
Koaliční partneri sa zišli na rokovanie koaličnej rady po dlhej prestávke.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Zotrvaním Pála Csákyho v kresle podpredsedu vlády pre európsku integráciu sa mali zaoberať šéfovia koaličných strán včera večer. Stretli sa po dlhšom čase, tentoraz v centrále ANO. Nič ale nenasvedčovalo, že by po rokovaní mal byť Csákyho osud spečatený.
Csákymu mnohí vyčítajú nevýraznú predreferendovú kampaň. Politici sa strachovali o výsledok až do uzatvorenia hlasovacích miestností, napokon sa na referende zúčastnila tesná nadpolovičná väčšina voličov. Csáky čelí tiež výhradám, že Slovensko nezvláda čerpanie peňazí z eurofondov.
Csáky nevidí dôvod na odchod z funkcie po úspešnom referende. Obhajuje sa, že podľa prieskumu kampaň pritiahla k urnám aspoň šesť percent voličov. Pripomenul, že mnohí vnímali svoju neúčasť ako protest proti vláde. Kritizoval tiež niekdajšie zmienky politikov, že po neúspešnom referende by mala vláda podať demisiu. Odzneli z koaličnej ANO.
Premiér Mikuláš Dzurinda po hlasovaní hovoril, že kampaň vyhodnotí čestne a chladnokrvne. Líder ANO Pavol Rusko upozorňoval, že ak dve hodiny pred koncom referenda boli obavy o výsledok, nikto nemôže byť s kampaňou spokojný. Dzurinda o Csákym včera pre verejnosť odmietol hovoriť, téma vraj patrí na pôdu koaličnej rady.
Budúcnosť vicepremiéra má v rukách práve Dzurinda. SMK ho vraj sama z funkcie nestiahne. Zdroje z SMK síce naznačili, že v strane nepanuje jednoznačné presvedčenie, že by mal vo funkcii zostať, „ale budeme ho chcieť podržať“, povedal jeden z vysokých predstaviteľov strany. Kľúčovými pre SMK budú podľa našich zdrojov opatrenia, ktoré Csáky mieni urobiť vo svojom úrade a záruky, že Slovensko bude dôsledne čerpať peniaze z fondov Európskej únie.
Csákyho sa po referende zastal aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. Činnosť vlády podľa neho viedla k tomu, že v ľuďoch je veľa sociálnej neistoty.
Šéf Smeru Robert Fico sa naopak čudoval, čo robil Csáky v pondelok ráno v práci. Smer sa ho neúspešne pokúšal odvolať už pred referendom, teraz jeho osud necháva na Dzurindu s dôvetkom, že „ak je chlap“, mal by Csákyho odvolať.
Koalícia sa včera mala vrátiť aj k témam, ktoré v nej vyvolávajú napätie, najmä k sporu ANO a KDH o novele zákona o interrupciách. Kresťanskí demokrati tvrdia, že ak zákon prejde, pôjde o vážne porušenie koaličnej dohody.
Vládne strany sa rozchádzajú aj v otázke rušenia súdov. Ministerstvo spravodlivosti chce zrušiť 13 okresných súdov a dva krajské.
Na žiadosť KDH sa malo rokovať aj o daňovej reforme.
(sp)