ovných a diakonov, ktorí nie sú členmi reholí, čo doposiaľ platná právna úprava neumožňovala. Norma tiež určuje poradie dôležitosti pri výbere zamestnávateľov pre zaradenie na civilnú službu a pre zabezpečenie priorít verejného záujmu.
Vyššie vojenské správy budú mať právomoc kontrolovať výkon civilnej služby. Ak zistia závažné nedostatky zo strany občana, ktorý vykonáva civilnú službu alebo jeho zamestnávateľa, môžu civilnú službu prerušiť. Novelou sa zavádza aj povinnosť viesť evidenciu dochádzky do zamestnania občanovi vo výkone civilnej služby tak, aby bola vedená s ostatnými zamestnancami, čo by zabránilo jej dodatočnej manipulácii. Po poslednom skrátení dĺžky výkonu civilnej služby na 13,5 mesiaca došlo k jej zatraktívneniu a výraznému nárastu žiadateľov o jej absolvovanie. K 1. septembru 2002 v evidencii územných vojenských správ čakalo na povolanie na výkon civilnej služby cez 6 000 občanov.
Zánik Okresných vojenských správ (OVS) k 1. októbru 2003 predpokladá vládny návrh novelizácie zákonov o obrane SR a o brannej povinnosti, ktorý dnes posunuli poslanci do druhého čítania. Zrušené OVS nahradia Územné vojenské správy (ÚVS), ktoré budú existovať v sídlach vyšších územných celkov. K 1. januáru 2004 zaniknú aj vyššie vojenské správy v Bratislave a Košiciach. Zostane len Vyššia vojenská správa v Banskej Bystrici.
sy;pr;zd