahy programov, napríklad v spravodajstve.
Pozitívom kampane je podľa Agócsovej fakt, že v médiách nedošlo k porušeniu zákazu vysielania politickej reklamy. Ostáva však výhrada, že pri informovaní o EÚ a vstupe Slovenska do únie prevládali informácie o pozitívach EÚ. Vysielanie by pritom malo byť vyvážené a neutrálne. Podľa Agócsovej referendum poukázalo na potrebu rýchlej legislatívnej zmeny zákona o referende, ako aj volebného zákona. Ten napríklad nereflektuje ani skutočnosť, že do kampane sa môžu zapojiť aj občianske iniciatívy, nie iba politické strany.